adela.hol adela.hol komentáře u knih

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

(SPOILER) Na tuto knihu se dá dívat ze dvou pohledů. Kdo čeká nějaký zajímavý příběh z řecké mytologie, bude zklamaný. Kdo čeká čistě erotický román, bude spokojený. Já patřím do té druhé skupiny. Z knihy jsem nadšená, četla se sama a dostala jsem přesně to, co jsem v danou chvíli chtěla.

Persefona měla jasný plán. Až jí bude dvacet pět let a dostane se ke svému svěřeneckému fondu, uteče z Olympu a bude si žít po svém. Jenže netušila o plánu své matky, která ji za jejími zády nechala zasnoubit se samotným Diem, šedesátiletým vládcem Olympu, ze kterého jde strach a ten nemají jen jeho manželky, které záhadně umírají.
Persefona uteče, při pronásledování překročí obávanou řeku Styx, oddělující dvě části Olympu a spadne doslova do náruče Hádovi, temnému bohu podsvětí.
Ze začátku je v šoku, protože Hádes má být jen mýtus a při tom doopravdy existuje. Nakonec ale Persefona dojde k přesvědčení, že jedině on ji může zachránit před svatbou s Diem. Když všichni uvidí, že Dia s Hádem podvádí, Zeus ji už nebude chtít, protože přece bude pošpiněná. Následují tak velmi žhavé erotické scény ať už v soukromí nebo na veřejnosti (což je nutné, aby tomu všichni věřili) a zároveň se ti dva sbližují i po té lidské stránce a vychází najevo, že Hádes není tím záporákem, který je lidem zobrazován.

Persefona a Hádes pro mě měli tu správnou chemii. Líbil se mi i ten malý náhled do Hádovy minulosti skrz jeho jizvy a to, že se ho Persefona rozhodně neštítila tak, jak on se bál. Super postavy byly i její sestry nebo Hermé s Dionýsem. A vůbec mě nevadilo to propojení s moderní dobou.

Pokud si budete potřebovat od nějaké knihy odpočinout, prožít trochu erotiky v originálním prostředí, tak by vám tato kniha mohla sednout. A já se jen modlím, aby byly přeloženy další díly.

19.02.2023 5 z 5

Nemilosrdný král Nemilosrdný král Meghan March

(SPOILER) Tak to byla jízda. Přečetla jsem to na dva zátahy a dostala jsem přesně ten typ rozptýlení, který jsem potřebovala po náročnější četbě.

Lachlan byl ten typ, který ví, že si může dělat, co chce. Že každý jeho příkaz musí být splněn a pokud ne, přijde trest. Kiera nebyla žádná naivka, bojovala, bránila se mu, ale nedokázala se bránit sama sobě.

A ten konec? No, musím hned na další díl.

27.11.2022 5 z 5

Profesor Sympaťák Profesor Sympaťák Leisa Rayven

(SPOILER) Kniha se četla dobře, stejně jako první díl. Autorky styl mi vyhovuje. Příběh byl pěkný, zase mi přinesl to správné odreagování, ovšem narozdíl od prvního dílu musím jednu hvězdu ubrat.

Ashu a Jacoba jsem si oblíbila, ale oproti Eden a Paulovi z prvního dílu mi po větší části knihy chybělo takové to wau.
Líbilo se mi to propojení z dětství, že si byli souzeni už odmala, to mám v příbězích ráda, takové to osudové spojení. Jen mi tam nesedělo, že nato kolik let se nenáviděli, nic o sobě nevěděli, tak se hodně rychle usmířili. Dva dny na sebe štěkali, třetí den si to vyříkali a bylo po problému. A sice Jacob vyznával své city prostřednictvím sociální sítě, takže mu stále chyběla, ale Asha by na něj asi znovu jen tak nepřišla, kdyby ho neoslovila kvůli knize.

Každopádně i tak jsem si knihu užila a doufám, že brzy vyjde třetí díl.

22.11.2022 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Po čase návrat do světa Harryho Pottera a jako vždy jsem nadšená. Napsat doplňkovou knížku, aby všichni věděli, o čem je v tom posledním díle řeč, se Rowlingové opět povedlo.

Líbily se mi samotné bajky, jejich ilustrace i Brumbálovy komentáře. Všechno to do sebe znovu skvěle zapadalo.

