Nejkrásnější dárek

Nejkrásnější dárek https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532747/bmid_nejkrasnejsi-darek-65d83ce700b5e.png 4 341 341

DVANÁCT AUTORŮ. DVANÁCT PŘÍBĚHŮ. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají. Vedle známých jmen české literatury pro mládež, jakými jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů. S jejími hrdiny se vydáte po stopách vánočního zločinu, uváznete v kavárně během sněhové kalamity nebo podniknete odvážný pokus o záchranu kaprů. Jenže Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Mnohdy jsou to svátky melancholie a smutku a naši hrdinové tak krom šťastných okamžiků prožijí i nejedno zklamání, bolest a ztrátu. Ale kdy jindy než o Vánocích lze doufat ve šťastné konce?... celý text

Kniho_holka
19.12.2021 3 z 5

Autoři této povídkové sbírky pojali zpracování tématu Vánoc poněkud netradičně. Nečekejte žádné Santovy skřítky ani pohádky. Připravte se na syrovou realitu, která připomíná, že život je těžký, a ani žádné Vánoce to nezpraví, ba naopak.
Všechny povídky jsou moc povedené, ale jsou to povídky, a tak jejich hrdinové se svými příběhy mají méně prostoru a času dobýt čtenářovo srdce.
Osobně mě příliš nenadchla depresivní atmosféra celé sbírky. Ano, já vím, že život není růžový, ale o vánočních svátcích chci třpyt sněhu, červené tváře od mrazu, spálenou pusu od hrnku kakaa a mísu cukroví.
Na druhou stranu, pokud už máte plné zuby sladké vánoční atmosféry, jste Grinch nebo si chcete přečíst něco méně tradičního a přesto reálného, VÁNOČNÍ DÁREK je tu pro vás.

Linda007
19.12.2021 4 z 5

Povídky se mi celkem líbily všechny. Ale nevím, proč všechny povídky jsou depresivní. Mohli to aspoň nakombinovat. Tohle není nic, co bych chtěla o Vánocích číst.

Knihomolka97
13.12.2021 4 z 5

12 českých autorů, 12 vánočních povídek, každá úplně jiná. Některé se mi líbily víc, některé míň, ale jako celek je knížka určitě krásná. Ze začátku mě překvapilo, že povídky byly smutné někdy až depresivní, nicméně alespoň končily v rámci možností dobře. U několika jsem neudržela slzy a určitě nejsem jediná. Obrovské plus má grafické zpracování.
Nejvíce mě oslovily tyto tři povídky: Od mámy z lásky, Maršmeloun pro Ráchel a Polička vyřazených knih. Ty byly fakt úžasné.
Celkově bych knihu ohodnotila 4⭐.

Kniholenka9
06.12.2021 4 z 5

Po této knize vím, že povídky už vyhledávat nebudu, jsou na mě příliš krátké. U některých jsem chtěla pokračování u jiných jsem byla ráda, že už je konec, ale určitě zde bylo více těch dobrých.

vandalindakova
05.11.2021 4 z 5

První kniha letošního roku ještě ve Vánoční atmosféře, ale...
Tahle sbírka povídek je prostě divná. Jsem opravdu ráda, že jsem ji nečetla v době, kdy vyšla a všichni od ní čekali něco, co je pomůže navodit na Vánoční atmosféru. Už jsem četla spoustu recenzí, a tak jsem čekala, že je částečně dost depresivní, a je to pravda. Mezi nejlepší povídky jsem nakonec zařadila ty, které tu Vánoční atmosféru měli. Jsou to povídky od Thea Addaira, Aleše Novotného, Veroniky Burgerové a Kláry Novákové. Ty poslední dvě měli luxusní rozuzlení.
Některé povídky mi přišly příliš krátké, jiné byly akorát. Co je zvláštní, že spousta z nich obsahovala témata smrti blízké osoby. Jako je to fajn ukázat, jak se s tím kdo pere a vyrovnává, ale ne když to čtete třeba po šesté v jedné knize.
Rozhodně si ale umím představit, že si to za rok přečtu zase. Akorát asi ne těsně před Vánoci.

