Anží Anží komentáře u knih

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Ačkoli detektivní žánr miluju, nechápu, jak je možné, že jsem doteď nečetla žádnou knihu od Jiřího Březiny. Protože právě Nalezení (a věřím, že i ostatní jeho knihy) splňuje všechna má očekávání, která od detektivek mám.

Jedná se i pátý díl série s policistou Tomášem Volfem, ale pro pochopení děje vůbec není nutné znát předchozí příběhy. Je to samozřejmě plus, protože sem tam se nějaká zmínka objevila, ale na zápletku to nemělo žádný vliv.

Děj knihy se odehrává v rodném městě hlavního hrdiny Tomáše, kam taky přijíždí jeho kamarádka Eva. Společně se snaží rozluštit vraždu, která se odehrála před patnácti lety, a je možné, že je spojená se zmizením mladé dívky v současnosti.

Děj se vyvíjí plynule a logicky, vše na sebe hezky navazuje a všechny střípky do sebe postupně zapadají. Hlavní hrdinové jsou velmi autentičtí a působí věrohodně, díky čemuž si je hned oblíbíte.

Myslela jsem si, že vím, kdo všechny zločiny spáchal, ale ten závěr mě opravdu překvapil :)

Nalezení moc doporučuju a jdu si přečíst předchozí knihy!

14.09.2022 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Knihu jsem dostala už jako reading copy od Albatros Media. Líbila se mi předchozí autorčina kniha Vodník, tak jsem se hodně těšila na novinku.

Uprostřed Příbrami nalezen podchlazený opilec, který se po převozu do nemocnice nedožije dalšího rána. Zní to banálně, až na to, že dotyčný byl mladý a zdravý muž, který se nedávno zmínil, že po něm “někdo jde. Vyšetřovatelé z místní kriminálky Tomáš a Honza pouštějí do zločinu, jenž má kořeny v hluboké minulosti.

Dceřinu kletbu jsem zvládla hodně rychle, četlo se to hezky a bylo to napínavé. I když se nejedná o žádný mrazivý severský případ, chtěla jsem vědět, jak to dopadne. A závěr mě nezklamal. Což je samozřejmě velký plus. Dalším je to, že děj nespadnul do mafiánských pletek, jak to v jednu chvíli vypadalo. Naopak miň se mi líbili hlavní hrdinové a celkově postavy v knize, ačkoli Vodník ve mě nic takového nevyvolal.

Za mě tento druh “nepřekombinovaných detektivek je ideální na vypnutí hlavy po těžkém dnu (týdnu/měsíci/životě). Pokud hledáte nenáročný a svižný detektivní příběh, Dceřinu kletbu od Terezy Bartošové můžu jedině doporučit.

11.02.2024 4 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Byla jednou jedna žena, jmenovala se Dáša a měla krásnou rodinu - dvě děti a manžela. Vypadalo to jako pohádka, až na to že to tak vůbec nebylo. Její život byl příběhem o nešťastném manželství, kdy je těžký odejít, ale ještě těžší je zůstat. Pak se najednou z Dáši stala Daisy - narostly jí křídla a konečně mohla objevovat svobodu.

Narazila jsem na recenze na tento román a věděla jsem, že ho musím přečíst. A naprosto mě to sebralo. Bolelo to strašně, ale nešlo odložit. Společně s hlavní hrdinkou jsem se snažila nadechnout, ale jako bych se topila a padala spolu s ní.

Odteď román Kde jsi, když nejsi patří mezi mé nejoblíbenější.

Vulgarita? Nevhodné scény? Za mě na místě - pomáhá vybudovat skvělý kontrast Dáša, maminka od rodiny, která zakazuje dětem mluvit sprostě, vs. Daisy, svobodná žena, která nic neřeší a tráví čas s někým, kdo je na tom podobně. A ani mi nepřišlo, že toho tam bylo moc. Ztráceli jste se v příběhu? Mělo tak být, protože hlavní hrdinka se ztrácela ve svých myšlenkách a ve svém životě. I přesto nejdůležitější pointa se prolínala skrz všechny kapitoly, dokonce postupně gradovala. Ke konci jsem měla šílený nervy a pocit zmaru, stejně jako Dáša. Bolelo mě to za ní.

Nejlepší kniha autorky, moc se mi to líbilo a klidně bych to dala ještě jednou, kdyby to tak nebolelo na konci. Ale stejně si to ještě někdy dám. Jo, a taky si myslím, že v každém z nás žije trochu Daisy a trochu Jakuba, nedá se s tím nic dělat a musíte si to přiznat.

20.06.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Čtení Símky bylo velmi rychlé a velmi intenzivní. Hlavně díky krátkým kapitolám bez zbytečných vět, které ale dokážou zasáhnout silně a hluboce do čtenářovy duše.

