Asterixxka Asterixxka komentáře u knih

Pod vycházejícím sluncem Pod vycházejícím sluncem Veronika Krištofová

Pro ty, co se zajímají více o korejsko-japonské vztahy ideální shrnutí, nepůsobí "učebnicově", naopak čte se skoro jako román - velice dobře zpracováno. Můžu doporučit!

03.05.2020 5 z 5

Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi Jeremy Dronfield

Určitě silný příběh (vzhledem k tématu se dalo čekat), nicméně musím za sebe říct, že se mě "nedotkl" tolik jako jiné příběhy s touto tématikou. Možná je to můj problém, že už toho na toto téma mám přečteno mnoho, ale bohužel musím konstatovat, že jsem v této knize nenašla nic "nového" (nemyšleno špatně, pouze shrnutí faktů) a proto mě příběhy, které jsem přečetla jako z prvních asi zasáhly více. Určitě můžu doporučit (co se týče skutečného příběhu) Co odvál dým od Miloše Bondyho anebo (fikce) určitě Hana od Aleny Mornštajnové, které ve mě zanechaly silnější stopu.

06.04.2020 4 z 5

Popravdě rozporuplné pocity, hodně čtenářů vyzdvihuje, jak je kniha čtivá - no já si teda čtivost představuju jinak. Čekala jsem popravdě víc (pokud nepočítám počet stran, tam bych naopak uvítala tak aspoň o čtvrtinu méně). V postavách jsem se ztrácela, bylo jich zbytečně moc, kronikou zániku Evropy bych to také nenazvala, spíš kronika rodu nesympatických snobských spratků, co chtějí ovládat své "poddané" a ubrání se s Karlštejnem celému světu (no tak určitě!). Jednou tam krafou o humánnosti a pak střílí vojáky zezadu nebo rovnou do lidí za plotem - každého věc, mně to celé nějak iritovalo. Oceňuji autorův přehled o dění ve světě (myšleno první půlka knihy), druhá byla strašně přehnaná a ani těch muslimů tam na můj vkus moc nebylo, spíše jen budování pevnosti, válčení se sousedy a vyzdvihování Wagnerovského Kmotr klanu.

25.03.2020 2 z 5

Pod stejným nebem Pod stejným nebem Stephan Talty

Poutavá knížka, vždy když čtu něco s podobnou tématikou, říkám si, jak je možné že v 21.století můžou lidé umírat hlady (subsaharská Afrika, KLDR, slumy v Asii..). Autor barvitě popisuje, jak se změní chování lidí, pokud mají (skutečný) život ohrožující hlad - jsou schopni prodat jedno z dětí bůhví komu na trhu, jen aby tři dny uživili své další děti.. Pro nás co nehladovíme nepředstavitelný příběh. Bohužel 1* strhávám za prakticky 100% spoiler na přebalu knihy (což je vlastně přesně to samé v popisu knihy zde na databázi). Vědět hned od začátku, co se stane se sestrou, matkou a jeho otcem bychom mohli zjistit sami...Je to škoda, trochu to kazí dojem i ze samotného závěru, když člověk předem ví, jak to celé dopadne...

04.03.2020 4 z 5

Ďáblovo dílo Ďáblovo dílo Lotte Petri

Typický příklad dobré detektivky, kterou totálně zkazí závěr - celou dobu až do posledních kapitol jsem si říkala super! Poslední stránky jsem odtrpěla a srážím za to 2*. Je to škoda, byla to dobrá kniha, která se četla rychle a proto jsem možná čekala od konce víc...

26.02.2020 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem měla též na doporučení, samotnou by mě to asi nenapadlo si ji koupit a tyhle "dětské" až teenage příběhy se mi poslední dobou už malinko zajídaly. Nicméně - fakt, že vypravěčkou bude smrt a ještě na pozadí 2.sv.v mě přesvědčilo si ji nakonec také přečíst. Musím říct, že se mi moc líbila a různé příměry, popisy a charakteristiky "očima" smrti byly zase něco jiného a bavily mě. Spíš bych asi doporučila čtenářkám než čtenářům, na ty by tam mohlo být té přeslazenosti a citových ohňostrojů až moc. Ale mě to nevadilo :-)

