Temná půle

Temná půle https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266/bmid_temna-pule-wzm-266.jpg 4 1110 148

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu. A dokud ještě žije, mstí se na všech lidech , kteří způsobili jeho "smrt". Ale ne všechno je takové, jak se může zdát, protože "vrabci znovu létají"...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Half , 1989

rei3433
29.03.2019

Skvělá kniha! Začátek byl zdlouhavý, ale potom jsem se do toho zažrala a za pár dnů to bylo přečtené. :D

nMsS
01.02.2019 5 z 5

Super příběh. Z knížky sálala zajímavá atmosféra...

leuska
02.01.2019 4 z 5

Moje první kniha od pana Kinga... Ze začátku mě to tak moc nechytalo, hrozně se to vleklo, ale tak od strany 80-100 mě to začalo bavit a chtěla jsem vědět jak to sakra dopadne :D
Takže za pomalejší rozjezd ubiram jednu hvězdičku, ale pořád jsou to 4*/5*

lazarus
11.12.2018 5 z 5

Rozhodně nejlepší S.K. román před nehodou. Lepší je pak jen pozdější Dallas a Kupole

ttrejby5009
13.11.2018

Nedaval sem tomu takove nadeje._.A nakonec naprosta spokojenost

Karnager
21.10.2018 4 z 5

Osobně moc nemusím delší Kingovy romány (protože mívám pocit, že mají sklony k roztahanosti - radši mám ty kratší, hutné, kde to rychleji graduje). Temná půle mi přijde fajn, na začátku člověka navnadí a pak se pomalu rozjíždí až k finále kde se všechno uzavře. Pro mne je lepší než nezbytné věci (které jsem četl už předtím) a horší než ostrov duma key..

Lady Dracula
12.09.2018 4 z 5

Pche. Jelikož se mi do ruky dostaly nejdříve Nezbytné věci, kterých jsem byla nadšená a různé odkazy na předchozí knihy mi nedaly spát, rozhodla jsem se, stejně jako u Hannibala, že to vezmu od konce.
Takže největší šok pro mne byl, že příčina smrti dvou lidí NEBYLA vysvětlena! Pominu-li své rozčarování a pocity zlosti těsně po dočtení knihy a s odstupem se podívám zpět, asi jako čtenář, který to čte "v normálním sledu", musím uznat, že jsem se vlastně i bavila.
Bavila, jakože opravdu bavila, žádný děs a hrůza se nekonaly. Vlastně jsem pořád měla neodbytný pocit, že King píše o sobě a Bachmanovi, což, kdyby byla pravda, tak mu fakt nezávidím. Přece jen, když najednou vidíte svou Temnou půli v celé kráse..to musí vidět i ty neotrlejší osoby!

A tak, jako jsem po TO přestala dívat na klauny jako na milé a zábavné bytosti, tak po Temné půli jsem se naopak zamilovala do psychopompů v podobě....ále, to vám přece nevykecám, ne? :-)

Lolila
05.09.2018 5 z 5

Horor, v ktorom nechýbajú vtipné hlášky:-) Podľa mňa jedna z najlepších Kingových kníh.

slawa.cap
27.08.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Z příběhu na mně sálala stejná atmosféra jako u Mrtvé zóny, až jsem čekal, kdy se objeví Johny Smith. Jinak příběh se mi zdá mnohem propracovanější, i když jsem narazil na zásadní chybu, která je možná záměrně aby přidala víc na mystice. Opět je to horor nehoror - člověk je napjatý, ale ne vyděšený a kniha si zvládne udržet pozornost téměř po celou dobu, což u Kinga vždycky neplatí. Na rozdíl od spousty jiných Kingových knížek nemá tato vyloženě odfláklý závěr, ale zajímalo by mě, jak to všechno uzavřela police...

čtenářkax
31.07.2018 3 z 5

Průměr. Trocha napětí tam byla. Člověk si říká: "Jak tohle může skončit? " Ale nebála jsem se ani trošku. A konec mi přišel trochu odflinkly. Je to moje třetí kniha od Kinga a po pravdě jsem se nebála ani jednou. A to strašidelné příběhy nemám ráda, protože jsem posera...

tereza9831
21.06.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Kinga. Četla jsem ji jedním dechem!

ChristineDaee
01.05.2018 4 z 5

Dej sa mi zdal o niečo pomalší a nudnejší, ako by som chcela, ale stále to je dobrá kniha. Najpôsobivejšie je rozhodne naozaj brutálne násilie, ktoré je vykreslené tak sugestívne, že CÍTITE ako sa to deje vám. Aj chvíle, keď sa popisuje postupný rozklad zápornej postavy z hlavy tak ľahko nedostanete. Slabšie 4*.

