Fimfárum

Fimfárum je sbírka pohádek Jana Wericha, obsahující například pohádky Rozum a štěstí, Lakomá Barka, Fimfárum, Jak vyhynuli obři na Šumavě atd. Kniha je určena nejen pro děti, protože i dospělí v ní najdou jakési Werichovo moudro a jeho osobitý styl humoru.

http://www.databazeknih.cz/images_books/61_/6121/fimfarum-6pi-6121.jpg 4.61011
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros

Tea98

Krásné pohádky, útlá kniha.

MorriconeTheGod

Napsat dobrou pohádku je kumšt, a tyto dobré jsou - navíc originální, nápadité, vtipné, s jasnými příběhy, skvěle vypointované a tak dále. Dokonce i film (minimálně první) se povedl.

Heisenberg

Nejlepší česká pohádková kniha jakou jsem četl. Jan Werich je opravdový génius.

IVANA0123

Dát do čtenářské výzvy knihu pohádek byl skvělý nápad a my jsme si Fimfárum se synem před spaním užili díky panu Werichovi nadmíru. Nevím jestli i dítě dokáže v pohádkách zachytit každé spisovatelovo moudro - kterých je v nich nepřeberně, ale jisté je, že se pohádky líbili oběma. A vyhrála samozřejmě Lakomá Barka, kterou miluju nejvíc namluvenou přímo panem Werichem. Pro mě je to srdeční záležitost a připomínka dětství - mně ji na gramofonu pouštěla moje maminka.

mistrikova

Pohádková kniha mouder pro dospělé čtenáře plná metafor a psaná velmi čtivě. Ukazuje nám široké spektrum lidských vlastností, hodné, zlé, naivní, hloupé i vychytralé. Vztahy mezi mužem a ženou, chudákem i boháčem. Každý si v něm najde ponaučení. Díky Werichově stylu vyprávění i humoru a nadsázce, které mi tolik připomíná jeho slavné filmové role, bude vždycky patřit tato milá kniha do mé knihovny.

dadako

Krásná knížka plná mouder. Nekrásnější byla "Až opadá listí z dubu".

JanPřemysl

Werichovo moudro - to tu opravdu číhá z každé pohádky. Nejenom, že se čtenář zasměje, ale pokaždé i zamyslí nad svým vlastní životem a tou velkou podobností nad některými postavičkami z těchto pohádek. Proto bych se přikláněl číst pohádky větším, odrostlejším dětem, ti mladší spoustě satirickým narážkám neporozumí. A škoda, aby si toto dílo v dětství nějakým způsobem znepříjemnili.

Jaruš7

Český poklad - už národní klasika, převážně každá postavička má charakter lidských vlastností, převážně z těch ne zrovna líbivějších a jestliže má klady, pak má i zápory vyvažující rovnováhu.
O to jsou příběhy vzácně srdci milejší. Citace " Franta mu dal tři facky, co mu chyběly ve výchově, a tím ho vysvobodil z prokletí. " (pohádka - František Nebojsa), -Geniální, NE ? Četba s nezaměnitelným hlasem a "hrdost" je zde , a tu nemůžete ignorovat.

evickakyticka

Pohádky mého dětství. Později oblíbený loutkový film. Každá má něco do sebe. Nejradši mám Lakomou Barku a úspornou pohádku. Jako dítě jsem neprohlédla všechno, co Werich v pohádkách schovával. Teď už ano:)

medvedice3

A též krásné ilustrace J. Trnky.

Jitka_Roškotová

Jan Werich je "pan spisovatel" s nepřekonatelným a přitom inteligentním humorem, který si ještě navíc uměl naprosto nepřekonatelně hrát s češtinou. Sbírka Fimfárum je kniha plná tradičnějších i méně tradičních pohádek. Každý si tam najde tu "svou". Když jsem ji poprvé četla jako dítě, nejvíce mě tehdy zaujaly klasičtější pohádky, jako Královna Koloběžka První. V pubertě mě nejvíce fascinovala jednoslabičná pohádka Chlap, děd, vnuk, pes a hrob, protože jsem byla překvapená, že jde něco takového vůbec napsat. A když dnes knížku čtu své dceři před spaním, nejvíce se pobavím u pohádky Až opadá listí z dubu. Kdo jiný než pan Werich by vůbec dokázal napsat pohádku o protialkoholní léčbě?

ivzu77

Četli jsme knihu se synem jako povinnou četbu 5. třídy. Myslím, že to více dalo mně než tomu dítěti. Krásná čeština, plno metafor, popisných částí. Syn se ale pořád ptal: "A co to znamená? ". Kromě klasických pohádek ( Královna koloběžka, O rybáři a rybce, Až opadá listí z dubu a Pro je strýču moře slané ) si jich asi více pamatovat nebude.
Doporučuji spíše jako četbu pro zralejší věk.

katu9365
30.12.2016

Je to kniha pohádek pro dospělé nebo pro děti? Já se přikláním pro dospělé. U některé pohádky jsem se hodně pobavila a v jiných i našla pár známých lidí.

