Temná půle

Temná půle https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266/bmid_temna-pule-wzm-266.jpg 4 1102 148

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu. A dokud ještě žije, mstí se na všech lidech , kteří způsobili jeho "smrt". Ale ne všechno je takové, jak se může zdát, protože "vrabci znovu létají"...... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Half , 1989

richard7959
richard7959
11.02.2024 3 z 5

Stále kvalitní dílo od mistra hororu. Tohle však patří k těm slabším. Explicitně násilné, nabušené skvělými a vtipnými hláškami, ale na druhou stranu béčkové a laciné, což se vzhledem k době, kdy tohle dílo vzniklo, dá jednoduše omluvit. Mezi největší slabiny - jak už to tak u Stephena Kinga bývá - patří konec, který je znovu tak nějak prosviští vzduchem jako splašený pták (v tomto případě vrabec), napětí zmizí s rychlým sledem událostí a máme tu konec. Kniha jako náhled ke starším Kingovkám rozhodně dobrá.

aljoska83
aljoska83
27.01.2024 4 z 5

Dlouho jsem od Kinga nic nečetla, ale opět začnu, prostě nezklame. Na začátku knihy mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale pak jsem se nemohla odtrhnout.

Timkim
Timkim
11.12.2023 3 z 5

Tohle byla jedna z autorových slabších knih. Pokud v tom budeme hledat logiku, nenajdeme. Netvrdím že to bylo úplně špatné a bylo zajímavé pozorovat "dvojče" ale příběh tak nějak vyšuměl do ztracena....zapomenutelný. Krutopřísný průměr. 65%

MíšaS.
MíšaS.
12.11.2023 3 z 5

Četla jsem znovu po cca 20. letech a opět nemohu říci, že jsem spokojená. Příběh mi nesedl, četl se celkem dobře, postavy dobrý, ale něco tomu chybí...

jiri1678
jiri1678
12.10.2023 5 z 5

Kingovka která se čte sama. Příběh o Tadeášovi, který chytne slinu až tehdy, kdy ho proslaví George Stark, což není zrovna příjemný chlápek.

jefff
jefff
14.08.2023 4 z 5

Temná půle je na Kinga překvapivě přímočarý, jednoduchý příběh s určitou mírou nadpřirozena, které se v kontextu autorova života jeví jako určitá metafora k životnímu stylu. Každopádně napsané je to dobře a každou stranou nabírá příběh na napínavosti. Konec je strhující a znepokojivý. Nejlepší Kingův román to není, ale jinak velká spokojenost.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
30.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Nerad bych tu někomu prozrazoval koho zabijou a nezabijou, tak píšu tenhle ostavec, abyste měli čas ještě přestat číst, občas člověku při čtení recenzí pohled skočí na slovo nebo řádek i když nechce a hned to má zakžený. Ok. Spoiler incoming.

Kniha je skvělá. Všechno pasuje na svoje místo. S podivnou nechutí sám k sobě se přiznám, že jsem čekal větší Kingovinu, to znanená 1) mučení a zabití aspoň jednoho dítěte a následné zešílení matky nebo 2) znásilnění a zabití matky nebo 3) zabití policajta. Osobně jsem skoro doufal, že za 4) si hlavní postava uvědomí, že jediná šance jak se zbavit padoucha je zabít sám sebe a že ptáci čekají na něho.

I když to skončilo podstatně lépe, knize nemám co vytknout. Mám rád všechny ty inteligentní lidi mezi spoustou ostatních, kteří možná zhloupli z každodenních starostí nebo moc nepobrali už od začátku. A ty debaty lidí, kteří přes všechnu nesmyslnost toho co vidí věří nebo nevěří svým očím.

boxas
boxas
22.07.2023 5 z 5

Nedávno jsem se dívala na jeden díl jednoho televizního seriálu. A hlavní zápletka mi byla jaksi povědomá, tak mi to pořád vrtalo hlavou. Sakra, odkud tohle znám? A pak mě to trklo: Temná půle! Chvíli mě ta drzost scénáristů zlobila, ale pak jsem si řekla, že Temná půle je natolik dobré čtení, že to dokonce někomu stojí za okopírování. A řekněte, kolik takových knih znáte?

kyssling
kyssling
02.07.2023 3 z 5

Ech, možná jsem ke Kingovi v tomto případě s hodnocením trochu přísný, ale zase jindy mu trochu přidávám :-) Je to pořád to samé, skvělý vypravěč, výborné dialogy, precizní vykreslení postav, ale na můj vkus až PŘÍLIŠ mnoho nadpřirozena...