02.10.2022 5 z 5

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Na zemský povrch dopadla Černá hvězda a utopila svět. Lidstvo se rázem rozdělilo na čtyři skupiny. Na Lodích svobody žijí lidé, kteří se potopě vyhnuli. V kultu Černé hvězdy se lidé postupně mění v ryby a přizpůsobují se novému světu v oceánu. V organizaci jménem Nekonečno se snaží prokázat to, co kult způsobuje. A Robotstvo jsou jakýmsi tichým pozorovatelem. Možná.
A v tom všem zmatku stojí proti sobě Aphelion a Perihelion - sestry, dvojčata. Nikdy si spolu nerozuměly a v novém světě je to o to horší. Dokážou k sobě nalézt cestu nebo už je pozdě? Na jejich vztah i všechno kolem?

Kniha je psaná v er formě, střídavě z pohledu obou sester. Ze začátku mi chvíli trvalo se začíst a zorientovat se v celém tom světě a jeho hierarchii. Také jsem se někdy ztratila, když byl zrovna náhlý přechod na nějakou vzpomínku. To byly ale detaily, které se daly zvládnout. Čeká vás tu velká škála postav od obyčejných lidí, přes hybridy lidí a ryb v různých stádiích proměny až k nebinárním postavám tvořených umělou inteligencí.

I přes neobvyklé postavy se tu objevují problémy reálného světa. Afi a Peri v sobě odmala živily, že je všichni mají radši, než tu druhou. Že ať jedna udělá cokoliv, proti té druhé to bude vždy málo. Když Afi vstoupila do kultu, který nebyl ničím jiným než náboženskou sektou vymývající mozky, našla někoho, kdo ji přesvědčil, že za něco stojí a že ji má opravdu rád. Jenže dříve či později každý prozře. Stejně tak Peri pracující pro Nekonečno.

Kniha má někdy až hororové prvky (viz implantace/odstranění symbiontu), což upřímně nemusím, ale tady to dávalo smysl. Co se týče samotného závěru, tak jsem jen kulila oči a byla v šoku, že jsem na poslední stránce, jak to gradovalo. Ale i tak by mi nevadilo, kdyby kniha měla pár stránek navíc, protože svět byl opravdu originální a zároveň si myslím, že by toho postavy ještě měly hodně co říct.

19.02.2024 4 z 5

Asher Black Asher Black Parker S. Huntington

Dvacetiletá Lucy se v jednom klubu stane svědkem jisté události. Zavolá policii a až poté zjistí, komu klub patří. Majitelem je Asher Black. Bývalý zabiják a mafián, nyní miliardář a šéf velké společnosti. Lucy je jasné, že až ji Asher vypátrá, bude to její konec. Poslední, co by čekala je, že za ni zaplatí školu, nakoupí ji novou garderóbu a požádá ji, aby předstírala, že je jeho snoubenka. Má Lucy na výběr?

Jakmile vidím u knihy popis mafiánská romance, většinou po ní sáhnu. Tady to bylo ale velké šlápnutí vedle. V knize jsem bohužel nevěřila skoro ničemu a ani humor to příliš nezachránil. Vyprávěno je ich formou z pohledu Lucy a na začátku každé kapitoly vás čeká citát nějaké slavné osobnosti. Právě kvůli citátům jsem závěrečné hodnocení o trochu zvedla. Ale zároveň k tomuto typu příběhu, který pro mě neměl hloubku, nebyly úplně potřeba.

Mezi Lucy a Asherem chyběla chemie. První setkání proběhlo tak, jak proběhlo a autorka pak najednou přehodila výhybku a udělala z toho slow burn. Tím pádem si Lucy celou knihu protiřečila a nedávalo její jednání smysl. Na co s Asherem celou dobu při té jejich hře na snoubence čekali, jsem nechápala. Autorka také Lucy nezapomněla přidat trauma, aby se Asher mohl prezentovat jako velký ochránce. Ale bylo to trauma vůbec? Zápletka se Stevem byla nejasná a tím, že si nechala tu košilku dokazovala co? Svoji sílu? V tom jsem opět tápala.

Asherovi jsem možná věřila toho velkého ochránce, ale že je to bývalý mafián a zabiják, co povraždil desítky lidí, tak to bohužel. Lucy se z něj na začátku sice hrůzou kolena třásla, ale ani v poslední dramatické části příběhu, kde projevil své zabijácké umění, to vůbec nefungovalo.

Pokud s mafiánskými romancemi teprve začínáte, mohl by tohle být pro vás takový odrazový můstek. Já už mám něco načteno, takže pro mě to bylo slabé.