čef
05.04.2018 5 z 5

"Ale spisovatelé třeba PŘIVOLÁVAJÍ duchy.....Vytvářejí světy, které nikdy nebyly, zalidňují je lidmi, kteří nikdy neexistovali a pak nás zvou, abychom se k nim v jejich fantazírování připojili. A my to děláme, ne?". Stále jsme jako uhranutí a čteme a čteme,i když pořádně nevíme čím to je, že jsme tak připoutáni, ale určitě je to něčím, co dělá spisovatele panem Spisovatelem, který vytěží poutavý příběh i z pseudonymu o PSYCHOPOMPECH nemluvě.

allyce
28.03.2018 4 z 5

Často mám dojem, že má fantazie si pořád jezdí po dovolených a doma je málokdy. Při čtení Temné půle byla bohužel zrovna doma a jako by mi chtěla vynahradit čas odloučení, připojila se k mému čtení plnou silou. Ve chvíli, kdy na chirurga mrklo oko z obnaženého mozku, jsem se tou představou málem složila a po celou dobu až do konce knihy jsem si ji stále podvědomě přehrávala. Jsem rozhodnuta své fantazii doporučit, aby si zase někam vyjela... Myslím, že i tento "prožitek" způsobil, že i přes sebeujišťování, že kniha není nijak zvlášť hororová, jsem v noci měla úděsný sen, který si pamatuji a myslím, že ještě dlouho budu. Někdy si můžeme rozumově zdůvodnit cokoliv, ale naše podprahové vnímání si jde svou vlastní cestou.
Mimochodem, nebylo to poprvé, co se mi něco podobného u Kinga stalo. Svědčí to o jeho tvůrčím mistroství.

danny_21
14.03.2018 4 z 5

Další z lehce nadprůměrných horůrků se spisovatelem coby hlavním hrdinou, který ale netuší, že stvořil monstrum, které kdysi dávno bylo jeho součástí. Krvavé, temné, se zajímavým nápadem průvodců a dopravců věcí, které na tento svět nepatří. Trochu mě zklamalo zakončení, čekal jsem větší konfrontaci a krvavější finále ve stylu Alexise Machinea. Kupodivu i filmové zpracování klasika hororu Romera je docela ucházející, Ted a jeho kámoš ode mě dostávají - 75 %

Rihatama
25.02.2018 4 z 5

Myslím, že nejeden z nás se čas od času docela rád v "jiné" kůži a pod rouškou anonymity touží osvobodit od zažitých rituálů a společenských konvencí spojených se zaměstnáním, rodinou, přáteli a říkat či dělat, co si jindy třeba jenom myslí a pak se prostě zase pěkně v klidu vrátit do bezpečí své staré, známé kůže. Autoři využívající pseudonymy, a nejenom oni, o tom nejspíš vědí své. Každá mince má dvě strany. V Kingově románu je ta druhá strana mince, tak nějak pochopitelně, hodně temná, plná brutálního násilí a krve. A také nejistot, které do životů normálních lidí vnáší Kingovo promyšlené metafyzično. Skvělý nápad, skvělý začátek na operačním sále, skvělé vystavěný koncept, skvěle navrstvený příběh. Napětí nepovoluje ani v nejnevinnějších situacích. Jen by mi nevadilo o krapet méně krve. Díky za třepotání křídel vrabců.

petrarka72
04.02.2018 5 z 5

Příběh, ke kterému je dobré se vracet. Temnota je částí každého z nás. I když vrabci letí...

TakumiMisaki
31.01.2018 3 z 5

Byla to má první kniha od Stephena Kinga.
Nevím, jestli to bylo mnou, ale tak trochu jsem se do toho čtení nutila. Neříkám, že to nebylo dobré. Příběh byl velmi napínavý a závěr mě překvapil. Ale čekala jsem, že se do toho ponořím a jedním dechem to přečtu. Tak snad u nějaké další jeho knihy.

shmaic
21.01.2018 5 z 5

naprosto dokonale. uplne me to pohltilo pri behani a cestach do prace natolik, ze jsem jezdil podle predpisu a behal vetsi vzdalenosti.

de_baques
02.01.2018 3 z 5

No žádná velká sláva, mediální kult pod heslem "mistr hororu" zde autor určitě nenaplnil, panu Kingovi se dost často stává, že slibně rozjetý příběh a zajímavý námět zabijí zdlouhavostí a popisy "vytahování tuby léků z lékarničky" na dvě strany (mimochodem scéna opakovaná ve více knihách). Tyhle popisy běžného života umí skvěle třeba Zola, King také, ale ne v tomto románě.

horory

Stephen King