19.02.2020 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Právě dočteno. Tenhle typ thrillerů mě moc baví, konec nebyl odfláknutý ani předvídatelný a tyhle tajné spolky na školách, kde se sem tam objeví nějaká ta "nehoda", to byl opravdu skvělý námět. A i když jsem už na začátku začala tušit, kdo by za tím asi mohl být, rozhodně to bylo napínavé a krátké kapitoly tomu napětí ještě přidávaly...bohužel trochu mi přišlo přes čáru, že při zjištění, že nejde o nehody, ale vraždy, si škola klidně fungovala dál a nic moc se kvůli tomu nedělo...ale tak, o čem by to jinak bylo, že? :-) Určitě doporučuji všem fandům klasických detektivek. Naopak vyznavači brutálních masakrů plných krve a roztříštěných mozků si asi na své nepřijdou. I když...dávejte si bacha, když náhodou dostanete pikové eso :-)

09.02.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je fenomén (tento rok má opět vyjít zfilmovaná, nevím jestli se bát nebo těšit). Každopádně pocity mám spíše kladné. Nicméně, již tady bylo zmíněno, že na někoho může být toho filozofování a úvah trochu moc - to je můj případ, já bych se obešla bez té "myšlenkové omáčky" a spíš bych se zaměřila na samotný děj, který napínavý byl. Kniha by pak měla asi o 200 stran méně předpokládám. Na druhou stranu skvěle vykreslený svět včetně fremenů a jejich dokonalého systému přežití v poušti. Paul mi úplně neseděl, jeho otec byl podle mě větší "charakter". No ale tahle vesmírná klasika určitě stála za přečtení a doporučuji všem fanouškům scifi i fantasy.

03.02.2020 4 z 5

Rozmarné a tajuplné příběhy ze staré Číny Rozmarné a tajuplné příběhy ze staré Číny Jarmila Häringová

Nenáročné víkendové počteníčko. Příběhy mě z velké části bavily, i když poslední dvě povídky už jsem spíše přelétla - 400 stran pouze povídek je na mě asi moc a ze všech těch Čchinů, Ťinů, Čangů a Tiangů už se mi motala hlava a postavy splývaly. Doporučuji číst při jiné knize a třeba přečíst jednu/dvě povídky o víkendu a poté opět odložit, protože vzhledem k tomu, že na sebe nenavazují, se trochu při dlouhodobém čtení ztrácí kouzlo.

30.12.2019 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Prostě šest mlaďasů a jejich Mission Impossible. Jak okomentovat, abych nespoilerovala... Když si vezmu třeba Naslouchače, který mě uchvátil od první kapitoly, tak tady bohužel (i když první kapitola byla lepší než ty následující). Kniha se rozjela tak v polovině, což je na mě dost pozdě. Víc než příběh samotný, mě bavily retrospektivy, které popisují vývoj hlavních postav. Hrdinové příběhu mi vůbec nesedli, postavy málo propracované, navíc když jsem nečetla Grishu, ani jsem se v jejich světě nedokázala pořádně zorientovat a proto mě to nejspíš moc neoslovilo. Druhý díl zatím bohužel ne.

06.12.2019 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Nemůžu hodnotit, neboť jsem nedočetla. Bohužel styl deníkových zápisků a forma, jakou je kniha psaná, mi vůbec nesedly. Ve třetině odloženo na neurčito.

22.11.2019

Faja Faja Petra Stehlíková

Sakra, to bude dlouhý čekání na Nastereu...první díl mi vzal dech, druhý už se nesl v duchu prolínání postav s dávným příběhem o prvním Fajovi a otázkou, co bude s lidmi v Duvalském pohoří dál..těším se moc na další rozuzlení, která Ilan odhalí..

19.11.2019 5 z 5

Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky P. D. James (p)

Povídky byly čtivé, vyhovovala mi jejich obsáhlost vzhledem k tomu, že byly poměrně krátké. Zápletky se mi líbily a nejvíc z povídek mě nadchla Holčička, která...ta mě dostala! A také Velmi žádoucí rezidence. Ale i zbytek byl fajn, takové "vražedné odlehčení", žádný krvák ani přehnané drama. Atmosférou mi to trošku připomínalo zkrácené Vraždy v Midsomeru.

15.11.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvělá kniha, konečně něco nového a neotřelého. Příběh mě hned vtáhnul do děje. Škoda, že je více dílů, protože bych nejradši osud Ilan sledovala pořád a bohužel druhý díl u sebe nemám, tak budu muset čekat celý víkend, než se začtu zas! Styl, jakým je kniha psaná, mám moc ráda. Ještě, že existuje web databazeknih, jinak bych se o tomto skvostu nejspíš nedozvěděla, a to by byla velká škoda! Komentáře jsem záměrně nečetla, aby mě zbytečně nenavnadily nebo neodradily, ale dle hodnocení vidím, že nás není málo, koho pohltil svět sklenařů, lidí z nížin a hlavně Ilan a "pětadvacítky".

