Temná půle

Temná půle https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266/bmid_temna-pule-wzm-266.jpg 4 1110 148

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu. A dokud ještě žije, mstí se na všech lidech , kteří způsobili jeho "smrt". Ale ne všechno je takové, jak se může zdát, protože "vrabci znovu létají"...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Half , 1989

Anushka1
13.11.2020 5 z 5

Musím říct, že jsem toho od knihy moc nečekala. Ani popis děje mi moc neodhalil. Jaké bylo mé překvapení, že kniha byla velmi čtivá. A King se tu docela vyřádil v popisu brutálních scén. Finální scénu jsem si dokázala úplně představit. Docela mě po přečtení láká podívat se na filmové zpracování.

Greenfingers
13.09.2020 5 z 5

Přestože Stephen King je autorem mimořádně plodným (napsal kolem stovky knih), v jeho produkci lze jen stěží najít něco, co by byl vyslovený propadák.
Temná půle to však rozhodně není. Líbil se mi námět románu i jeho zpracování.

terimila
15.06.2020 3 z 5

Takovej Kingův dobrej průměr. Napsat to kdokoli jinej, má čtyři hvězdy, ale na své největší oblíbence jsem holt přísnější. :) Temná půle je v něčem skvělá - motiv potlačeného druhého já, toho špatného, zlého a děsivého, je sám o sobě velice zajímavej, ahoj stíne z psychologie a Hello, darkness, my old friend...
No a když se to druhý já osvobodí a začne dělat všecko to, o čem jeho "hodný bratr" dosud jen psal... fuj, tak to se dějou věci. Svým způsobem je to možná nejnechutnější Kingovka, co znám, a to je zatraceně co říct. :)) Postavy ujdou, Tad je vlastně celkem milej chlapík, jeho manželka taky, dětičky se taky daj, takže to nakonec člověka dost vtáhne a v závěrečný konfrontaci si člověk může utisknout palce. Frčí to, je to skvěle napsáno, má to logiku...
... ale chybí tomu kus takové té kingovské super-originality. Mně Temná půle jaksi splynula a naprosto se propletla dohromady s Mrtvou zónou. Na delší dobu mi zůstalo v hlavě jen pár útržků a motivů, které jsou sice živé, ale nedokázala jsem je zařadit (tohle "rozpojení" mi King dělá často). Prostě... bylo to dobrý, ale ne nezapomenutelný. A pokud King má mít skvělý hodnocení, musí být nejen skvělej a hnusnej, ale i nezapomenutelnej, a to se tady prostě nepovedlo.

n.ezn.amy
08.06.2020 5 z 5

Další ze skvělých knih Stephena Kinga, kdy hlavní hrdina Tad je spisovatel a píše pod svým jménem tak pod pseudonymem, kdy v tomto jsou jeho knihy děsivější. Postupem času dojde k přesvědčení, že tyto knihy již psát nechce a proto nechá své druhé já "umřít". Ovšem to se nemíní nechat a proto nutí Tada dál pokračovat, jinak se pomstí na všech jeho blízkých. Výborný originální příběh, kdy mi přijde že tak trochu námět čerpá od vlastní osobnosti. Atmosféra děsu z knihy na člověka hned dolehne.

sedw
24.05.2020 3 z 5

První kniha od Kinga, kterou začala moje láska k němu. Zpětným pohledem to není žádná pecka, na Kinga spíše průměr, ale zábava to byla příjemná. Znovu už asi číst nebudu, ale jednoho čtení nelituji.

AlbionFoxyFox
09.05.2020 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila po 15 letech v rámci čtenářské výzvy. Užila jsem si ji naplno a vůbec mi nevadilo číst ji podruhé. Výborná, napínavá kingovština :)

vitez21
02.04.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem začal číst a musím přiznat, že po první kapitole jsem si říkal, co to ksakru je za námět? Víceméně jsem neměl ani moc chuť číst dál a tak potom kniha několik týdnů zůstala ležet lade než jsem si řekl, že to zkusím znovu. Opět jsem přečetl od začátku první kapitolu, protože se mi mezitím trošku vypařila z hlavy a pokračoval dál. I dalších několik stran to byla trošku očista, nicméně ve chvíli kdy se začíná schylovat k vyšetřování vražd se příběh neskutečně rozjede a pak už se čte téměř sám a já tedy knihu nakonec dočetl s poměrně velkým zaujetím. Takže prvních cca 20% žádná sláva (což ale není chyba autora, ale spíš má, protože takové science fiction mi nic neříká) a dalších 80% poměrně slušná jízda a tentokrát oproti jiným Kingovým dílům s poměrně slušným koncem.

jirka7470
21.02.2020 3 z 5

Byl jsem zvědavý, tak jsem audioknihu doposlouchal (a občas se mi dělalo špatně z gore efektů), ale mohl jsem se bez toho obejít. Přeci jen jsou to devadesátá léta a King motiv dvojníků použil několikrát. Dívám se zrovna na seriál Outsider, kterému se jen tak nic kingovského nevyrovná.

