Nejkrásnější dárek

Nejkrásnější dárek https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532747/bmid_nejkrasnejsi-darek-65d83ce700b5e.png 4 341 341

DVANÁCT AUTORŮ. DVANÁCT PŘÍBĚHŮ. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají. Vedle známých jmen české literatury pro mládež, jakými jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů. S jejími hrdiny se vydáte po stopách vánočního zločinu, uváznete v kavárně během sněhové kalamity nebo podniknete odvážný pokus o záchranu kaprů. Jenže Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Mnohdy jsou to svátky melancholie a smutku a naši hrdinové tak krom šťastných okamžiků prožijí i nejedno zklamání, bolest a ztrátu. Ale kdy jindy než o Vánocích lze doufat ve šťastné konce?... celý text

JessieEx
14.12.2020 3 z 5

3,5* - což je přesně vypočítaný průměr z hodnocení každé povídky, ne celkový dojem z knihy, ačkoliv to skoro přesně souhlasí.

Na základě recenzí jsem neočekávala od knihy nic veselého a šťastného. Většinu příběhů spojuje bolest na duši, pochroumané rodinné vztahy, zpřetrhaná pouta a jen nepatrný střípek naděje. Tomu vlastně i odpovídá obálka - celkově grafika se moc povedla!!

Přistoupila jsem teda na to, že tahle kniha pohlíží na Vánoce z toho méně veselého pohledu a tím pádem mě štvaly povídky, které z toho konceptu vybočovaly a to jmenovitě ta od Theo Addair a Radka Blažka a částečně i ta od Sam Xabyssus.

Celkově vzato, nejen, že sbírka není veselá, ale podle mě není ani young adult - opět až na zmíněné výjimky.

Taky si myslím, že některé povídky se do sbírky dostaly jen díky jménu autora.

Opravdu nejvíc se mi nelíbila povídka od Theo Addair, která působí jako bonusová kapitola ke knihám Muffin a čaj a spol. Autor vůbec nebere v úvahu, že někdo ty postavy nezná. Když na první straně řekne osmnáctiletý chlapec matce, že může vejít do jeho ložnice, protože tam výjimečně momentálně se svým kamarádem/přítelem "neobcují" (cituji), zlomila jsem hůl.

Na druhou stranu sbírka v sobě ukrývá i mnoho perel. Ty nejlepší byly od Kateřiny Šardické, Veroniky Burgerové, Kláry Novákové nebo třeba Martiny Mátlové. Nesmím zapomenout ani na Alžbětu Bílkovou!

Trochu mi tady chyběly mužské postavy. A u všech těch lepších povídek jsem proklínala ten krátký formát - chtěla jsem delší příběh, aby to pokračovalo a možná za to může moje touha po šťastných koncích :)

mysterygirl
13.12.2020 4 z 5

Mile me pribehy prekvapily. Dokonce u nekterych ukaply i slzy

Ivuska.09
13.12.2020 3 z 5

Vím, že Vánoce nejsou pro všechny lidi veselé. Vím, že ne všichni z nás znají šťastné Vánoce. Klid a pohodu. Kouzelnou atmosféru. Ale od této knihy jsem prostě čekala víc optimismu. Toho negativního je tam na mě bohužel trochu moc. Má právě tím být kniha kontroverzní? Snaha o to, aby se o ni mluvilo? Nevím.

Chválím povídky: Zub času, Vánoční zločin, Polička vyřazených knih, Okamžik v čase a Od mámy z lásky. To je to nejlepší, co kniha nabízí. K těmto se ráda vrátím. Povídka Maršmeloun pro Ráchel také nebyla špatná. Ostatní mě nezaujaly.

U povídek upřednostňuji audio formu, takže i tentokrát jsem zvolila audioknihu. Co se týká přednesu, chválím Kláru Suchou. Na Jiřího jsem si bohužel musela trochu zvykat.

