Temná půle

Temná půle https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266/bmid_temna-pule-wzm-266.jpg 4 1110 148

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu. A dokud ještě žije, mstí se na všech lidech , kteří způsobili jeho "smrt". Ale ne všechno je takové, jak se může zdát, protože "vrabci znovu létají"...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Half , 1989

luksky
04.08.2022 4 z 5

Kniha mě hodně mile překvapila. Nenudila mě vůbec a to je super. Zápletka zajímavá a frčelo to svižně od začátku až do konce :-)

heavy66
14.07.2022 5 z 5

Temná polovina začíná zostra, hned na začátku motiv kanibalismu in utero. Četl jsem, že podobně se rozmnožuje žralok písečný, zvaný šedá sestra. Embrya se požírají navzájem, až zůstane nejsilnější. A zde jsou žraloci tři, George Stark, Alexis Machine a Tad Beaumont. Kdo z nich přežije? Ale zapomeňte na žraloky, jde přece o vrabce!
Král zombie hororu George Romero se v 90.letech, nepříliš úspěšně, postaral o filmovou adaptaci. Kdyby to tak chtěl zkusit Quentin Tarantino!

EliskaD
02.07.2022 2 z 5

Anotace vlastně prozrazuje celý příběh. Vše bylo jasné už od začátku a já se tak příšerně nudila. Pasáže, které asi měli vzbudit hrůzu, mi připadaly spíše k smíchu. Kniha ve mě nevzbudila žádnou emoci a hlavní protagonisté mi byli úplně jedno. Fanoušky asi urazím, ale přišlo mi to jako béčkový horor.

Mooneylan
28.06.2022 4 z 5

Vypozorovala jsem zajímavý jev. (A určitě jsem objevila Ameriku :D ). Když si chcete přečíst klasickou kingovku, jděte do starších kousků. Tituly nad rok 2000 jsou sice dobré, ale je na nich znát, že je King v psychické pohodě (alespoň částečně) a jeho tituly už nemají takový šmrnc. Jestli chcete dobrý příběh, hledejte v historii Kingových depresí, závislostí a životních krizí, protože tam vznikají ta správná díla. Já vím, je to trochu přitažené za vlasy, ale přesně takhle to funguje ;)
Temná půle je přesně takovým kingovým hororem, který si chcete přečíst, když chcete pravého Kinga. Drsný popis vražd, cesta do hlubin vrahovy duše, rozepsané myšlenkové pochody detektivů a spisovatelova morální dilemata doplněná o pořádnou dávku nevysvětlitelných věcí. Upřímně mě tento kousek vrátil do doby, kdy jsem s Kingem začínala a přesně tímto stylem mě uchvátil. Ach, ty vzpomínky...
(a ne, nebudu sem psát "Vrabci zase letí", i když se mi hrozně moc chce! Dělá to každej a já nejsem mainstream...tak... :D )

escapelle
21.06.2022 3 z 5

prostě King. Pasáže které jsou super a ani nedýchám, střídají pasáže kdy si říkám že to snad ani nedočtu. Závěr překombinovaná slátanina ale ve finále si člověk řekne, že to byla ztráta času, která za to asi i stála (jen Zelená míle je výjimkou)

Dasime
07.06.2022 4 z 5

Příběh opravdu navodil skvělou atmosféru. Jsem určitě ráda, že jsem si knihu přečetla.

alena7008
10.04.2022 5 z 5

První setkání s Kingem. Zápletka jak se patří ... Mráz mi běhal po zádech a při popisu George Starka zvedal žaludek. Vrabci už letí

yaoiyuri
09.04.2022 2 z 5

No… druhé hororové setkání s Kingem. Vzhledem k poměrně svižnému začátku bohatě doplněnému o naturalisticky vyvedené scény brutálního vraždění jsem čekala větší jízdu. Premisa zápletky byla správně nadpřirozeně pošahaná, ale příběh se brzy začal táhnout jako sopel (dokonce víc než v Pytli kostí a to už je co říct), opět milion odboček a hlavně hromada žvanění kolem… Hlavní hrdina si mé sympatie zvlášť nezískal, šerif se celkem rychle odsunul do pozadí… a z cool psychouše se ke konci stala už jen jakási karikatura sebe sama. Nejlepší teda byli vrabci. Opět jedna z knih, kterou jsem dočetla jen díky tomu, že jsem ji četla ušima.

demoniaco
12.02.2022 5 z 5

Trochu jsem se knížkou kousal, ale závěr stál za to. Vrabci už letí!

Terror
05.02.2022 4 z 5

Podobně, jako většina Kingových knih, pojednává Temná půle o zlu. Zlu, které nosíme v sobě. V románu se ovšem ono zlo stává fyzickým a začíná žít nezávisle na svém nositeli. Řeknete si asi, co je to za blbost... Jenomže pokud se i blbosti chytne mistr, vznikne úžasné dílo. Napínavé, místy odpudivé a hlavně varující. Varující před tím, co v sobě nosíme, aniž to vnímáme a co jednou může v nestřeženém a osudovém okamžiku vytrysknout na povrch.

