a304 a304 komentáře u knih

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Démoni mají schopnost ošálit člověka, přetvařovat se, předstírat , manipulovat..., nepospíchají, jsou trpěliví dokud nezlomí lidskou obezřetnost, zdravý úsudek. Slavný spisovatel zvládl i tuto nebezpečnou "dobrodružnou jízdu".
Smutné téma, ale přesto doporučuji. Alkohol prázdnotě duše, život nevdechne, to jen láska dokáže.

11.05.2023 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

(SPOILER) Pocit, který autor ve mně zanechává : obdiv, jsem vděčná i za kvalitu překladu. V čase, který je určen, od prvého nádechu až po poslední výdech, prožijeme sedm proměn. Jednotlivé etapy nás obdaří radostmi i starostmi, než zakusíme a ucítíme tu poslední, o které nemají potuchy ti, co jsou ještě před ní.

Citace: "...už vím, proč tolik prosila. Nikdy nezapomeň, že jsem byla na světě. Než se rozpomenu, chvíli to trvá. Jak jdou léta, je ta chvíle čím dále, tím delší. Co trvalo pět vteřin, prodloužil čas na deset, pak na třicet a nakonec na minutu. Ta doba se prodlužuje, jak večerní stíny a už brzy nadobro propadne noci."

25.06.2022 5 z 5

Laskavosti Laskavosti Eva Černá

Tajemství dobrosrdečnosti je ukryto v DNA. Empatie, citlivost nebo opak neurčuje lásky plné dětství, ale genetika. Zajímalo mne, jak se odráží vlastnost ve sbírce.
Potřebuji zahřát duši, tak předávám dál, pro ty kteří lační po něčem vzácném jako je laskavost. Na každého působí jinak, tak doporučuji: prověřte to. Uživatel ZONA pochválil.

21.05.2023 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Citace: "Já nechci, aby mě někdo nacpal do vagónu jako zvíře." Mnohé bylo zakázáno, dogma doby, neuposlechnutí, trestem pro celou rodinu smrt. Lidskost, přátelství, láska apod. projevem slabosti a zradou systému.
Očenášek odpornost fašizmu zpřítomňuje, abychom nikdy nezapochybovali, jak snadno a přezíravě je umožňováno , zapouštět kořeny nacizmu a zaplevelit svět.
Přirozenost jako je láska, probouzející se v mladé bytosti, znamená zradu nejbližších, jejich smrt. Jejich život pro systém je nežádoucí. Fašizmus začíná "nenápadně" , omezováním svobody slova /v demokracii ústavní právem/, to je prvé zašlapáno a při protestech se pořádek udržuje silou. Totalita určuje vše, i kterým vagónem, kdo, kam, kdy, jak, proč pojede...
Nikdy neříkej ,nikdy se to nevrátí. Proto doporučuji.

19.02.2023 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

(SPOILER) Velmi komplikovaný propletenec, nikdo nevyloží karty na stůl, ztracená důvěra, drama, kéž by se škody, z unáhlených rozhodnutí mohly napravit...

11.03.2022 4 z 5

Výživou proti rakovině Výživou proti rakovině Richard Béliveau

KVALITNÍ SPÁNEK, PÍTNÝ REŽIM, POHYB NA ČERSTVÉM VZDUCHU, POHODA VE VZDAZÍCH A VÝŽIVA základní předpoklad odpovědného, preventivního přístupu ke zdraví.
Spisovatel poskytuje některé informace a recepty, aby vám tělo poděkovalo.
Doporučuji : každý den 30 gramů směs ořechů např. i k suchému chlebu /pro mozek: nerostné látky , zdravé tuky i sacharidy z obilí. Denně zelenina, večer bílkovina /vejce, tvaroh, ryba, kuře - k obnově buněk.
Petrželku pěstujte na okně a každý den nějakou bylinku!
Autora doporučuji pro inspiraci.

21.05.2023

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

(SPOILER) Nádherné, sluníčkové ráno... Citace: "Přítel je ten, kdo zná melodii tvého srdce, kterou přezpívá , když ji zapomeneš " Albert Einstein

Jakpak je v neapolské periférii? Jako kdekoli na světě, mám-li přítelkyni - přítele. Před očima mi poskakují prožitky kamarádek a ty zpřítomňují mé vlastní ...
Geniální v tomto příběhu je autorka. S láskou a pochopením nastavuje zrcadlo: podívej člověče, tohle jsi ty... Vidím nejen slabosti, pochybení, bolesti, starosti, ale i obdiv, důvěru a víru..., to je odrazem skutečnosti.

19.07.2022

Zdají se psům sny? Zdají se psům sny? Stanley Coren

Miloučká záležitost potěší pejskaře, možná že i něco nového zvědí. V bazaru k mání a ta lákavá obálka, jak se povedla!
Ve snech radostně vrtí ocáskem na pozdrav, kmitají nožičkami, běžícími páníčkovi naproti, špulí tlamičku při sají mateřského mléčka atd., kdo by to neznal?
Doporučuji, obohatit knihovnu a sebe dobrou náladou.