JitulHa
12.12.2020 3 z 5

S touto knihou jsem si chtěla zpřijemnit předvánoční čas a navodit tu správnou sváteční náladu. Jedná se přece o vánoční povídky, ne snad? Nicméně, když jsem se dala do čtení, přišlo velké rozčarování... Pokud čekáte armádu sobů, rozesmáté děti, zaláskované příběhy, vánoční horečku a něco k pousmání, budete na tom asi podobně! Naprostá většina těch povídek totiž svým obsahem připomíná spíše jednu velkou tragédii, za kterou by se nemusel stydět ani sám Shakespeare. A tak spíše než cukroví, jsem sháněla papírové kapesníčky a namísto vánočního opojení, mě přepadl splín... Jako vážně, nechápu či to byl záměr nakladatelství ukázat, že Vánoce mohou mít pro někoho i stinnou stránku, nebo vybraní autoři měli zkrátka ponurou náladu, když psali svoje povídky. Ale faktem zůstává, že se jim podařilo dohromady vytvořit, něco tak neuvěřitelně skličujícího a vesměs smutného, že vánoční pohodu, aby v tom člověk pohledal. To samé se v podstatě dá říci i o grafickém provedení knihy, ten odstín červené s černou barvou působí víc hororově, než cokoliv jiného. Pak skutečně nechápu, proč ilustrátorka musí všude cpát srdce ve smyslu lidského orgánu, ať už sešité nití nebo omotané světýlky - chvílemi jsem proto, měla pocit jako bych svírala v rukou nějaký hodně dekadentní příběh od Stephena Kinga! Koneckonců, po dočtení, jsem musela uznat, že k příběhům uvnitř se to celkem hodí, k Vánocům ani náhodou. Kniha mi tak bohužel připomněla, proč příliš nevyhledávám české autory. Jedinou milou výjimkou bylo opětovné setkání s Kitem a Danielem (za ty dva o hvězdičku navíc), to byl opravdu ten nejkrásnější dárek!

foxi_ii
10.12.2020 3 z 5

Nejkrásnější dárek.. určitě si každý z nás pod slovem nejkrásnější představí hlavně to pozitivní. Což určitě není špatně, ale né vždy to nejkrásnější je zahaleno jen v tom nejhezčím prostředí a čase ..
Tahle kniha nám to dosti ukazuje. Popravdě jsem čekala samé milé, povznášející příběhy, které mě budou hladit po duši, ale nestalo se tomu tak..
Je dobré si uvědomit, že né každý má ten čas Vánoční pohodový, protože život si nevybírá, kdy nám přinese něco špatného. I když bychom to tak chtěli.. aspoň ten jeden jediný den, kdy bychom si mohli oddechnout a počítat s tím, že bude jen pohoda a cukroví... dobře já se vždy těším hlavně na salát. Dokážete si to představit? Jeden den čistého klidu?
Je asi nejdůležitější i v tom nejhorším nezapomínat na to, že né všechno zlé má dlouhého trvání a že to, co někteří berou jako samozřejmost je pro ostatní vlastně to nejkrásnější!
Nejvíce se mi líbila povídka od Kláry Novákové u které mě tedy na konci zamrazilo a od Thea, jehož povídka byla skvělým přídavkem k nám už známé dvojici Kita a Daniela. Měla nádech tajemna, a to je to moje!
Co se týče audia, bohužel mi moc nesedl přednes Jiřího Suchého, né tedy ve všech povídkách, ale tady jsem byla spíše spokojená s ženským přednesem, tedy Kláry Suché.
3,5*
*audio

NikolaVyb
07.12.2020 4 z 5

Některé z povídek na mě působily silně, jiné jsem si tolik neužila. Myslím si, že si v této sbírce každý z nás může najít své poselství, tu správnou myšlenku. Já ji našla. A navíc jsem se příjemně naladila na Vánoce.
Jako celek hodnotím čtyřmi hvězdami, ale myslím si, že zde se vyplatí spíše hodnotit každou povídku zvlášť, protože jak čtivost, tak nápaditost dosti kolísá.

terkabed
02.12.2020 5 z 5

Naprosto skvělá knížka. Přečtené za den. Oceňují že ne všechny povídky byly takové té kýčovité klasické vánoční. Ano, některé byly smutné, přesně jak lidi knížce vyčítají. Ale i takové Vánoce můžou být a to se mi na knize líbilo.

Zuzii_
02.12.2020 4 z 5

Zajímavý nápad, krásné zpracování, čtivé příběhy.
Příjemné pro vánoční čtení, ač jsou některé povídky opravdu smutné. Ale přeslazených filmů a knih budeme mít kolem sebe ještě dost, že? :)
Paradoxně jsem si zamilovala ty nejvíce melancholické povídky.

Andynka
30.11.2020 3 z 5

Ta krásná obálka s boží červenou ořízkou, mě dokonale nalákala na přečtení, že se naladím na vánoce.
Ale teda po přečtení se to rozhodně nestalo. Jsem ráda, že jsem po ní sáhla , jako první a další vánoční knihy mi snad splní to, co od vánočních knih čekám.
Tahle kniha mě spíše uvedla do deprese.
Každý příběh je svým způsobem smutný a některé tak i končí.
Přišlo mi, jak kdyby ani jeden z autorů povídek nevěřil, že Vánoce mohou mít své kouzlo, aniž by si lidi navzájem ubližovali. No brrr....
I když to bylo svým způsobem zajímavé, protože tohle by jste nečekali. Tak pro mě tedy ne moc na vánoce.
Tím samozřejmě neshazuji, že by ty povídky byly špatné. Některé povídky byly lepší , jiné horší. Každá byla originální a jsem vděčná, že alespoň na konec si zvolili povídku od Kláry Novákové, která to celé hezky uzavřela.
Pro příště vím, že si tuhle knihu přečtu klidně na podzim a už od ní nebudu nic čekat.
Jinak kniha je velmi krásně zpracovaná, kromě již zmíněné obálky a ořízky , najdete zde i krásné ilustrace a vždy vám před začátkem příběhu představí autora. Tímhle směrem se kniha opravdu povedla !