Daduna
14.01.2022 4 z 5

Kniha se mi určitě líbila. Typická Kingovka. Nemám co vytknout, ale asi nebude patřit mezi moje "nejlepší knihy".

mareksevc
16.11.2021 5 z 5

krvavé, surové, tajomné, iné a zároveň Kingovské , 5 z 5

bookcase
22.10.2021 5 z 5

Super námět, místy děsivé, hlavně ke konci, když šlo o rodinu. Super shledání se šerifem Alanem. :)

MamaKnihomolka
25.07.2021 4 z 5

Knihu bych si nepřečetla nebýt spolupráce s Knihy Beta, protože až díky nim jsem si přečetla anotaci a kniha mě tolik zaujala. V Kingově knize se začne vraždit hodně podobnými způsoby, které jsou v knihách hlavního hrdiny – spisovatele? To jsem musela mít! Je to vlastně taková temná a paranormální detektivka. Chvílemi trochu utahaná, když se jen osvětlovaly určité věci v případu, ale když už přišlo na akci, popisy a vše bylo boží a já si ty brutální scény užívala.
Líbí se mi nápad, že se King nechal inspirovat Bachmanem (což je jeho pseudonym), o kterém také prohlašoval, že zemřel, stejně jako hlavní hrdina Tad Beaumont o Georgi Starkovi. King vlastně vymyslel příběh v příběhu, což mě zaujalo nejvíc. Musím zmínit i skvělou propracovanost postav nejen po psychické stránce.
Jako vždycky mě King dokázal překvapit a obsadil zde i známého šerifa Alana Pangborna z Nezbytných věcí. Opět musím vyzdvihnout propracovanost příběhu a všech postav, ke kterým se vrací.
Nevím jak bych pořádně knihu ohodnotila, protože námět je skvělý a jako vždy originální, ale kniha se mi četla mnohem hůř než ostatní autorovi knihy. Kingovi knihy čtu celkově vždy pomaleji, ale Temnou půli jsem na mé poměry četla extrémně dlouho. Ale k jednomu se musím přiznat – už nikdy se na vrabce nebudu dívat tak, jako před přečtením Temné půle.

Pitbullka
23.07.2021 5 z 5

Skvělá Kingovka, autor výborně pracuje s psychologií postav. A nápad s psedonymem mě nadchnul.

Shaxx
30.06.2021 4 z 5

Jedna z méně známých a zapadlejších Kingovek, aspoň dle hodnocení.
Nápad skvělý, zajímalo by mě, nakolik King čerpal ze své zkušenosti se svým pseudonymem, aka temnějším Richardem Bachmanem, který je již také "po smrti" a věřím, že si psaní téhle knihy užil :D
Jelikož jsem Nezbytné věci četla dřív než Temnou půli, mile mě překvapila přítomnost postavy šerifa Alana Pangborna :)
Hlavní záporák George jako by vypadl z komiksu Sin City.. vznášela se kolem něj taková gangsterká a noir atmosféra. Na konci knihy mi ho bylo skoro až líto, přeci jen jeho pohnutky a důvody pro jeho jednání byly pochopitelné. Začátek knihy a střed je celkem dost utahaný, hlavní nemesis Tadeáše, je odhalena poměrně rychle, ale tempo děje si dává načas. Naopak konec je jedna velká smršť akce a napětí. Závěrečné rozuzlení je fajn (známe někdy ty Kingovy konce), já jsem spoko :)
Jo a pozor na shlukování vrabců ;)

zahadum
29.06.2021 4 z 5

King zabíjal vo svojich knihách už všetkým možným, psom, autom, mŕtvolami a pod...všetko desivé veci. V tejto knihe ale zabíja pseudonym...áno presne tak ! King sa bavil keďže aj on sám mal pseudonym ktorý ale sám autor " zabil ". Preto ho asi napadla myšlienka aké by to bolo ak naopak pseudonym chce zabiť autora. Myslím si, že sa mu to celkom podarilo a Temná polovica je dokonalý názov skoro dokonalej knihy. Miestami je to krajne nechutné a rozhodne pri tom neodporúčam jesť a piť. Pomerne brutálne sú aj opisy kedy George Stark aka pseudonym, rieši problémy. Detailné opisy v ktorých sa King brodí krvou až príliš aj na neho. Knihu napísal v roku 1989 a je to teda jeho staršia tvorba ktorá sa vyznačovala, že nebol ešte tak útlocitný ako v poslednej dobe kedy nám žiaľ zostarol alebo zoženštil. Vyberte si, robte to ale rýchlo lebo vrabce už letia.

Patrik02
21.05.2021 5 z 5

Píšete a vydáváte své knihy pod pseudonymem? Buďte opatrní, možná skrz Vás promlouvá Vaše Temná půle.
Knihy o spisovatelích mne vždy zajímají a nikdy se na mém "to read listu" moc dlouho neohřejí. Možná je to tím, že k tomuto povolání, mám jako příležitostný pisálek blízko. Příběh Tadeáše Beaumonta jsem si obzvlášť užil, a to hlavně proto, že pochází z pera, možná z tužky, samotného Stephena Kinga. A jak jsem již zmiňoval u předešlých knih, King prostě umí.

Usire
26.01.2021 4 z 5

Zajímavý námět, vhodné tempo vyprávění a dobře zapamatovatelné postavy. Začátek je mírně slabší, ale po jeho překonání si už jen užíváte příběh.

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Od knihy jsem čekala vše, co čekám od Kingových knih vždycky. Líbila se mi a nemám jí co vytknout.

horory

Stephen King