Alma5 Alma5 komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Lituji, že jsem se odhodlala k přečtení této knihy, případně že jsem ji neodložila hned na začátku. Silný příběh to nepochybně je, ve mně zanechal pouze silně depresivní pocit, což bylo nepochybně umocněno podivně syrovým a nezúčastněným stylem psaní. Nemyslím, že bych od této autorky chtěla kdy přečíst jinou knihu. .

14.11.2021

Zachraňte své střevo - i játra, žlučník a pankreas Zachraňte své střevo - i játra, žlučník a pankreas Igor Bukovský

Kniha je opravdu nabitá informacemi. V úvodu se dozvíme četné informace o trávení obecně a dále má každý trávicí neduh svoji kapitolu s podrobnými postupy, co lze dělat pro léčbu. Autor doporučuje i konkrétní doplňky stravy, které se mu osvedčily, což mi přijde velmi užitečné.Pro mne to bylo opravdu poučné čtení.

09.11.2021 5 z 5

Druhá šance klenotníka Benedikta Druhá šance klenotníka Benedikta Phaedra Patrick

Obálka je poněkud zavádějící, čekala jsem nějaký pohádkový námět, kouzelné bytosti, předměty nebo tak něco. Přitom se nakonec jednalo o rodinný příběh, nepříliš napínavý. Ani kameny zde neměly žádnou kouzelnou moc, ale byly příjemným zpestřením.

24.10.2021 4 z 5

Romantické dřevo - Rozverné povídky a vzpomínky Romantické dřevo - Rozverné povídky a vzpomínky Pavel Soukup

Krátké povídky se zážitky ze života, neurazily, ale ani nenadchly...

16.09.2021 3 z 5

Když tělo řekne NE Když tělo řekne NE Gabor Maté

Zajímavé informace, ovšem naprosto nevhodné pro hypochondry. Většina knihy obsahuje příběhy pacientů a zkoumání psychických příčin jejich nemocí, které tam pochopitelně vždy jsou. Člověk se zde dočte o dosti podrobně o příšerných chorobách, o kterých dosud nevěděl, nebo jenom okrajově a zároveň může bádat, kterou neblahou vlastnost má společnou s těmi nemocnými lidmi.
Nejpřínosnější pro mě byla kapitola nazvaná "síla negativního myšlení", kde jsou pěkně popsána úskalí myšlení "pozitivního":
"...Příliš často jsem v průběhu paliativní péče mluvil se sklíčenými pacienty, kteří se svěřovali, že je rakovina úplně zaskočila. Vždycky jsem byl optimista a myslel pozitivně, řekl mi jeden čtyřicátník. Nikdy jsem se nepoddával pesimistickým myšlenkám. Proč bych zrovna já měl dostat rakovinu? Jako protijed na smrtelný optimismus jsem mu navrhl sílu negativního myšlení. Samozřejmě to myslím ironidky, dodal jsem rychle. To, v co skutečně věřím, je síla myšlení. Jakmile upravíme toto slovo přídavným jménem pozitivní, vylučujeme tím ze svého života ty součásti reality, které považujeme za negativní. Právě takto, zdá se, funguje většina lidí hlásících se k pozitivnímu myšlení. Skutečně pozitivní myšlení začíná tím, že zahrneme veškerou svoji realitu. Vede jej jistota, že dokážeme čelit plném rozsahu pravdy, ať už je jakákoliv. Jak poukazuje doktor Michael Kerr, nutkavý optimismus je jedním ze způsobů, jak držet na uzdě svoji úzkost a vyhýbat se konfrontaci s ní.".....

05.09.2021 4 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Knihu jsem dostala už před delší dobou a je pro mně příjemným překvapením. Mám ráda tenhle typ detektivek, kde neteče krev proudem a kulky vzduchem nelétají, jako bonus s podivínským detektivem.

13.08.2021 5 z 5

Babské rady Babské rady Anna Strunecká

Rady p. profesorky se mi jeví jako rozumné a užitečné, a to i ty, které vypadají poněkud ezotericky. Jenom mi připadá, že se zde probírala skoro stejná témata jako v knize Doba jedová.

23.06.2021 4 z 5

Řád času Řád času Carlo Rovelli

Ačkoli se podle upoutávky kniha tváří jako populárně naučná, musim s lítostí konstatovat, že jsem ji vůbec nerozuměla.

23.06.2021

Neviditelný svět Neviditelný svět Liz Moore

Málem jsem knihu odložila, neboť v první třetině se odvíjí podle mně pouze hodně smutný příběh bez jakýchkoliv příznaků tajemna. Naštěstí jsem tak neučinila, následné odkrývání osudu otce bylo velmi poutavé. Taky oceňuji hodně podrobně popsaný závěr.