Tereziee
29.11.2020 4 z 5

Nejkrásnější dárek je složený z povídek skvělých českých autorů. Známých i neznámých. Některé povídky jsou krásně vánočně laděné, jiné jsou trošku smutné a ukazují nám, že ne pro všechny je tohle období tím nejhezčím obdobím v roce. Kniha je navíc naprosto dokonale zpracovaná. A moc se mi líbí, jak je každý autor před svojí povídkou stručně představen.

monika011
27.11.2020 4 z 5

Nejkrásnější dárek je kniha dvanácti vánočních povídek, které nám říkají, že každý vnímá a slaví Vánoce trochu jinak. Že Vánoce nemusí být jen šťastné a veselé, ale pro některé mohou být také smutné, sentimentální nebo nadobro zapovězené. A to se mi na knize líbilo. Potkáme spoustu lidí a lidských příběhů, a alespoň na chvíli s nimi jejich vánoční momenty můžeme prožít. Můžeme prožít Vánoce vícekrát, více způsoby.
Ne všechny povídky byly dobré, většina byla dobrých a jsem si jistá, že pár jich bylo dokonce i více než dobrý, takže dohromady vznikl příjemný celek. Kladně hodnotím, že i neznámí spisovatelé dostali možnost napsat povídku a hlavně miluji, jak se děj odehrává v tom našem typicky českém prostředí. Pokud se tedy chcete naladit na vánoční atmosféru o trochu dříve, přečtěte si tuto knihu. Slibuji Vám, že pokud budete mít oči a duši otevřenou, po přečtení se na Vánoce budete dívat trochu jinak, tak nějak víc s pokorou. A hlavně budete se na Vánoce těšit ještě o něco více.

PrinceznaKolobe
25.11.2020 2 z 5

Čekala jsem radostnější příběhy...

nikolthestrange
24.11.2020 3 z 5

Dík za depku :D jinak čtení jako stvořený pro "sněhový vločky"

Jehumaja
20.11.2020 4 z 5

Moc hezké povídky, některé mě chytly za srdce, jedny rozesmály, druhé málem rozplakaly. Nebýt té hrozné mluvy, dala bych plný počet.

karinga
20.11.2020 5 z 5

Povídky byly rozmanité, melancholické a takové správně zasněžené. Některé byly kupodivu i docela drsné. Byly o ztrátě, bolesti i lásce a nových příležitostech. A samozřejmě voněly perníkem, jehličím a skořicí.
Doporučuji všema deseti, protože jsou prostě výborné.
Nejvíc se mi líbila povídka Aleše Novotného, Martiny Mátlové a Kláry Novákové.

Sandruš
14.11.2020 5 z 5

Úžasný!!
Každá povídka se zaměřuje na jiné téma (rodina, vztahy, tajemství, láska, aj.), ale všechny dohromady tvoří tu pravou vánoční atmosféru, navíc obálka a ilustrace jsou skvělý.

VulpesVulpes
11.11.2020 5 z 5

Super - moc mě to bavilo!

Katte192
09.11.2020 4 z 5

Rozhodně obsahuje povídky, které více než 100% stojí za přečtení. Celkově mě překvapilo, kolik autorů se rozhodlo jít tou "odvrácenou stranou Vánoc". Mile překvapilo! Konečně (z daleko větší části) nepřecukrovaná kniha o Vánocích! Tleskám, tleskám, tleskám a všem obrovsky děkuji! Rozhodně si tam každý najde to svoje a o to přece ve sbírce jde.

vendy6619
07.11.2020 5 z 5

Tahle knížka nelze schovat na Vánoce, protože je perfektní. Jako převážná část povídek z něj. Vlastně svým způsobem se mi líbili všechny. Některé byli tajemné, smutné, veselé, romantické. A já vím, že během Vánoc si je přečtu znovu - alespoň převážnou většinu! - , protože dokážou perfektně naladit na tu atmosféru! 5*/5*! Jinak nemůžu ani hodnotit!

Mišulka331996
06.11.2020 5 z 5

Překrásný soubor povídek, který prostě MUSÍTE MÍT! Za mě osobně vede povídka od Radka Blažka, protože je to můj velký oblíbenec a příběh Žofie byl mému srdci nejblíž. Kdyby ten kouzelný příběh pokračoval tak na 500 stran, tak by mi to vůbec nevadilo. :D 5 hvězd a rozhodně 10 z 10! Tohle se moc povedlo!