2,5*

29.11.2023 2 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Hlavní hrdinka Ema se marně snaží zkontaktovat svou kamarádku. Nereaguje na zprávy, nikdo o ní nic neví. O dva dny později je v nedaleké vesnici nalezeno ženské tělo. Vyšetřování případu se ujímají dva detektivové, z nichž jeden je bývalý Emin přítel. Nejen proto se Ema rozhodne pátrat na vlastní pěst. Protože brzy se zjistí, že je všechno trochu jinak a že nezůstalo jen u jedné mrtvé.

Těšila jsem se na klasickou detektivku, kterou jsem částečně dostala, ale bohužel jsem v knize narazila na pár věcí, které mě při čtení rušily. Autorka do knihy zakomponovala celkem tři zápletky, což bylo na můj vkus až moc a v určitých momentech jsem se ztrácela. Navíc na konci jsem se úplně nedočkala toho typického rozuzlení typu: "Bylo to takhle ..." A to zrovna od detektivky očekávám. Chci vědět, jak se to přesně stalo a ne si to domýšlet.

Problém jsem viděla i ve velkém množství postav. Některé se objevily třeba jen v jedné scéně, já se dozvěděla další jméno, se kterým jsem ale už dál nepracovala. Navíc tu byly i podobná jména, tím pádem můj zmatek byl občas ještě větší (Matěj/Matyáš, Honza/Jan, 2x Lukáš).

Kniha byla čtivá a předchozí štafetářky byly nadšené, takže výše uvedené připomínky byly nejspíš jen mým problémem. Rozhodně knihu i tak můžu doporučit, pokud máte rádi detektivky z českého prostředí.

23.09.2023 3 z 5

Koruna osudu Koruna osudu Amo Jones

Isa se probouzí na neznámém místě, s cizím mužem po svém boku a s prázdnou pamětí. Vzpomínky se jí postupně vracejí, a tak si vybavuje svého manžela Bryanta, svou malou dceru a také osudný svatební den, po kterém skončila v ústavu pro duševně nemocné.
Postupně se také dozvídá, že jí v podstatě celý život všichni nejdůležitější muži jejího života lhali. Bryant, její otec i nejlepší přítel Devon.
Může jim znovu začít důvěřovat po tom všem? A i oni jí, když sama něco skrývá? Může ta šílená láska s Bryantem dojít happyendu?

"Milovat tě je nekonečnej boj, ale je to bitva, pro kterou jsem ochotnej padnout."

Tomuto dílu jsem už neměla absolutně co vytknout. V podstatě v každé kapitole se dozvíte nějakou novou jobovku, ale protože už jsem byla z prvního dílu poučená, nedělala jsem si žádné závěry, protože jsem tušila, že mě autorka na konci stejně převeze. A měla jsem pravdu. Na konci se všechno slepilo dohromady a začalo dávat smysl.

U prvního dílu jsem trochu srazila hodnocení kvůli chemii hlavního páru v některých scénách. Tady už k tomu nebyl důvod. Jednak autorka přiostřila a hlavně po tom, čím jsi prošli, byla jejich vášeň, touha a šílená láska mnohem větší. A většinou k tomu dopomohla žárlivost. Ta se mi mimochodem líbila i v epilogu. I když byla úplně jiná.

Podle různých recenzí jsem zjistila, že autorku buď lidé milují nebo nesnáší. Já se po této sérii řadím do té první skupiny. I když mám ráda sladkou romantiku, ráda si občas přečtu i něco temnějšího. A tato autorka to rozhodně splňuje.

16.08.2023 5 z 5

Můj nejmilejší suvenýr Můj nejmilejší suvenýr Vi Keeland

(SPOILER) Hazel doufala, že změna prostředí jí pomůže zapomenout, že její snoubenec odvolal svatbu. Ale jet na místo, kde původně měla být s ním, nebyl dobrý nápad. Návrat domů jí překazí bouře. Všechny lety jsou zrušeny a hotely narvané k prasknutí. Poslední, co by ji napadlo, že udělá (jenže zoufalé situace vyžadují zoufalá řešení) je přichomýtnout se k cizímu muži, který pod falešným jménem předstírá, že má v hotelu rezervované dva pokoje. A tak se z Hazel a Mattea stávají sourozenci Maddie a Milo.

