Nejkrásnější dárek

Nejkrásnější dárek https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532747/bmid_nejkrasnejsi-darek-65d83ce700b5e.png 4 341 341

DVANÁCT AUTORŮ. DVANÁCT PŘÍBĚHŮ. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají. Vedle známých jmen české literatury pro mládež, jakými jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů. S jejími hrdiny se vydáte po stopách vánočního zločinu, uváznete v kavárně během sněhové kalamity nebo podniknete odvážný pokus o záchranu kaprů. Jenže Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Mnohdy jsou to svátky melancholie a smutku a naši hrdinové tak krom šťastných okamžiků prožijí i nejedno zklamání, bolest a ztrátu. Ale kdy jindy než o Vánocích lze doufat ve šťastné konce?... celý text

zpetkeknize
05.11.2020 4 z 5

Pod taktovkou Yoli letos vyšla tato krásná sbírka povídek s vánoční tématikou. Začnu formátem - kniha má nádhernou vazbu a je krásně ilustrovaná.
Když se přesunu k jednotlivým povídkám, přislo mi zajímavé vedle sebe vidět osobitý styl každého autora. Ne každého jsem znala, pro některé byla tato povídka úplnou prvotinou, ale u nikoho to tak nevypadalo. Líbily se mi ty rozlišné styly a náměty, jen škoda, že v knížce nebylo trošku více feel-good povídek, to mi tam chybělo.
Chtěla jsem původně napsat krátkou recenzi ke každé povídce, ale na to mi kapacita instagramu bohužel nestačí, tudíž vyzdvihnu jen pár, které mě opravdu dostaly, ačkoliv nebyla žádná, která by se mi nelíbila.
Byla jsem naprosto nadšená z povídky Vánoční zločin od Thea, jelikož ta nostalgie vrátit se k Danielovi a Kitovi byla neskutečná. A bylo to přesně tak feel-good, jak jsem potřebovala!
A druhá povídka, která mě opravdu šokovala, bylo Bratrské pouto od začínající (!!!) autorky Martiny Mátlové. Sice nepatřila mezi ty feel-good, byla spíše na druhé straně škály, ale ten námět byl geniální. Dotkl se mě, opravdu hodně.
Myslím, že každý si v knize najde svůj šálek kávy, ať už máte rádi komedie, romantiku, tajemné nebo smutné příběhy.
Také tématika a motivy jsou velmi rozmanité - řešení záhad, tajemství v rodině, komplikované rodinné vztahy a tragédie, hledání vlastní identity, tématika LGBT, láska, naděje, zoufalství i odhodlání.
A byl výborný nápad takovou sbírku vytvořit! ❤️

Hodnocení: 4.5/5

PS: Záchrana kaprů v povídce Nejdelší noc v roce od Rádi Blažka byla vázně úžasná! :D