09.11.2019 5 z 5

Prodaná Prodaná Zana Muhsen

O tom, že je příběh síla, a utrpení, co obě sestry prožívaly, muselo být strašné, o tom není pochyb. Ale pokud jde o knihu a jak je napsaná (či chyba překladu, nevím, nečetla jsem originál), to mi tedy vůbec nesedlo. Autorka přeskakovala z jednoho období na druhé, těžko jsem se dokázala zorientovat v posloupnosti příběhu, vzhledem k tomu, že kniha má sama o sobě sotva 190 stran, je 8 let života Zany v Jemenu popsán asi na 50 stranách, potom přeskakování, popisování co bylo, až se vrátila, poté zase "návrat" do minulosti, jednou popisuje, jak pracuje na poli, o odstavec dál je těhotná a rodí atd....bohužel příběh krásný a dojemný, ale styl psaní mi celý ten dojem z knihy strašně ničil. Ale našla jsem si autorku na internetu a je dobrá zpráva, že už i Nadia a děti jsou v Anglii, dokonce i Markus, který odjel z Jemenu, jakmile mu bylo 18 a mohl sám cestovat. Kéž by všechny příběhy skončily takto. Hrůza pomyslet, co musí ženy a děti v odlehlých oblastech v těchto státech prožívat.

01.11.2019 2 z 5

Pod africkým sluncem Pod africkým sluncem Barbara Wood

Určitě silná kniha, která skvěle zobrazuje, jak se s postupem času mění doba i chování postav, které v těch nových érách žijí - jak se mění pohled na svět "mladých" na rozdíl od staré šamanky a jejich předků. POZOR SPOILER: přestože vykreslení osob a skutečností by zdánlivě mohlo odpovídat realitě, strhávám 1* za úsměvné nesrovnalosti, které mi trochu ničily dojem autenticity příběhu. Zaprvé polní maršál Wanjiru - to jsem opravdu skoro kroutila očima - jakože vážně? Dále mi vadilo, že autorka každý milostný akt (asi až na dva případy) zakončí těhotenstvím - to teda byli v té Africe všichni strašně plodní, že jim stačilo mít ke dvou dětem pouze dva sexuální styky za celý život...autorka buď chyběla na hodinách biologie, když se probíraly plodné dny, nebo prostě nevěděla, jak by měla situace vyústit, tak to vždy završila těhotenstvím...Konec působil možná i realisticky, ale stejně mě zklamal. Musím říct, že taková Bílá Masajka mě bavila víc - ale to je příběh sám o sobě a navíc podle pravdy, takže možná proto.

29.10.2019 4 z 5

Pouhý stín Pouhý stín Karine Giébel

První kniha, kde jsem fakt hlavní hrdince (nebo spíš antihrdince) přála, aby jí fakt někdo zamordoval! Kniha se sice četla rychle, ale vadily mi neurčité podměty ve větě typu: "vidí, že se třese" apod., kde jsem se kolikrát nezorientovala, jestli mluví o ní / o něm / nebo o kom a celé je to napsáno tak nějak stroze a úsečně, dialogy hlavních aktérů trochu postrádají logiku a jen nutí čtenáře, aby je ještě víc nesnášel - tam nebyla jediná sympatická postava (snad ten mladej policajt). "Temná minulost" Cloe taky zas tak temná nebyla, čekala jsem, co z toho vypadne...hodně čtenářů tu nadává na konec - tak to bylo to, co shledávám na knize absolutně nejlepší!

04.10.2019 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Na začátku jsem se nezačetla a druhá polovina to nezachránila. Znám lepší historické romány, bohužel.

23.09.2019 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Moje nejoblíbenější kniha ze všech! Čekám dlouho, najde-li se nějaký konkurent, ale zatím stále drží prvenství a asi ještě dlouho bude.

16.09.2019

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumil Hrabal

Jedna ze tří nejhorších knih, na které jsem za život natrefila. Bohužel na tohle jsem neměla nervy a je to jediná kniha za posledních 15 let, kterou jsem rozečetla a nedočetla.

16.09.2019 1 z 5