Sisi394
30.01.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Opet skvela prace.

items
28.11.2019 1 z 5

Nedočítané. Od začiatku som mal problém s námetom. Oživlé alter ego....každá postava z Nekonečného príbehu mi príde uveriteľnejšia.

cube6
11.10.2019 4 z 5

Tohle byla má úplně první Kingovka. Tehdy mi bylo cca 12 let a kniha se mi docela líbila. Ovšem tehdy jsem o Kingovi moc nevěděl a tak jsem ani nemohl ocenit skutečný význam té knihy (pomyslné / literární zabití jeho pseudonymu ). Zároveň musím zpětně uznat, že kdo nemá od Kinga nic načteno a chce nějakou knížkou začít, je tahle kniha velmi špatná volba (šáhněte raději po Misery, Osvícení, Řbitovu zvířátek nebo třeba Mrtvé zóně). Temná půle je bohužel spíš takový průměrný kousek, kterému bych z fleku dál 3 hvězdy, ale z nostalgie musím jednu hvězdu přidat.

Hodnocení: 7/10

P.S.: Tahle kniha se dočkala dokonce i filmové verze, která je poměrně věrná předloze a režie se ujala hororová legenda George A. Romero (R.I.P.)

oxiduji
12.09.2019 3 z 5

Tentokrát mi rozvláčnost téměř vadila. Rozepsat jednu návštěvu u někoho doma, kde se točí a probírá bez posunu stále dokola jedna věc, na padesát! stran, to už chce fištróna. U téhle části knihy jsem fakt trpěla :) Působilo to na mě, že King měl smlouvu na knihu o 400 stranách, tak to musel natahovat jak kšandy. Vše zachránilo finále, kde už to hezky odsejpalo. Jinak nápad skvělý, zvlášť, že i já patřím k těm, která v mamince pozřela své dvojče. Na operaci ze mě vytáhli vlasy, zuby, chlupy. Raději se do žádného psaní nebudu pouštět :D

Hzjena
22.08.2019 4 z 5

Ano, klasická kingovka, která pohltí svoji originalitou, nenuceným plynutím děje a až nemožně uvěřitelnými charaktery. Napínavost příběhu, kterou autor dosahuje tím, že v nervy drásajícím okamžiku stále pokračuje v barvitém popisováním okolí a myšlenek ostatních charakterů, jako by nic, je fenomenální. Na druhou stranu zakončení mě trochu překvapilo a možná i zklamalo. Já osobně bych celé vrabce vynechal a záporáka bych zabil stejně jako byl stvořen, na papíře. Ale i tak se jedná o skvělou knihu, ke které se určitě nejednou vrátím.

weisbach
20.08.2019

Skvělé. Jako ostatně všechny Kingovy knihy, ale na rozdíl od ostatních bych ji podruhé číst nechtěl.

Laylak
23.07.2019 5 z 5

Sialene! Totalne blaznivy namet! Zaujimalo by ma, ci aj King mal obcas pocit, ze Bachman je cudzia osoba, a ze ho obcas prevalcuje. Zaver blaznivy a trochu temny. Paradicka.