ComposeAdela
14.10.2021 4 z 5

Takový mix různě dobrých, různě smutných povídek. Nejvíc se mi asi líbila úplně poslední povídka, "Polička vyřazených knih" od Kláry Novákové. Další výborné byly od Alžběty Bílkové, Veroniky Burgerové, Anny Musilové a Kateřiny Šardické, hodně se mi líbila i ta od Sam Xabyssus, zbytek mi buď úplně nesedl, nebo jsem čekala trochu víc. Jednu povídku nedokážu úplně zhodnotit, a to tu od Radka Blažka "Nejdelší noc v roce", která mi sice připadala neuvěřitelně hloupá, ale tím stylem, že jsem se nad ní docela zasmála.
A abych nezapomněla, obálku má knížka vážně nádhernou!

raduz_
20.08.2021

Byl to dárek. Nejkrásnější? Skoro!

AngeliS
26.05.2021 4 z 5

Myslím, že hodně zkresluje, co od knihy očekáváte. Já jsem čekala pořádnou "depku", a tak jsem tolik nadšená nebyla, jelikož to zase taková depka není. Navíc musím přihlédnout k tomu, že je tedy kniha pro mládež, protože místy mě to příšerně otravovalo. Najednou se dostanu k povídce z Třebíče, ale to město na tom bylo jediné dobé. Ta povídka už mi opravdu mínila zkazit dojem. Poslední povídka dost napraví. Ta je nádherná, ale je tam takových vlastně více.
Dala bych snad i pět, ale ta Třebíčská povídka mě bude strašit svou debilností ještě 9 let.

DreamerX9
16.05.2021 3 z 5

Některé příběhy sedly víc jiné míň ale chtělo by to víc knih kde se autoři spojí a vytvoří několik příběhů na podobné téma. Propojeni lidských příběhů s Vánoci byl krásný nápad i dárek. Na jedno přečtení je to akorát

popeluška
09.04.2021 5 z 5

Za mě ano, líbily se mi všechny povídky.Nádherné, odpočinkové čtení, co víc si přát :-)

PetraBery
01.04.2021 4 z 5

Kniha vánočně laděných povídek mladých českých autorů a autorek. Ne všechny končí kladně, ne všechny jsou pozitivní, většina je naopak smutná až depresivní. Ale čtou se dobře a obálka i ilustrace jsou pěkným doplňkem knihy.

Ellinek
31.03.2021 4 z 5

Do knížky jsem šla jen z čiré zvědavosti, vůbec jsem od ní nic nečekala, ale nakonec mě opravdu velice příjemně překvapila. Autoři se nám sice nějak sešli s depresivními podtexty skoro všech povídek, ale co na tom vadí? Vánoce nejsou jen čas radosti a smíchu, spousta lidí právě během Vánoc začíná vzpomínat a přemýšlet, takže proč by Vánoce nemohly být nostalgické a melancholické? Nejdůležitější na těchto povídkách pro mě je, že vyjadřují naději. Snad kromě jediné jinak všechny končily dobře. Některé rány se sice už nikdy nezhojí, ale je důležité je přijmout, naučit se s nimi žít a vytěžit z nich do budoucna nejvíc. A tom je pro mě tato sbírka. O naději a že ta je nesilnější právě na Vánoce, kdy se přeci jen můžou dít nějaké zázraky. Když jim trochu pomůžeme. :)

kalinkacz
27.03.2021 4 z 5

Tak tohle bylo nečekané! Konečně sbírka povídek, která není jen růžová a nevypráví jen šťastné a kouzelné příběhy... Já chápu, že to je asi to, co čtenář před Vánoci číst chce, ale pravdou je, že ne každý má Vánoce dokonalé a netráví je s těmi, s kým by chtěl... Líbilos e mi, že každá povídka byla jiná a ukazovala Vánoce z jiného úhlu pohledu... Ano, možná to nemuselo být tolik depresivní, ale opravdu oceňují originalitu... Povídky byly výborně napsané včetně těch, které napsaly začátečníci... Grafické podobě knihy není co vytknout, to souhlasím s většinou komentářů... Skvělý počin!