Prvotní plán, že půjde o jednu noc, kdy si vzájemně vypomůžou, se změní ve společné dobrodružství na další týdny. Dostávají se do situací, které by nikdy nepodnikli, svěřují si své bolístky a trápení a za ten krátký čas se sblíží víc, než původně chtěli. Celou dobu se sice oslovují brácho a ségro, ale jiskry a vzájemná přitažlivost se těžko ukrývá. Protože si ale Hazel není jistá, jak to má teď vlastně se svým snoubencem a i Matteo má něco složitého za sebou, domluví se, že se mezi nimi nic nestane. Pokud si jsou souzeni, sejdou se přesně za tři měsíce v tom stejném hotelu, ve kterém se nakonec rozloučili. Jenže realita je v jejich případě nekompromisní, a protože si neřekli svá pravá jména, zastihne je naprosto nepřipravené.

Tohle bylo tak zatraceně boží. Zamilovala jsem si Maddie a Mila, zamilovala jsem si Hazel a Mattea. U knihy jsem se smála, culila i brečela (vždy když padnul název knihy, to byl moment, kdy jsem to neudržela). Maximálně mi sedla, líbilo se mi, jak to pozvolna plynulo a že autorky jim neházely pod nohy zápletky, u kterých se rozčilujete. Jejich vztah se vyvíjel přirozeně. Byli to dva dospělí lidé s problémy, se kterými se museli vyrovnat po svém tak, aby neublížili sobě navzájem, lidem okolo sebe a aby si bez výčitek svědomí mohli dovolit se sejít v ten osudový den.

12.08.2023 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Karen Swan

Příběh se odehrává roku 1930. Na malém souostroví St. Kilda vzdáleném sto mil od skotské pevniny žije pár desítek obyvatel. Žijí jen z toho, co si sami vypěstují, uloví nebo co jim dvakrát za rok přiveze z pevniny faktor, dovozce zásob.
Hlavní hrdinkou je osmnáctiletá Effie, která po smrti bratra na sebe vzala veškerou práci, protože její otec už toho není schopen. Z důvodu převážně mužské práce, ale hlavně pro své lezecké schopnosti chodí narozdíl od ostatních žen spíše v kalhotách. A nejen lezecká exhibice je další možnost přivýdělku pro místní obyvatele. Z pevniny k nim přijíždějí turisté a sledují jejich nehostinný, nemoderní život jako nějakou atrakci.
Jednoho dne v doprovodu faktora se na St. Kildě objeví i hrabě Dumfries se svým synem lordem Sholtem. Oba jsou uchváceni lezeckými schopnostmi Effie, ale především i jejími znalostmi ohledně mořského ptactva. Vyžádají si proto, aby to byla právě ona, kdo je bude na St. Kildě provázet. A i těch pár dní stačí na to, aby se pro Effie stal z lorda Sholta jenom Sholto, ale jejich vzájemná náklonnost nestačí k tomu, aby mohli být spolu. A nejde jen o společenské postavení.

Mám ráda historické romány, které čerpají ze skutečnosti, protože se díky nim něco nového naučím. Neumím si představit jaké to pro obyvatele St. Kildy bylo přesídlit se po dlouhých letech na pevninu. Do prostředí sice pohodlnějšího, ale pro ně naprosto neznámého. Museli začít úplně znovu a všemu se přizpůsobit.

Effie byla divoká, nespoutaná a přímočará hrdinka a právě pro její jinakost se do ní Sholto snadno zamiloval. Jejich nevinné lásce ale nebylo přáno a po opětovném setkání jim bránil Sholtův chlad, kterému Effie nerozuměla. Všechno mělo svůj důvod a jejich charaktery byly skvěle vystavěné.

Potěšilo mě, jak autorka zpracovala hlavní zápletku. Také jsem byla ráda na začátku knihy za mapu a slovníček pojmů. Jinak bych určitě nechápala, co znamená přeskok přes koště. Tu scénu jsem měla problém i dočíst, jak mě mrazilo.

09.08.2023 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Gaby se vzpamatovává z rozchodu, je bez práce a plácá se od ničeho k ničemu. Jednoho dne jí zavolá Eli, její brácha-dvojče, že jim na turné kapely odpadl prodejce merche a jestli by to nechtěla vzít. Už to kdysi dělala, navíc znamenalo by to na tři měsíce změnit prostředí. Neváhala a ještě týž den už seděla v letadle.
Kromě Eliho jsou členy kapely jejich dva nejlepší kamarádi, Mason a Gordo. Všichni čtyři si ze sebe utahují, dělají si naschvály a za ta léta, co se znají jsou spíš jako sourozenci.
Gaby ví, že tihle tři magoři ji rozptýlí přesně tak jak potřebuje a to netuší, že se jí dostane ještě jiného rozptýlení. Na turné s nimi je totiž ještě jedna kapela a jejich zpěvák Saša Malychin rozhodně neokouzluje davy jen svým hlasem.

