Asterixxka Asterixxka komentáře u knih

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Wau, tak to byla jízda! Kdybych mohla dát 10*, dám jich 11 :-) už dlouho mě nějaká kniha nechytla tolik jako Poutník. Opravdu jsem se bála počtu stran, ale zbytečně (pravda, četla jsem i do 3 hodin do rána, protože jsem potřebovala vědět, co bude dál). Amerika je tam trochu zobrazená jako "the best" na světě, ale že autor není Američan, tak jsem mu to prominula. Skvělé zápletky obou případů, zvlášť propracování Saracéna mě bavilo nejvíc (i přes jeho počínání v Hindúkuši, které jsem trochu těžko rozdýchávala). Popis postupu tajných služeb také úžasný (z pohledu čtenáře, nikoliv odborníka), říkala jsem si, že autor musí pár agentů znát, protože tohle snad nevymyslíš :-) obratem přesouvám do "Doporučených" knih!

15.01.2021 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Nápad nebyl špatný, ale to už jsem se kdysi bála víc u televizního Věřte-Nevěřte, takže za horor bych to označila jen kvůli duchařské tematice, nikoli za strašidelnost. Ale i tak mě to bavilo, mám prostě mystično ráda v příbězích. Obsah ani konec hodnotit nebudu, abych moc neprozradila.

26.11.2020 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Duchařinu mám ráda a líbil se mi styl psaní. Asi bych nebyla takový střelec jako hlavní hrdinka, ale o čem by to bylo, kdyby se po dvou týdnech odstěhovali... :-) o co tam jde, jsem tak od poloviny tušila a tak jsem ani nebyla nějak překvapená, ale ani zklamaná. Asi jsem objevila další oblíbený žánr, než jen thrillery o sériových psychopatech...

19.11.2020 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Tak tohle se tedy moc nevydařilo. Složka 64 byl top a těžko jí něco překoná - Selfies tedy určitě ne. Nehledě na to, že "hlavní případ" se řešil tak na čtvrtině knihy, zbytek bylo hlavně řešení Rosiných psychostavů, tím pádem byl celý případ takový povrchní a nedodělaný. Pasáže o Rose na mě působily až zbytečně depresivně a ke konci až nechutně a vůbec mi to do příběhů o Odd. Q nesedělo. Bohužel jsem si koupila i další díl a teď se budu dlouho odhodlávat knihu otevřít. Velké zklamání celé tak dobré série.

17.11.2020 2 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Nebyl to špatný příběh, zápletka mě bavila a kniha byla čtivá. Něco mi tam ovšem asi chybělo - zkrátka znám i lepší thrillery. Taky už se mi trochu zajídají ty náměty, kde jsou ve vedoucích pozicích institucí jako FBI, armáda, policie atd. ženy, když je autorkou knihy žena...ne, že by mi tam vadily, ale vadí mi, když jsou tam v 90% převaze, nějak tomu nevěřím. Je to takový lepší průměr, ale žádná pecka.

07.11.2020 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Opravdu krásný příběh - škoda že nebyl trochu delší, ráda bych se dověděla, co bude dál (ale to by asi ztratilo to kouzlo závěru, jaký autor nechal). Shodou okolností v současnosti běží v TV 4-dílný dokument o Afghánistánu od pádu monarchie po nástup Talibánu a skvěle mi to zapadlo i do děje příběhu v knize, kde mi více detailů právě o politickém pozadí trochu chybělo. No a když teď vidím děti venku s papírovými draky, hned mě napadne - Hasan :-)

27.10.2020 4 z 5

Kameny od A do Z Kameny od A do Z Judy Hall

Krásné zpracování, vejde se na cestu všude - možná i do větší kapsy. Pěkné ilustrace, popis, obsáhlé informace o jednotlivých druzích kamenů včetně přehledu o kamenech obecně v závěru. Moc ráda v ní listuji pokaždé, když si pořídím nový "kousek", případně si ho pořídím na základě informací v knížce. Je to více ezo spíš než odborné/vědecké zpracování, takže geologové se v ní asi moc nenajdou :-)

21.10.2020 5 z 5

Dům v nebi Dům v nebi Amanda Lindhout

Mám ráda skutečné příběhy - právě svou opravdovostí jsou děsivější. Přistihla jsem se, že si často při čtení knihy kladu otázku - co bych udělala na jejím místě teď já? Co bych řekla? Co bych teď asi cítila?...no jen ta představa byla tak šílená, že jsem kolikrát zavírala oči. A ten Nigel - sice neznám jeho verzi příběhu, a ani nechci soudit člověka, když se dostane do takových podmínek a má strach...no ale...to byl skutečný "charakter", chudák holka na to byla prakticky sama. A že cítí k únoscům soucit? Wau, tak to je pro mě trochu silný kafe. Další z otázek, které jsem si kladla - co bych cítila já? ...myslím, že soucit by to nebyl, takže Amando, klobouk dolů!

14.10.2020 4 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Skvělá kniha, díky které jsem navíc získala větší přehled o dění těsně po 2.sv.v. a vzniku samostatného Izraele. Všechno, co se člověk naučil nebo dozvěděl na škole, jsou jen holá data a pár datumů, která moc neosloví, ale v tomto příběhu jako by se člověk viděl a pochopí toho daleko víc a aspoň já jsem trochu začala i jinak nahlížet na současný Izraelsko-Palestinský konflikt.

07.10.2020 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Dostala jsem jako dárek - takže jsem to zkusila. Tohle jsem fakt nedala. Je mi asi jedno, že to všichni strašně vychvalují. Tak laciný prvoplánový humor mě úplně rozčiloval. Jak už někdo psal - žádný příběh, žádný posun v knize...pouze deníkový zápis dne po dni, kde na každém řádku musel být nějaký "vtip" o rodině naprostých imbecilů (jinak je popsat nemůžu), ovšem vtip hrozně levnej. Bohužel. Zavřeno za polovinou.