16.05.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Jen pomyšlení na Mistra Wericha ve mně vyvolává extázi, vidím ho a víc neprozradím, nesmí se produkovat myšlení.
Krátce: je to boží.
PS: Ta kniha, /né dnešní doba/.
PS: ...

11.03.2022 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Někdy emoce zablokují mozek , ale byl to můj prvý ,strhující příběh lásky , tehdy i nyní hodnotím autora za čtivého a doporučuji.

16.02.2023 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

(SPOILER) Občas juknu na nominace -Magnesia Litera a ťukla na mne Petra Soukupová. Popisuje, že život nikoho z nás, není procházka růžovým sadem, každý hledá svůj pevný bod, kde by se mohl ukotvit, aby jej starosti nesemlely. Na stránkách /nebo audio-kniha/ budeme sledovat vztahy tří hrdinů, všedního dne. Soudit lidské počínání není třeba. Snad je to úděl člověka, kterým každý procházíme a skrze tyto zkoušky posilujeme lidskost v nás. Vlastní utrpení nás nutí k nejrůznějším úvahám ... Musí to tak být? Ten kdo neokusil, neuvěří.

Kniha mne nutí k úvahám, k otázkám, co musím prožit, abych pochopila druhého a podala pomocnou ruku i tím, že se pokusím upozornit na vlastní bezradnost nad beznaději bezmocných. Demokracie může každým svým činem, kus beznaděje proměnit v naději, protože budeme při každé příležitosti bojovat a nikoliv vojenskou zbraní, ale demokracií. Demokracie je mocná zbraň, vládní moc propůjčují občané a to je zbraň, kterou si sjednáme mír nejen v ČR.
Dost pravděpodobně někdo namítne, že jsem hlupák, že mi něco důležitějšího, než je chleba, uniká... , že kniha je ke čtení ne k úvahám , nikomu názor neberu a svůj kvalitativně polepším , k tomu je potřeba sdílení! PS: vím, že nikdo neví všechno, sdílejme a pestrou mozaiku pravdy poskládáme...
K autorce se vrátím a doporučuji.

27.11.2022 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

(SPOILER) Citace: "Každý den dokud nejsi mrtvý, když se každé ráno probudíš, musíš dělat nějaká rozhodnutí a musíš si položit otázku..." Kniha má mnoho rovin a jsme nuceni, odpovídat na mnoho otázek, protože život nás neustále konfrontuje s realitou a na každé odpovědi, kohokoliv z nás hrozně záleží.
Silný příběh není pouze o rasizmu
/ Vzpomínce na noc z 22. na 23. 8. 1791 na ostrově Santa Domin go - dnešní Haiti a Dominikánská republika, kdy generál Tous Saint Louvertur, bývalý otrok vedl povstalecký boj za zrušení otroctví. Od 15. - 19. stol. byli Afričané unášeni do Ameriky a prodáváni na plantáže bavlny, kávy a třtinového cukru. Otroctví zrušeno 18. 12. 1865. Dnešní podoba zotročování: prodej orgánů, bílého masa, nucené práce prý je trojnásobně větší, než dříve. Amerika válčila v Jugoslávii, používala ochuzený uran atd./,
ale v knize nejvíce inspirativní je odvaha, i když někdy přeskočí i více než 30 let, celou generaci...

Odvaha , morální statečnost , jít proti mínění jiných, riskovat posměch, odsouzení, vyloučení. Vzepřít se strachu, který paralyzuje a nutí neupozorňovat na své názory, raději vyčkávat. Je tu i touha převzít kontrolu nad vlastní cestou a i nepatrně se propojit s podobně smýšlejícími lidmi. Jednotlivec nedokáže nic, ale jsme propojená síť.
Překvapila mě nadčasovost Černobílého světa, doporučuji.

02.07.2022 5 z 5

Mama Mama Táňa Keleová-Vasilková

(SPOILER) Mama, mamička, stará mama, babka , ženská s velkým srdcem. Přiznám se, mám slabost pro české i slovenské autory a tak jsem zvědavá a začetla se do jedné z jedna čtyřiceti knih... Doporučuji, příjemné počteníčko.

15.05.2023 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

(SPOILER) Krize - z řečtiny Krono - vybírat, poměřovat mezi dvěma opačnýma variantami. Rozhodnout tak nebo opačně. Přestože člověk chybuje, má možnost se rozhodnout nepokračovat v destruktivním vývoji, když je vidět bod zlomu, kdy mechanizmus selhal. Krize je překážkou na cestě k cíli. Zdrojem krize může být sobeckost, ta podporuje vývoj techniky /soustřeďuje zdroje hmotné i mentální/, ale technika může pro poruchu zničit i nejen člověka.
Rozhodovat má člověk pro podporu lidskosti a věřit, že jsme součástí celku, to je cílem zásadních rozhodnutí, žít a nechat žít. Vše ostatní je sobeckost, ničící křehkou rovnováhu celku, který dosud plně nechápeme...