Toto byla rozhodně originální romantika. Gaby a Saša spolu sladce nevrkali celou knihu. To nebyla láska na první pohled, to bylo spíš pevné přátelství na první kopanec. Velmi rychle si porozuměli, měli stejný smysl pro humor, záliby a chuť do života a i když oba byli do toho druhého zakoukaní, nahlas se to báli říct. Bavily mě jejich slovní přestřelky, to že Saša byl Saša jen když zrovna Gaby nebylo ok, jinak to byl její Sašenka sušenka.

Líbilo se mi taky pouto mezi Gaby a jejím Elizou, i Masonem a Gordou. Gaby od nich byla pořádně vycvičená, takže aby přežila, musela se naučit jim vracet jejich narážky a mnohdy jim zasmečovat tak, že už potom neměli slov. Byla to hrdinka s ostrými drápky, taková se často nevidí.

Od autorky to je má první kniha a už několikrát jsem narazila na to, že je to specialistka na hovínkové vtipy. Ano, už vím, co to znamená a asi jen proto nebude moje hodnocení to nejvyšší. Rozhodně se tím odlišuje od jiných autorek, ale říkám si, jestli se nešlo odlišit jinak? V hlavě mi při čtení šlo: "Že se vám do toho pletu, pane Pařízek, ale ty stěrače a ostřikovače nemusíte hlásit, to přece vidíte." Tady to jen nahradilo: "Nemusíte hlásit, že jdete na velkou (a to používám ten nejkulantnější výraz), to přece víme, že všichni dělají."

07.08.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nejspíš se dotknu milovníků klasiky, ale budu upřímná jako vždy. Knihu jsem četla jen kvůli výzvě na DK, jinak bych si ji nevybrala. Ani jsem neviděla žádnou filmovou verzi a nebyla tak ovlivněná. Věděla jsem ale, že je tu pár, který je pro mnohé čtenáře ten osudový.

Počítala jsem s tím, že je to starší kousek a že nepůjde čtení tak lehce jako nové knihy, ale v tom problém nakonec nebyl. Byl to samozřejmě trochu jiný jazyk, protože se příběh odehrává na přelomu 18. a 19. století, ale to mi nepřekáželo. Pro mě nebyl děj takový, aby mě nutil číst dál. Že bych potřebovala vědět, co bude v další kapitole. I proto jsem tuto knihu četla za celý červenec nejdéle ze všech.

V první polovině knihy jsem tápala v postavách, protože kromě Bennetových sester byly všechny postavy oslovovány příjmením a já si je nedokázala přiřadit k nějakému obličeji ve své hlavě a vyznat se v jejich vzájemných vztazích mi také dalo chvíli zabrat. Druhá polovina mi už odsýpala trochu rychleji, ale přesto jsem postrádala to, co jsem především čekala - romantickou linku.

Kdo jste knihu četl, tak mě kdyžtak opravte, protože jak už jsem psala, děj mě netáhl, tudíž večer jsem při čtení občas i klimbala. Ale ta osudová láska mezi Elizabeth a panem Darcym vznikla tak, že on na první pohled působil pyšně a nepřístupně a jí stačilo, aby ho někdo pomluvil a ona na základě toho a jeho chování, si vytvořila předsudek. Poté jí po nějaké době vyznal své city, nedorozumění jí vysvětlil v dopise a ona si najednou uvědomila, že by ho přece jen mohla chtít. A když nakonec zachránil čest její mladší sestry, už nic nebránilo zasnoubení a svatbě.

To bylo vážně všechno? Omlouvám se, ale mě jejich vztah nechal absolutně chladnou. Myslela jsem si, že se budu aspoň usmívat nad nevinnými scénami, které do těchto knih patří, ale nedočkala jsem se.
Konec mi také nesedl, když jsem četla, otočila na další stránku a zjistila, že už tam nic dalšího není. Bylo to takové useknuté.

Nelituji, že jsem si knihu přečetla, jen jsem čekala trochu víc.