Efeméra
18.02.2021 4 z 5

Moc povedená sbírka, i když mouchy by se našly. Pokud máte stejně jako já rádi vážnější contemporary, přijdete si na své. Každého se asi dotkne jiný příběh, za mě byl nejpovedenější ten od Anny Musilové pojmenovaný North Finchley. Nutno podotknout, že tahle young adult antologie do young adult žánru úplně zcela nespadá. Taky si myslím, že by povídky mohly být o něco rozmanitější. Asi polovina z nich se potýkala s tématikou ztráty maminky, což samo o sobě není nic špatného, ale když se jeden motiv neustále opakuje, trochu ztrácí na síle.

Ronnie68
17.02.2021 5 z 5

Za mě krásná antalogie povídek, které se odehrávají kolem Vánoc ... většina z nich mě vzaly za srdce (některé tím, jak byly smutné a ty druhé v tom pozitivním slova smyslu) ...

terryaknihy
04.02.2021 5 z 5

Kniha Nejkrásnější dárek v sobě ukrývá 12 nádherných povídek na vánoční téma od různých českých autorů. Některé povídky mě absolutně uhranuly a některé se mi “pouze” líbily, ale i tak, tohle je excelentní dílo. Nápad dát vzniknout takovou knihu s českými autory je skvělý nápad. Obálka s nádhernými ilustracemi i uvnitř mě uchvátila ještě předtím, než jsem knihu držela v ruce. Mám ráda povídky a pokud vás tyto typy knih alespoň trochu baví, prosím, tuhle si přečtěte. Každá z povídek je jiná a každá se vás svým způsobem dotkne a pohladí po srdci.

blackoutzuzi
04.02.2021 3 z 5

3,5 hvězdičky
Nejkrásnější dárek je antologií 12 vánočních příběhů od různých autorů. Většina z nich měla velmi intenzivní melancholický nádech, takže nepočítejte s tím, že se dočkáte miloučkých příběhů se šťastnými konci. Alespoň ne ve všech případech. Některé povídky byly sice slabší, ale určitě více než polovina z nich se moc povedla.
Jestli si děláte seznam knih, které si chcete přečíst o Vánocích, tak tuhle si tam klidně připište :)

Sabča92
03.02.2021 4 z 5

Jednotlivé povídky jsem si na čtení rozložila na prosinec a každý druhý den jsem četla jednu. Díky tomu jsem si z povídek vytvořila takový adventní kalendář. Ovšem když jsem se dostala zhruba do třetiny, došlo mi, že tohle nebude milá četba ale pořádná depka. Autoři se rozhodli zlomit mi srdce a do všech povídek přidali velkou bolest a žal. Osobně mi přišlo, že v hlavní roli nejsou vánoční svátky, ale utrpení a zvednutí se ze dna. Autorům se dokonale povedlo svými krátkými texty probudit ve mně emoce, což je za mě dobrý příklad toho, že čtivo stojí za to.

MiskaMa
29.01.2021 4 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst původně přes Vánoce, ale naštěstí jsem se k ní dostala až teď. Proč naštěstí? Protože jsem si myslela, že mě pozitivně a vánočně naladí. Přesto, že jsem od knížky čekala něco jiného, je to nádherná knížka. A i když to není nijak veselé čtení, každá povídka má svoje kouzlo, svůj příběh, nad kterým jsem se po dočtení zamyslela. Určitě si i do budoucna ráda přečtu něco dalšího od autorů, kteří do knížky povídky napsali.

Jenny46
26.01.2021 4 z 5

Ještě, že jsem nečetla knihu přes vánoce - ta opravdu nenaladí vánoční atmosféru. Každá povídka má v sobě skrytou myšlenku i představivost. Bohužel nemusí být jen vánoce svátky klidu, ale spojeny se smutkem, osamělostí takový je život...