Autor mě silně oslovil. Je mu dovoleno šířit své myšlenky po světě. Česky kniha oslovila čtenáře r. 1973 a vychází opakovaně. Den co den aktuálnější. Máme internet, zjišťujeme, čí syn významné osoby , na jakém území /není to zatím jejich kontinent/ provozuje laboratoře s biolog. zbraněmi včetně virusu -19 / o kterém jsme se i my později dozvěděli/.
Udělala jsem si spoustu zajímavých poznámek z knihy, ale vyzrazení, to by nebylo správně. Přečtu si i další, už mi tolik nevadí, že se budu muset bránit smutku. Doporučuji ochutnávku v podobě, která vás láká.

03.07.2022 5 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

(SPOILER) Síla psa je až neskutečná, strach ho nezastaví a svou kůži nedá lacino, kdo prohraje se zjistí až nakonec / "pitomec" nebo nadutec/. Není to čtení ke kafíčku asi se ještě vrátím k autorovi, až se mi v hlavě rozjasní.

05.07.2022 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

(SPOILER) Srdce v kleštích, když nás dostihne ztráta. Autor podává záchranou ruku, před pádem do propasti deprese. Dlouhodobá negace aktivuje buňky nemoci, projdeme-li osm bran, není návratu. Lehkomyslně přehlížíme důsledky svých rozhodnutí...
Cítíme, že lásce není třeba se učit, víme, že je, ale neplýtváme s ní, ale naopak: chorobně "šetříme". Máme přece rozum a víme, jakou má nesmírnou hodnotu.

Pes takový rozum nemá a proto ji infekčně předává a láska se množí, vrací se, kupodivu neubývá...! Sebevětší bankovní konto bez lásky, štěstí nezaručí. Co má pravou hodnotu?
Knihu i film doporučuji, moooc pěkné.
Spisovatel věří, že smrtí láska nekončí, i když je to neuvěřitelné.

25.07.2022 5 z 5

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

(SPOILER) Citace: "... jaké je to být sám, dokud nepoznáte pocit, že jste s někým kompletní?"
Kompletně kompletní... společný postoj na rodičovství... Každé dítě je však také originálem, stejně jako každý člověk, jeho pocity jsou jeho a také originální, vytvořené mnoha probíhajícími vlivy /postřehnutelnými okolím či přehlédnutelnými.../, ale i přesto mohou být hluboko uloženy a čekající na jejich porozumění , pocity se mohou stát podhoubím chaosu.../. Nedostatečná pomoc, porozumění může způsobit zablokování integrace mezi rodiči a dítětem ... Následná bolest dospěláků, která je k zešílení a dere a chce ven a detoxikovat se od traumatických negativ, např. v podobě pomateného řevu, ale hrdlo se sevře a hlasivky jsou ochromené hrůzou, umrtvené, bez jednoho záchvěvu..., pak komunikace vázne a energie na řešení chybí...
A rodiče se vždycky dopouštějí malých i velkých vztahových přehmatů.. Prozrazovaly jsme si s kamarádkami výchovná tajemství a společně si oddychly, že to naše děti přežily...
Začínající autorce přeji další spisovatelské úspěchy, knihu z mnoha důvodů např. pomoc při integraci porozumění člověka s člověkem nejen na síti, doporučuji.

08.05.2023 5 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

(SPOILER) Plachá prosba života: dovol kráse působit na tvé nitro, otevírá netušené, utajené bohatství, tím je nekonečně osvobozuješ a už bude jen těšit ... , to umí básník Hrubín.

27.06.2022 5 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

(SPOILER) TAK JEŠTĚ ZNOVU: ČAPEK je národní kulturní bohatství, lze si knihu stáhnout zdarma, Před nástupem nacizmu společnost byla rozdělena, stejně jako dnes. Spisovatel byl nucen se stáhnout do ústraní, aby mohl psát dál. Vznikla i tato poetická kniha na oslavu obyčejného života, obyčejného člověka, který žil v pravdě.
Doporučuji.

26.01.2023 5 z 5

Kat a blázen Kat a blázen Jan Werich

(SPOILER) Werich je pokaždé skvělý, působí jako křesadlo, je jiskrný a srší nápady. Dokáže zapálit pomyslný oheň , v tom nejlepším smyslu a osvětlit temné kouty lidské duše. Moc se mi líbí. Kdykoliv ho čtu, jakoby tu byl a připadá mi pravděpodobné, že dokáže být na mnoha místech současně.
Doporučuji od autora snad cokoliv, zatím se těším na to, co ještě neznám.

10.04.2022 5 z 5