24.07.2023 2 z 5

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Riley Maddocková touží splnit si svůj sen a stát na prknech, která znamenají svět. Hudbou žije, je jí vším. Její otec, který stejné nadšení nesdílí, protože dráhu zpěvačky nepovažuje za pořádné povolání, jí dal dva roky na to, aby v New Yorku prorazila. Pokud se jí to nepovede, musí se vrátit zpátky do školy, případně dělat něco plnohodnotného.

Julian Sloan je kytarista ze známé rockové kapely. Oproti Riley si už svůj sen splnil, ale také poznal jeho stinnou stránku. Bulvár ho málem zničil a svou bolístku stále nosí v sobě. Miloval a byl zrazen. Důvěřovat, že s ním chce být dívka proto jaký je a ne proto, co pro ni jeho sláva může představovat, je pro něj velmi těžké.

Cesta Riley a Juliana začíná z opačných stran. Ona začíná od nuly, on může být brzy na vrcholu své kariéry. Dokáží se sejít uprostřed? Pomůže jí Julian najít potřebnou sebedůvěru ve zpěv? Pomůže mu Riley obnovit důvěru v lásku?

Knihu jsem si přidala na svůj seznam už jen kvůli té obálce. Z ní dýchá něžná hřejivá atmosféra a stejnou jsem prožila i během čtení. Hudební prostředí mám ráda a tady se to sešlo všechno. Nechyběl playlist, speciálně napsané písně a náhled na to, že zpívání není tak snadné, jak vypadá. I ten, kdo to umí, musí hodně dřít, aby dosáhl úspěchu.

Chemie mezi Riley a Julianem byla na jedničku. Ona, obyčejná holka neřešící sociální sítě a bulvár. On, velká hvězda, co by mohl mít na každém prstu deset holek, ale chce tu obyčejnou. Klišé? Ano, ale fungovalo to. Scény, ve kterých Julian pomáhal Riley s technikou zpěvu, byly za mě nejlepší.

Kromě hlavních postav jsem si oblíbila i postavu Ethana. Sice to na začátku nevypadalo, ale svými vtipnými hláškami si mě získal. Stejně tak Julianova opora Gillian, nebo Rileyina kamarádka Allyson.

V dalších dvou dílech by měly dostat prostor právě tyto vedlejší postavy a já už se teď na ně těším.

18.07.2023 5 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

Autorka knihy zkombinovala slow burn romantiku s obří chemií mezi hlavními postavami, skvělý humor, u kterého jsem se bavila a nezapomněla ani na matematiku s IT. Co víc bych si mohla přát?

Jedná se o poslední díl ze série a za mě jednoznačně nejlepší. V knize se znovu setkáváme s postavami z předchozích dílů. Především s Eden a Paulem, ke konci knihy se objeví i Asha s Jakem. Hlavními postavami se ale tentokrát stávají dva nejlepší kamarádi Eden - Toby a Joanna.

Toby je počítačový génius, který pracuje s Eden v nakladatelství a pro Paulovu agenturu vyvinul speciální seznamovací aplikaci (opravdu není podobná Tinderu, to byste Tobyho urazili). Aplikace dokáže spočítat, jakou máte procentuální pravděpodobnost, že vztah s vaší polovičkou vydrží.
Tobymu, pro kterého Eden vymyslela přezdívku Doktor Láska, aplikace paradoxně zatím nepomohla. Zařekl se, že s žádnou ženou, se kterou nebude mít alespoň padesátiprocentní pravděpodobnost, si nezačne. Pak se ale objeví Joanna, jejichž vzájemná chemie tryská od prvního setkání na míle daleko. Jenže aplikace je zásadně proti nim. Podle ní nemají v podstatě žádnou šanci. Co s tím? To přece nemá smysl se vůbec namáhat.
Vzhledem k Eden i společné práci usoudí, že nejde, aby se jeden druhému vyhýbali. Domluví se, že zůstanou jen přáteli a shodou okolností se z nich nakonec stanou ještě spolubydlící. Dodrží to přísloví 'Co je v domě, není pro mě'?