Hlavní hrdinka Símka se neustále snaží o uznání své matky, pro kterou je ztělesněním veškerého životního selhání a zkaženého mládí. A tak dívka je ochotná zajít tak daleko, že si nechá zkazit vlastní život, jen aby získala aspoň špetku lásky z matčiny strany. Jejich vztah je toxický a nezdravý, ženy spolu bojují a nedokážou napravit staré chyby. Nebo spíše mám pocit, že veškerá negativita přichází ze strany matky, která donekonečna obviňuje dceru ze všech možných nezdaru, ačkoli Símka dává do jejich vztahu první a poslední.

Abych to zahrnula, tahle kniha ve mě vzbudila spoustu emocí. Moc se těším na další autorčinu knihu.

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Petra Soukupová umí psát o stejných věcech pokaždé jinak.

Příběh se točí kolem jedné rodiny. Matka Veronika, otec Michal, děti Mája a Míša. My máme možnost nahlédnout do myšlenek dětí a matky. Ale nejvíc se autorka zaměřila právě na Veroniku, která se v průběhu knihy čelí několika výzvám najednou - vyrovnat se se smrti matky, zachovat dobré vztahy s otcem, starat se o děti a manžela a při tom všem nezapomínat na práci. A všechno se jí hroutí jako domeček z karet.

Ani jedna postava v celém příběhu mi nebyla úplně sympatická a v jednu chvíli mi přišlo, že se všechno opakuje a postavy se točí v kruhu (nefunguje to náhodou stejně i v životě?). Několikrát jsem chtěla knihu odložit, protože jsem si říkala, že už mě to moc nebaví. Ale neodložila jsem ji, za což jsem moc ráda. Protože ten konec za to opravdu stál. Skončilo to totiž tak, jak to skončit mělo. Žádné problémy nezmizely mávnutím kouzelné hůlky, a ani se nikdo neutopil ve svých trápeních a depresi. Skončilo to správně, tak jak by to ve skutečného životě skončit mělo.

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

V malém švédském městečku zmizela místní učitelka a všichni ji hledají. Zároveň se do města stěhuje finančník August Strindberg, který si myslí, že dokáže pomoct s vyřešením záhady.

Představte si, že stojíte na molu a koukáte na bouřlivé moře. Vidíte jeho vlny, které narážejí na skály a rozbíjí se o kameny. Ale vy to celé klidně pozorujete a zajímá vás, co se bude dít dál. Právě takto bych popsala knihu Bouře. Vy jste ten divák, pozorovatel, a před vámi se odehrává bouře.

První díl detektivní série Kristiny Ohlssonové je za mě ideální na pomalé a pochmurné dny a večery, kdy chcete utéct od hektické každodennosti.

12.10.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Před více než sedmdesáti lety tisíce řeckých dětí kvůli občanské válce byly nuceny opustit své domovy a dostaly azyl v Československu.

Mezi nimi byly i Sotiria a Koula, dvě holčičky, které se ztratily svým rodičům. Spolu s ostatními dětmi se dostanou do cizí země, o jejíž existenci dříve vůbec nevěděly, učí se úplně cizí jazyk a potkávají neznámé lidi, kteří jim slibují, že se brzy vrátí zpátky do Řecka. Což však nemohou s jistotou vědět. Ne všichni je vítají s otevřenou náručí a tak se jim snaží dát najevo, že do této zemi nepatří. A my tak můžeme sledovat dospívání (nejen) těchto dvou dívek a jejich snahu začlenit se do společnosti, která na ně nebyla úplně připravená.

V některých kapitolách taky máme možnost nahlédnout do života řeckých partyzánů a rodin, které brání svůj domov a byly nuceny poslat své děti pryč do bezpečí. Nebo se naopak dostanou do Československa, kde jim začne úplně nový život, a snaží se přestat myslet na rodnou vesnici.

Je to krásné, autentické a srdcervoucí, navíc skvěle napsané. Od románu se nedá odtrhnout. A i když už fakt musíte dělat něco jiného, tak stejně na ten příběh budete pořád myslet a uvažovat nad tím, jak to dopadne...

15.06.2022 5 z 5

Zlatá vařečka Zlatá vařečka Jessa Maxwell

Zlatá vařečka je skvělá a krásně napsaná feel good detektivka, plná záhad a pečení. Odpočinete si u toho, dozvíte se trochu i o tom, jak to probíhá v zákulisí podobných pořadů a dostanete pořádnou dávku pomalého podzimního čtení :)

18.10.2023 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Po románu Až uvidíš moře mi bylo absolutně jasné, že se budu těšit na další autorčinu knihu, a Scarlett Wilková opět ukázala, že to opravdu umí.

Ty chladné oči vypráví příběh ruské dívky Neonily, které osud rozhodně nebyl nakloněn. Během druhé světové války trpí hladem a zimou, navíc má malou dcerku, kvůli níž musí bojovat a zůstat naživu. Nakonec začne pracovat pro nepřítele v okupovaném Smolensku, kde se taky seznamuje s českým mladíkem Emilem, který byl donucený bojovat za wehrmacht.

Po nějaké době Neonila musí utíkat pryč spolu s německými vojáky, mezi kterými ale nebyl její známý Emil. Na své cestě potká několik lidí, kteří jí chtějí pomoci, a díky tomu se opět může setkat s Emilem v jeho rodné zemi. Neonila s ním zůstane a postupně se snaží přizpůsobit novým životním podmínkám a zároveň ochránit své blízké.