Peršanka
16.12.2016

Tak krásné, tak hravé, češtino, bojuj za sebe.

Licie84
15.12.2016

Lakomá Bárka a spousta dalších. Brečela jsem smíchy. Dokonalé.

Gatao
21.11.2016

Nevím jak popsat slovem tuto knihu... Moudrost světa napsaná v pohádkách! Škoda, že jich není víc! Určitě se k ní vrátím, kdykoliv mi bude smutno, kdykoliv mi bude veselo, kdykoliv...

Freedomova
08.11.2016

Moje oblíbená - celoživotně :) Skvělé je, že když ji čtu, v hlavě mi zní hlas pana Wericha a jeho nepřekonatelná intonace.

laepus
20.10.2016

Každá, úplně každá pohádka ke úplně nejlepší. Nejraději mám ale vždycky Línou pohádku a Splněný sen. Vlastně ne, Král měl tři syny a Lakomou Barku. Vlastně ne, Palečka a Jak na Šumavě vyhynuli obři. Vlastně ne, ...

VercaV
17.10.2016

skvělá kniha, dodnes se k ní ráda vracím.

MinaHawke
10.09.2016

Skvělá knížka, skvělý pan Werich. Miluju jí.

freestyla
21.07.2016

"Král potom vysvětlil chlapcům, že království bez tradic je horší než třeba republika s tradicemi, a právě proto že odkáže království a trůn tomu z nich, který jest tradičně nejvíce líný."

Dokonalé.

ZuzziŠ
07.07.2016

Hoj, hoj, hoj, to jsou mi ale pohádky! Dá-li Bůh a já budu mít děti, vyrostou na nich!

Es.024
28.06.2016

Napsané tak, aby bavily děti i dospělé, ale některé děti vyloženě nenadchnou.

Lessana
13.06.2016

Oddychové a radostné, vtipné i dobrodružné čítanie, niekedy s trošičku slabším rozuzlením/pointou (Lakomá Barka, Líná pohádka a i.), inokedy poučné a s nádherne uzavretým oblúkom (Královna Koloběžka první, Až opadá listí z dubu, Moře, strýčku, proč je slané?, atď.).

Rup
15.05.2016

Skvělé, zas a znovu skvělé, stejně jako celé jeho dílo. Dovolím si na autora parafrázovat jeho vlastní výrok: Jsou lidé, kterých by bylo škoda, i kdyby byli na světě čtyři sta let, a jiní, kteří už tu čtyři sta let nemuseli být. Hádejte do které skupiny Wericha řadím? Nevím sice, jaký má na náhrobku epitaf, ale dal bych mu tam vytesat: Zde leží ten, jenž stojí nade všemi.

Janet11
09.05.2016

Úžasný pan Werich a jeho úžasná sbírka Fimfárum. Četla jsem ji jako dítě, a už tehdy se mi líbila, nicméně opravdu ocenit ji můžu až teď. Čtivé, vtipné a poučné. Tuto knihu by měl určitě každý přečíst.

MayB2
28.04.2016

Čtu, poslouchám a dívám se pořád, i v hluboké dospělosti. Baví mě originální situace, baví mě úžasná čeština (prolínání typicky pohádkové a zcela moderní), hotová studnice hlášek. Lakomá Barka (A aby nežrala žížaly!), Až opadá listí z dubu (ta se mi moc líbí v animovaném filmu), O rybáři a jeho ženě (láhev od octa), František Nebojsa (Nebyl dosud žádný důvod ke stížnostem.), ...

Damato
20.02.2016

Werich je zkrátka super a určitě to byl bezva chlap. Nejvíc se mi na čtení nejen jeho pohádek, ale všech jeho literárních výtvorů líbí to, že si utahuje z člověka, odhaluje naši člověčí duši do morku kostí, až se člověk lekne, jak ho mohl Werich znát a je mi občas i nepříjemné, že odhalí mou povahovou vlastnost, o které vím, že mám, ale domnívám se, že je "neviditelná "a že o ni nikdo na světě neví, a ono ejhle objeví se Werichova pohádka a já koukám sama na sebe- no hrůůůza.

stefinam
19.02.2016

Výborná - skvěle jsem se bavila. Myslím, že děti tyto pohádky nemůžou docenit. To přijde až s věkem a zkušenostmi. Jako by se řada z nich udála dnes. Lidi jsou asi pořád stejní:-(

ungy
15.02.2016

Pohádky mého dětství. Mám doma asi tři vydání a pohádku Rozum a štěstí jsem uměla na z paměť asi od pěti let. A jestli bych si s sebou na pustý ostrov měla vzít nějakou knížku, bylo by to právě Fimfárum, které vás (a je jedno, kolik vám je) vtáhne do pohádkového světa, co je úplně jiný než svět jiných pohádek. Pohádky rozesmějí a zahřejí u srdce, přesně tyhle pohádky chci jednou číst svým dětem! :)