Celý příběh vypráví ze svého pohledu Toby, což mi přišlo neskonale osvěžující. Cokoliv vyslovil nahlas, tak obratně vyšperkoval nějakou svojí myšlenkou a já se musela smát nad jeho trefnou ironií. U scén s Joannou jsem se musela culit, protože jejich chemie byla doslova hmatatelná. A za to, jak se choval nejen k ní, ale co dělal i pro svou rodinu, jsem si ho zamilovala hned.
Hlavní postavy skvěle doplňovaly všechny vedlejší postavy. Ať už dohazovačka Eden, sebevědomím oplývající Raj (na desítky opravdu neměl), Jeeves (IT svět se nezastaví) nebo babička Nan se svými moudry. A pochopitelně nechyběl ani Moby.

Autorčin styl mi maximálně vyhovuje a doufám, že od ní brzy vyjde něco dalšího.

08.07.2023 5 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Knihu jsem měla v knihovně už nějaký ten pátek a ke čtení jsem se nakonec dostala díky společnému čtení. Teď mě mrzí, že jsem se ke knize nedostala už dřív, ale zároveň jsem ráda, že mi to chvíli trvalo, protože i tak čekání na druhý díl bude utrpení.

Kniha se odehrává v dystopické Budapešti, která byla rozdělena po válce mezi lidmi a vílami. Hlavní hrdinkou je devatenáctiletá Brexley, která po smrti otci žije s rodinou svého nejlepšího kamaráda Cadena. Ten je ale pro ni mnohem víc, a když už se oba osmělí k tomu si odhalit své city, plány jim překazí Ištván, Cadenův otec. Pro větší dobro se má Brexley obětovat a vzít si toho, koho jí Ištván určil.
Brexley ale není jen "princezna" z vyšší smetánky. Je to také zlodějka, která krade proto, že může a proto, že chce v žilách cítit příval adrenalinu. Cadena tak přemluví, aby naposledy společně ten adrenalin prožili. A opravdu se jí to splní. Stane se to naposledy. Brexley je chycena a zavřena do obávaného vězení, do kterého kdo se dostal, už se nikdy nedostal ven.
Vězení je drsné, surové, temné, plné násilí, mučení a strachu. Kdo chce přežít, nesmí si dovolit žádné odmlouvání. To je totiž ihned krutě potrestáno. Ve vězení je také Warwick Farkas, před kterým se všichni vězni poslušně rozchází, jen aby se na ně náhodou nepodíval, a který na Brexley působí tak, jak ještě nikdo předtím. Proč právě na ni? Co mají ti dva společného?

Kniha byla čtivá, plná akce, která nenechala vydechnout. Ze scén ve vězení mrazilo, ze scén mezi Brexley a Warwickem sálala chemie na kilometry. A to byl teprve nevinný začátek. Co bude v dalších dílech?
Nechyběly postavy, které i v té hrůze dokázaly příběh odlehčit humorem, jako například Opie a Mrňouska. Také tu samozřejmě byly nečekané zápletky a hlavně konec, po kterém byste ihned potřebovali další díl. Doufám, že bude přeložen, co nejdřív.

07.06.2023 5 z 5

Kde se les dotýká hvězd Kde se les dotýká hvězd Glendy Vanderah

Ornitoložka Jo žije momentálně na venkově v pronajatém domě a celé dny se věnuje svému výzkumnému projektu, kdy hledá a zaznamenává nová hnízda ptáků.
Jednou večer se u domu objeví dívka, které může být tak devět nebo deset let. Je bosá a má na těle modřiny. Dívka řekne Jo, že je ve skutečnosti z planety Megnife a že toto tělo si jen vypůjčila od dívky, která je již mrtvá. Řekne jí své mimozemské jméno a že ze Země neodejde, dokud se nestane svědkem pěti zázraků. Jo jí pochopitelně nevěří a tajně zavolá policii, aby našli dívčinu rodinu. Jenže tak snadné to úplně není.
Jo neví, jak se dívky, se kterou se domluví na jméně Ursa, zbavit a nakonec je do toho všeho ještě zatažen velmi uzavřený soused Gabe.
Z Jo a Gabea se tak postupem času stávají takoví nechtění rodiče se střídavou péčí a Ursa si je omotává kolem prstu. Ta malá holka je totiž velmi chytrá, mazaná a hlavně si svou bezprostředností snadno dokáže získat jejich srdce. Srdce, která mají oba dva pokrytá svými bolístkami. Jo má jizvy na těle po vážné nemoci, Gabe zase jizvy na duši z psychické nemoci, kterou trpí. Dokáže tento netypický trojlístek dojít k šťastnému konci? Jde to vůbec?