23.06.2021 4 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Opravdu krásný román, u této autorky asi člověk nešlápne vedle. Obzvlášť se mi líbil motiv zahrady, tu bych ráda navštívila...

09.05.2021 5 z 5

Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Anthony William

Velmi zajímavé. Autor (nebo Duch) má zcela odlišný názor na příčinu mnoha nemocí oproti klasické, ale i alternativní medicíně. V dietách se nevyznám a ani je nepraktikuji, ale z té doporučované zde (ovoce a zelenina) mám jaksi lepší pocit oproti těm bílkovinovým směrům, které jsou teď v kurzu.

22.04.2021 5 z 5

O bibli a jejím učení 1. díl O bibli a jejím učení 1. díl Jiří Vacek

Podle názvu by člověk řekl, že toto bude kniha pro praktikující členy církve, ale řekla bych, že je to spíše naopak. Výklad o tom, jak správně chápat Staréhý i Nového Zákona, význam modlitby aj. je opravdu podnětný, našla jsem zde hodně podnětů k zamyšlení. Mimo jiné se mi líbilo např: "Modlit se máme za všechny lidi a zejména za vládce a za ty, kteří mají v rukou moc. Tím se chráníme před zevním pronásledováním a předcházíme mu. Tedy nikoliv nenávist k mocným tohoto světa, ale láska a modlitby za jejich dobro a obrácení se k Bohu".

04.04.2021 5 z 5

Radujme se Radujme se Steven Erikson (p)

(SPOILER) Nejsem příliš velký sci-fi čtenář, takže mi námět připadal velmi originální. Vadilo mi jen příliš politických hovoru v knize. Ale jinak - už aby takoví mimozemšťané přistáli doopravdy ...

26.03.2021 4 z 5

Cesta bílého jeřába - Za tajemstvím prostoru Cesta bílého jeřába - Za tajemstvím prostoru Eva Joachimová

Je zřejmé, že autorka tématu rozumí velice do hloubky, asi proto v této knize najdeme jenom málo jednoduchých rad typu "do toho sektoru umístíme předmět X a zlepší se nám život v oblasti Y". Případně je čtenář odkázán a na další knihy z této série, často i na ty ještě nevydané.
V této knize je spíše takový úvod do feng shui s výkladem mnoha čínských pojmů, nikoli konkrétní návod jak uspořádat místnosti.

07.03.2021 5 z 5

A Bůh pravil: Musíš mi pomoci! A Bůh pravil: Musíš mi pomoci! Hans Rath

Předchozí díly jsem nečetla, ale ani to příliš nevadilo. Podle názvu jsem čekala něco přemýšlivého, ale bylo to spíše bláznivě akční (chudák hlavní hrdina), pěkné závěrečné poselství.

14.01.2021 4 z 5

Perfektní nebožtík Perfektní nebožtík Alan Green

U knihy jsem se příliš nezasmála, zato kniha po mnoho večerů posloužila jako výborný uspávací prostředek. Nicméně dočetla jsem, abych věděla, jestli ten natvrdlý detektiv případ vyřeší.

12.12.2020 2 z 5

Klub sebevrahů Klub sebevrahů Rachel Heng

Oproti většině se mi kniha líbila, zajímavé téma i příběh. Když si dnes otevřu zdravý časopis, tak je to taky samé varování před různými druhy potravin (cukrem obzvlášť) a v knize je toto vlastně jenom absurdně zveličené (na oslavě se tam krájí sladký dort, ale považují ho za jedovatý atd.)

Řekla bych, že matoucí je hlavně upoutávka na obálce "scifi-thriller", spíše se jedná psychologický příběh , byť se odehrává na pozadí technicky vyspělého prodlužování života.

04.11.2020 5 z 5

V rozpuku mládí V rozpuku mládí Robert Merle

Příjemné romanticko-dobrodružné čtení, tedy až na deprimující popisy náboženských bojů.

30.10.2020 4 z 5

Aby vás rostliny milovaly Aby vás rostliny milovaly Summer Rayne Oakes

Celá kniha je o tom, že je příjemné pěstovat pokojové rostliny. Je možné, že v Americe toto není běžným zvykem jako u nás a v tom případě to asi pro Američany může být podnětná kniha. Já jsem bohužel mnoho nového neobjevila.

29.09.2020 2 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Čekala jsem něco jiného, forma průvodce pro angličany po Čechách mně vůbec nenadchla. (A zajímalo by mně, jestli by se to líbilo nějakému cizinci...)

28.09.2020 2 z 5