ForiCZ
08.07.2019 4 z 5

Je to taková typově "stará" Kingovka (plná vrabců) z "dobrého" Castle Rocku, ostatně byla vydaná v originále poprvé před 30 lety a vážně se mi líbila.
Prolínají se v ní pohledy několika postav, ale přesto to na mě nepůsobilo zmatečně. Po první čtvrtině se to přehouplo z mírně ospalé nudy a dostalo to spád, který vydržel až do samého konce. Četlo se to téměř samo a zdánlivě nesouvisející kusy skládačky do sebe během toho procesu postupně zapadaly. Přesto tam zůstalo spoustu prostoru pro fantazii, jak asi to autor přesně myslel a co se mu v době psaní honilo hlavou. Na konci knihy jsem přemýšlel, zda se Stephen King někdy bál svého Bachmana...
Nejvíce se mi líbil Rawlie, vlastně ani nevím proč. Rozhodně v tom nehrál roli fakt, že dvakrát významně zasáhl do děje a ovlivnil ho. Asi mě zaujal takovou svou bodrostí a zdánlivou zmateností, nevím. A pak samozřejmě Wendy s Williamem. Na to, jak děcka v reálném životě nemusím, tak tihle dva byli psáni s takovou laskavostí, že jim asi nešlo odolat. Tad byl poutavý svou neohrabaností, ale k srdci mi nepřirostl. Šerif Pangborn byl zase... tak nějak příliš kladný a správný. Naproti němu stál absolutní antihrdina George Stark, ale i přes jeho syrovost si myslím, že nebyl tak moc plochou postavou. Nebyl jen zlý, jak se na první pohled mohlo zdát, jeho osobnost nutně musela mít v sobě něco z Tada Beaumonta. A nemyslím si ani to, že by jeho zdánlivá nepřemožitelnost byla samoúčelná, jako to bývá v akčních filmech. Přece jen nesmíme zapomínat, že nebyl člověkem. I když tam vstupují různé faktory, tak byl především výmyslem spisovatele. A jako takový nemohl mít moc slabin, protože jeho autor si ho tak nějak idealizoval - viděl v něm to, co sám nebyl. Samozřejmě, byl to "hajzl par excellence", ale možná právě proto ho jedna část Tada měla ráda. Hodně lidí i ve skutečném světě přitahují zločinci, neskrývaně si je romantizují a obecně se o nich mluví mnohem víc než o jejich obětech. A další věc - každý máme v sobě svou temnou půli. A ať je jakkoli špatná a zlá, není nic víc než polovinou charakteru. Otázka je, jestli ji člověk pustí ke kormidlu nebo ne. Nelze ho soudit jen za to, že ji má, protože pak by nebyl bez viny nikdo. Nesouhlasím s šerifem, že by Tad nebyl slušným člověkem.
První vydání v češtině má tu nevýhodu, že překladatel evidentně nějaké výrazy zapomněl přeložit, nebo prostě netušil jak na to, tak je tam nechal. ^^ Někde to působí dost blbě a rušivě. Nepočítám ustálená slovní spojení z latiny.
Na druhou stranu knížka obsahovala řadu moc hezkých hlášek, u kterých jsem se musel smát, vyvážilo to tak nějak místa nechutná a "strašidelná". Nemůžu nicméně říct, že bych se u čtení vyloženě bál, neměl jsem při čtení takové pocity jako u Osvícení a Řbitova.

Knihomolová
06.07.2019 5 z 5

Nedokážu už asi napsat objektivní komentář ke Kingově knize... na to ho moc zbožňuju. Temná půle je skvělá kniha. Miluju Kingovy rozvláčné popisy, lidské i nelidské charaktery, šílené zápletky i skryté motivy. Vy, kdo čekáte, že se při četbě Kinga budete prostě jen obyčejně ,,bát'', nechápete jeho knihy. Nechápete Kinga. Ale já vám to prominu. Není to spisovatel pro všechny. A těm, kteří ho zbožnují jako já, gratuluji. Pro Kingovy čtenáře existuje v nebi speciální oddělení... Budu se těšit.

amaenium
20.06.2019 3 z 5

Nebylo to nic, u čeho bych se nějak extra bála (to se ale zase se to vyvážilo klasickou nechutností, stejně jako v Geraldově hře), ale zároveň jsem se přičtení nenudila. Mám ráda spisovatelské prostředí, takže mě číst za/o Tadeášovi bavilo. Hodně se mi pak líbil vztah, který měl se svojí ženou Liz, to protože před ní nic netajil, což se málokdy v detektivkách/thrillerech/horrorech stává. Nejvíc jsem si však oblíbila postavu šerifa Alana. Co se pak týče Starka, byl mi silně nesympatický, takový typický nepřemožitelný akční (anti)hrdina, kdy mi chvílemi opravdu přišel kýčovitý. Ale tak to má být, ne?

MaxQ
12.06.2019 4 z 5

I přes naprosto absurdní zápletku je to kniha napínavá a velice čtivá. Tak se asi pozná dobrý autor. Také bych pár stránek ubral, ale na druhu stranu jsme od Kinga zvyklí na jiné fascikly, takže kdoví. Třeba už jich pár ubral :)

Ivan Kučera
06.06.2019 4 z 5

Jeden z mojich najobľúbenejších Kingových hororových románov. Ústredná zápletka (oživený sadistický literárny pseudonym - wtf???) znie ako absolútna konina, ale celé je to napísané tak diabolsky, zručne, profesionálne a hlavne smrteľne vážne, že vám ani nenapadne nejako detailnejšie nad tým premýšľať. Proste si prisadnete do auta, ktoré šoféruje Stephen King... a nestačíte sa diviť. A nemáte šancu vystúpiť. Jedine otvoriť dvere a vyskočiť. Ale to si polámete ruky a nohy a to vám za to nestojí a tak sedíte a ste napnutí, znechutení, šokovaní, prikovaní. U mňa bod k dobru za extra sympatického šerifa Pangborna. Filmové spracovanie od Georgea A. Romera nie je zlé, ale nie je to ono.

horory

Stephen King