29.09.2020 1 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Určitě zajímavá kniha se spoustou úvah k zamyšlení. V astrální cestování věřím a líbily se mi i příběhy (některé víc, některé méně), které "tulák" popisoval.

25.09.2020 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha z části založena na pravdivých událostech, z části smyšlený příběh, rozdělena na 5 částí, kde hlavní dějovou linku tvoří zápisy z archivů a pátrání po minulosti posledních Bohyní. No, nevím, jak hodnotit...kniha musela dát autorce velkou práci co do držení se skutečnosti a vykreslení opravdivosti Žítkovských Bohyní...nicméně pro mě je právě toto zpracování formou výpisů z archivů poněkud nepřehledné a kolikrát jsem ani nevěděla, ve které časové ose se zrovna ocitám. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale nepůsobila na mě nějak závratně, že bych se k ní musela někdy vracet. Ráda si přečtu příběhy o lidech provozující toto nadání, zvlášť z českých zemí, nicméně nemělo to za mě takový ten "wau efekt", který jsem čekala.

13.09.2020 3 z 5

Jak se věci mají Jak se věci mají Ole Nydahl

Nijak zvlášť mě neoslnila, což neznamená že si o buddhismu ráda nepřečtu jinde..mám od autora ještě jednu knihu, snad mě nadchne víc.

29.08.2020 2 z 5

Při řekách babylónských Při řekách babylónských Nelson DeMille

Výborná kniha, skvěle akční a někdy celkem drsná..četla se velice dobře, až na ty citové výlevy v závěru, které mi tam moc neseděly - ale i tak určitě doporučuji!

22.08.2020 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q miluju jak knižně, tak filmově - doteď jsem měla největšího oblíbence Carla, ale po dočtení Nesmírného ho zaručeně troufnul Asad, nešlo jinak :-) Hodně překvapivě jsem si svým způsobem oblíbila i Pirjo, i když možná to spíš byla lítost. Kniha má jako vždy skvěle vyobrazeny obě dějové linky a moc mě baví, že nikdy nedopadne tak, jak člověk předpokládá. Dám si teď chvilku od Q pauzu ale za měsíc to vidím na další díl!

08.08.2020 5 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Kniha se mi od začátku velmi líbila a četla se skvěle - prakticky přelouskáno za pár dní (půlka knihy za 1 odpoledne). Není to žádná přehnanost a na konci každé kapitoly se člověk těšil, co z toho nakonec vzejde. Pachatele jsem netypovala a konec mě bavil, takže přestože to není nějaké top dílo v literatuře, nenašla jsem prakticky nic, co vytknout, takže proto plný počet *(čtivost, zápletka, styl psaní, rozuzlení). Škoda toho nízkého hodnocení, myslím, že mám v tomto žánru přečteno hodně a čekala bych vyšší průměr u dobře povedené knihy - ale samozřejmě, je to názor čistě subjektivní...

18.07.2020 5 z 5

Kukačka Kukačka Natalie Daniels

Místy super, místy trošku slabší ale zajímavý námět, který mi sice přišel jasný už od začátku, ale čekala jsem na rozuzlení, co se tedy vlastně stalo (a jak). Závěr trochu slabší, ale vcelku dobrá tenčí detektivka, která nenudí a není přehnaně vyhrocená, takže se teoreticky "může stát" každému. Místy trochu depresivní, někdy úsměvná, charaktery postav se mi líbily, takže ve finále celkově pozitivně hodnocená záležitost.

12.07.2020 3 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Frosta bych za to, co udělal, zabila být pozůstalými, ale o čem by to bylo že...Zápletku jsem čekala trochu hlubší a nakonec fakt velké zklamání (přišla mi trapná a nesmyslná - i po vysvětlení). Proto 1* dolů. Co se týče čtivosti, určitě hodnotím kladně, i závěr docela překvapil. Ale musím říct, že překlad asi měl na svědomí někdo z jiných končin republiky, protože některé slovní spojení jsem musela číst několikrát a nedávaly vůbec smysl. "O všechno pryč" to je fakt děs :-)

07.07.2020 4 z 5

Život ve stínu minaretů Život ve stínu minaretů Martin Lejsal

Barvitě popsaná měsíční cesta napříč Íránem - klidně bych zvládla i více detailnější a obsáhlejší knihu, ale možná už by to nemělo ten svižný ráz. Pohodové čtení pro fandy cestování do netradičních destinací, věřím, že pohostinnost je zde taková, jaká je v knize popsaná. Musím i uznat, že jsem se upřímně zasmála, když pan autor popisoval jeho "problém", když se zavřou dveře autobusu a toalety v nedohlednu - jsme na tom úplně stejně, můj pouhý dvouhodinový přelet nad Keňou v mini-letadle bez jakékoliv možnosti si odskočit (snad jen vyskočit) mě pronásleduje dodnes :-) Knihu určitě doporučuji.

28.06.2020 4 z 5

Co je dobré vědět o arabském a islámském světě Co je dobré vědět o arabském a islámském světě Charif Bahbouh

Moc se mi líbil začátek knihy, zajímavá byla historie, kapitola o písmu a popis architektury. Asi nejvíc mě bavila ta část o svatbě a pak arabská přísloví. Konec knihy zahrnující orientalisty, křesťanství a světce se mi již četl poněkud hůře, ale celkově příjemné shrnutí úvodu do arabského světa.

16.06.2020 3 z 5