Luigi1
Luigi1
25.06.2023 4 z 5

Horor který se Kingovi povedl bylo v něm i trcha humoru

ddkk
ddkk
12.04.2023 3 z 5

Určitě nejsem nekritickou Kingovou fanynkou, naopak, hlavně mnohé z jeho duchařských knih vůbec nemusím. Po téhle jsem sáhla hlavně kvůli neotřelému tématu, které mě dokonce donutilo vyhledat si o něm i něco víc...Bylo to ale hrozně dlouhé, občas dokonce nudné, plné zbytečné výplně. Škoda. U mne za tři.

okeey
okeey
07.04.2023 5 z 5

Kinga buď miluješ, nebo nemusíš, tak to prostě je. A já jsem ráda, že se řadím k první skupině lidí. Pomalu dávám dohromady mistrovu sbírku a už jsem víc jak za většinou díky Betě.
Temná půle je další klasická skvělá Kingovka, která vás nenechá chvíli v klidu. Příběh s trochou mystiky, fantasy prvků, temna a mnoho dalšího. Reflektuje naši horší půlku a vtěluje ji do reálné postavy, leckdo v knize pozná svůj největší strach. Skvělý příběh a já s každou další knihou čekám, co Stephen King ještě dokáže vymyslet za mistrně příběh a pokaždé mě o tom přesvědčí, je zkrátka neskutečný. Skvělá kniha, skvělý příběh a v neposlední řadě musím pochválit obálky nových vydání, jsou krásné a výstižné! Rozhodně doporučuji.

MartinH
MartinH
12.02.2023 5 z 5

Naprosto skvělý King, opravdu jsem si to užil.

kristie
kristie
08.02.2023 4 z 5

King už se dávno zařadil k mým top spisovatelům (v poslední době by se dokonce dalo říct, že je mým nejoblíbenějším autorem) a ještě se mi nestalo, že bych s nějakou knihou od něj šlápla úplně vedle. Jsem poměrně "nový" fanoušek Kinga a upřímně mě baví i jeho novější tvorba. Pravdou ale je, že jeho starší knihy ve mně zanechávají emoce i dlouho po přečtení. A Temná půle není výjimkou. Oproti klasikám typu Osvícení, Salem, a pod. je Temná půle šmrncnutá trochu akčním thrillerem, trochu detektivkou, nechybí tu ani trocha toho nimrání v hlavách hlavních postav a celé je to završené pro Kinga typickým nadpřirozenem. Z mého pohledu je Temná půle neprávem trochu opomíjená a za přečtení rozhodně stojí.

Čím víc toho mám od Kinga načteno, tím mám i víc náběhů na všemožné fobie.
"Vrabci znovu letí."

Janadvorackova
Janadvorackova
05.02.2023 2 z 5

Z této knihy nadšená nejsem. Ukecaná, bez napětí autorovy vlastnímu... prostě mě to moc nebavilo.

Nunee
Nunee
09.01.2023 5 z 5

Tohle je prostě King se vším, co k němu patří :-)

Blaufik
Blaufik
17.11.2022 4 z 5

Temná půle je, dle mého, opravdu povedeným kouskem ve kterém samozřejmě nechybí ani pořádná dávka nadpřirozena a tak se jedná o mix, který knize nejen sluší, ale hlavně funguje.
Příběh se bude líbit nejen fanouškům Kinga, ale také čtenářům, kteří mají rádi detektivky a po autorovi už nějakou dobu pokukují, ale ještě se nerozhodli, kterou knihou by mohli začít.

Adhara
Adhara
10.11.2022 3 z 5

Nejako mi to nesadlo. Neviem, či je to tým, že je to skutočne jeden zo slabších kúskov od Kinga, alebo tým prekladom, alebo tým, že som už príliš zmlsaná čitateľka. Štýl mi pripadal plytký a slabý, nezachádzajúci dostatočne do podrobností na to, aby som sa mohla s postavami stotožniť. Emočne je to také nijaké, s Misery, ktorá je takisto Kingovým hororom o spisovateľovi, sa to nedá ani porovnávať. Dejove – začiatok super, ale dospelý Thadd ma už bavil omnoho menej. Navyše som pochopila, že časť zápletky tejto knihy si King vykradol do jedného zo svojich pozdných diel – Outsider, ktorú som čítala ako prvú. Preto ma ani zločin s dokonalým alibi, ale totožnými odtlačkami prstov podozrivého nijako nezaujal.

MichelleKing
MichelleKing
17.09.2022 4 z 5

Stará dobrá KINGovka! Přesně takové mám ráda.

Disease
Disease
15.08.2022 3 z 5

Z knihy příliš čouhá, že je placená od slova...

horory

Stephen King