Autorka během vyprávění neomlouvá a nevysvětluje jednání hlavních hrdinů, což může být výhodou a nevýhodou. Protože pro mě stále zůstaly nepochopeny důvody, proč se Neonila chovala tak, jak se chovala. Kdežto na začátku, během kolaborace za druhé světové války, to bylo více méně jasné, protože hrdinka takříkajíc neměla na výběr. Chtěla přežít. Ale po přestěhování do Československa mi její chování nebylo úplně jasné, protože se už tolik nesnažila splynout s ostatními a přizpůsobit se, ale spíš jít do čela a proaktivně se zapojovat. Proto na začátku románu mi Neonila byla docela sympatická, ale v druhé půlce jsem ji přestala chápat a spíš jsem soucítila s ostatními členy rodiny, kterých se to její chování velmi dotýkalo.

Ale právě z tohoto důvodu Ty chladné oči můžu doporučit. Čím víc otázek a čím víc toho musíte rozklíčovat, tím je to zábavnější. Každý si na to musí udělat svůj názor.

18.03.2023

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství byl podle mého názoru nejkrásnější a nejkouzelnější film z celé série, který bych hodnotila stejně pozitivně jako ty o Harrym. Celý ten děj, hlavní hrdinové, herci a spoustu dalších detailů dalo dohromady opravdu krásný výsledek. A díky knižnímu zpracování můžete dopodrobna nastudovat, jak to přesně bylo, zjistit nové skutečnosti, kterých jste si ve filmu nevšimli, a kochat se nádhernými ilustracemi.

Skutečné zločiny po Česku Skutečné zločiny po Česku Miloš Vaněček

Perfektní průvodce českým zločinem za posledních 100 let, ve kterém najdete:
▪️ příběhy skutečných zločinů přímo od odborníků
▪️ zákulisí vyšetřování vražd
▪️ autentické foto a dokumenty
▪️ přepsané výslechy a popisy míst činů

Za mě jedna z nejlepších knih o tomto tématu, co v Česku vyšla.

07.02.2023 5 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Kniha Vrah je v každém z nás je sbírkou rozhovorů se slavným detektivem z pražské mordparty Janem Štočkem a nabízí skvělý a poměrně podrobný náhled do vyšetřování složitých případů, na kterých pracoval během své kariery. Zároveň je to i nahlédnutím do každodenní rutiny operativců, která neznamená 24/7 zapojení do akce, ale taky analýzování a psychologicke práce. Na konci ve již zmíněné obrazové příloze najdete spoustu reálných fotografií z případů a míst činů, kterou ale nedoporučuju slabším povahám.

Četlo se to moc hezky, bavilo mě to a nechyběly ani různé zajímavostí, které jsem nevěděla dříve. Určitě bych knihu doporučila milovníkům true crime, ale zase nečekejte nic světoborného, stále je to literatura pro „běžného“ čtenáře, která vás nezasvětí do psychologie sériových vrahů či kriminalistiky.

28.12.2022 4 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Konečně jsem se dočkala audioverze detektivky Třetí hlas!

Olivia Rönningová, v tomto díle už Riverová, absolventka policejní akademie, opět vyšetřuje případ, který se tentokrát odehrál přímo v jejím sousedství. Za záhadných okolností zemřel známý její mámy a otec sedmnáctileté holky, která kvůli tomu zůstala bez obou rodičů. Olivia se sice dříve rozhodla, že nakonec nechce být policistkou a že by se raději věnovala studiu umění, ale jak se říká, osudu neutečeš… takže dívka je opět zapojená do vyšetřování spolu s bývalým komisařem Tomem Stiltonem a policejní šéfkou Mette Olsäterovou. Zjišťují nečekaná propojení s jinými případy, které je dokonce zavedou i mimo Švédsko, a vše ukazuje na jednoho pachatele... nebo skupinu pachatelů?...

Bez mučení se přiznám, že mě tento díl bavil o něco víc než ten první. Plynul rychleji a bylo to méně navázané na politiku a velký business. A audioknižní zpracování bylo jako vždy vynikající a už se nemůžu dočkat, až budou další :)

15.06.2022 4 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Promyšlená a temná švédská detektivka s komplikovanou zápletkou je přesně to, co si ráda pouštím právě v audio zpracování.

A zrovna Skočný příliv mi připomněl severskou klasiku - Muži, kteří nenávidí ženy.

Hlavní hrdinka Olivia Rönningová je studentkou Policejní akademie a do jejich rukou se dostává případ z roku 1987. Jedná se o nevyřešenou vraždu neznámé těhotné ženy na ostrovní pláži v zátokách Hasslevikarna. Aniž by to Olivia věděla, události se prolínají i do přítomnosti, kdy dochází k fyzickým útokům na stockholmské bezdomovce a do toho se zapojuje i bývalý komisař, který se podílel na vyšetřování záhady z pláže.

Prostě klasická severská krimi plná nečekaných zvratů.

15.06.2022 4 z 5