Kniha mě nejprve zaujala svou nádhernou obálkou. Když jsem si pak ještě přečetla anotaci, bylo rozhodnuto, že si ji musím přečíst. Byl to nádherný příběh plný rodinné atmosféry, několika zázraků a uvědomění si, že aby se stalo něco dobrého, musí se stát nejdřív něco špatného. Tak to bohužel chodí, ale i v tom špatném by měl člověk hledat to světlo na konci tunelu. Jako ho Jo s Gabem našli v Urse.
Závěrem bych chtěla dodat, že Vás v knize čeká také jeden velký zvrat, který Vám Vaše průběžné domněnky, co bude dál, zbortí jako domeček z karet. Aspoň mně se to stalo.
Kniha se výborně četla, další květnová v pořadí, od které jsem se nemohla odtrhnout. Doporučuji.

28.05.2023 5 z 5

Moje vina Moje vina Mercedes Ron

(SPOILER) Tak tenhle příběh mě dostal. Je to sice klasický příběh, kdy toho zlého kluka změní láska, ale to ničemu nevadilo, protože je to přesně můj styl. Navíc to bylo tak čtivé, že kdyby byl čas, přečetla bych to na jeden zátah, protože jsem potřebovala vědět, co bude dál.

Sledujeme příběh Noah, která se s matkou musí přestěhovat k jejímu novému manželovi a s nevlastním otcem získává i nevlastního bratra Nicka. Ti dva si samozřejmě od první chvíle nesednou, nenávidí se, ale zároveň se mezi nimi brzy probudí vzájemná přitažlivost. Bože, ta jejich chemie na mě skákala z každé stránky.
Byly tu nějaké malé zápletky s Danem nebo Annou, ale ta hlavní překážka tu byla minulost Noah a Nickova dvojí tvář. Ta, které se Noah bála víc, než čehokoliv jiného. A nebylo se co divit, protože si jako malá prošla peklem.

Každá scéna v knize se mi vryla pod kůži. To, jak se Noah Nicka bála, ale zároveň ho potřebovala. To, jak Nick žárlil, když se na Noah někdo jiný i jen podíval. Každý jejich polibek, jejich poprvé, Nickovy scény s Madison, závěrečné drama s únosem, všechno jsem s nimi naplno prožívala.

Byla jsem do příběhu naplno vtažená a už se nemůžu dočkat dalších dílů. Jsem zvědavá, co autorka pro ty postavy dál vymyslela. Já si je opravdu zamilovala a chci se k nim brzy vrátit.

01.02.2023 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

(SPOILER) Moje druhá kniha od autorky a asi jediná, která se vymyká těm ostatním. Příběh nebyl špatný, ale na top mi tomu něco chybělo.

Kniha vypráví o Josie, která vyrůstala po boku prostitutek a hlavní bordelmamá se o ni starala víc, než její vlastní matka. V takovém prostředí je snadné sklouznout k tomu být stejná, ale Josie měla vyšší cíle. Studium na univerzitě a od všeho utéct. Což se jí nakonec částečně podařilo poté, co se nemusela ponížit kvůli vydírání a poté co Willie rozhodla o jejím dalším osudu.

Za co musím strhnout tu jednu hvězdu bylo pro mě například velké množství postav, které jsem moc nedokázala od sebe odlišit. Dora, Sadie, Sweety, Evangeline mi přišly jedna jako druhá a ani mezi Patrickem a Jessem jsem zpočátku neviděla rozdíl a nevěděla jsem, koho mám Josie vlastně přát. A tím se dostávám také k tomu, že některé věci tu nebyly dořešené. Například vztah Patricka a Jamese nebo by si také nějaký trest zasloužila matka Josie.

15.12.2022 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Tento díl byl za mě trochu slabší, ale pořád to byla příjemná, humorná oddechovka. Styl psaní je netypický, ale prostě mě baví.

11.12.2022 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

S autorkou jsme stejný ročník, takže při popisu jejího dětství a dospívání na mě dopadla ta pravá nostalgie. Ano, přesně takhle se všechno odehrálo. V knize vypíchla věci, co dnešní generace nepochopí a my jsme tím dennodenně žili.

Kniha nebyla ale jen humorná, měla v sobě i vážné téma úzkostí, nízkého sebevědomí a pochybností, které autorka vtiskla postavám svých dalších knih. Což znamená, že už ty postavy také člověk vidí jinýma očima a víc je chápe.

Za mě opět skvěle napsané, autorčin styl mi prostě sedí.

15.10.2022 5 z 5