Nejkrásnější dárek

Nejkrásnější dárek https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532747/bmid_nejkrasnejsi-darek-65d83ce700b5e.png 4 341 341

DVANÁCT AUTORŮ. DVANÁCT PŘÍBĚHŮ. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají. Vedle známých jmen české literatury pro mládež, jakými jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů. S jejími hrdiny se vydáte po stopách vánočního zločinu, uváznete v kavárně během sněhové kalamity nebo podniknete odvážný pokus o záchranu kaprů. Jenže Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Mnohdy jsou to svátky melancholie a smutku a naši hrdinové tak krom šťastných okamžiků prožijí i nejedno zklamání, bolest a ztrátu. Ale kdy jindy než o Vánocích lze doufat ve šťastné konce?... celý text

kacka29
22.01.2021 3 z 5

Tuto audioknihu jsem si koupila, abych si při předvánočním dohánění úkolů do školy navodila příjemnou vánoční atmosféru. Částečně se to podařilo a audiokniha splnila svůj účel, ale zároveň na mě při poslouchání přicházely i depresivní myšlenky. Skoro v každé povídce hrála roli smrt někoho blízkého. Pochopila bych, kdyby to bylo v jedné povídce jako poukázání na to, že Vánoce nejsou jenom šťastné a veselé, ale tady mi toho přišlo až moc. Myslím, že každá povídka mi dala nahlédnout do osobnosti a způsobu přemýšlení a psaní každého jednotlivého autora, což určitě ovlivní můj výběr knih do budoucna.

Corly
20.01.2021 4 z 5

Ale ano, takové nenáročné oddychové čtení, které hlavně v předvánočním, ale i zimním čase má to správné kouzlo.
Nenadchne, neurazí. :-)
V tomto období je zapotřebí i takových knížek, taková pauza mezi dalším velkým příběhem...;)

klaraj093
18.01.2021 4 z 5

Až na jednu povídku, se mi kniha líbila. Ale nevím jestli to je zrovna happy čtení na Vánoce. Nicméně, malá romantická poselství tam byla a byla to příjemná oddechovka.

farys_books
16.01.2021 3 z 5

Od této povídkové sbírky jsem dostala něco úplně jiného, než jsem očekávala.
Kromě toho, že je knížka krásná vizuálně - jak zvenku tak zevnitř - mě nalákala také tím, že do ní přispěli cesti young adult autoři.
Co se týče samostatných povídek, tak tam se mi velmi líbily povídky od Sam Xabyssus, Kateřiny Šardické, Aleše Novotného, Martiny Mátlové a Alžběty Bílkové. Ostatní jsem hodnotila škálou od 4 do 1 hvězdy.
Co mi však na celé knížce vadilo, bylo depresivní téma. Ani jedna mi nepřišla vánoční a pohodová, s Vánoci měly společné asi jen to, že se odehrávaly během svátků. Normálně by mi to nevadilo, ale jak už jsem zmiňovala na začátku, tak jsem čekala pohodovou vánoční atmosféru, kterou jsem bohužel moc nedostala.

Peťkaaa
16.01.2021 3 z 5

Antologie dvanácti povídek současných českých autorů, která obletěla instagram. Jména jako Theo Addair, Kateřina Šardická, Anna Musilová či Alena Mintová jsou bezesporu velkým lákadlem. Pokud Vám náhodou některé z výše zmíněných jmen nic neříká, Vaši pozornost určitě upoutá nádherná obálka, která se opravdu povedla.

Nejkrásnější dárek je knihou, jejíž dočtení jsem si přetáhla do nového roku. Důvod je jednoduchý. I přestože se jedná o soubor povídek a kniha není nikterak objemná, vhodná ke čtení během Vánoc rozhodně není. Jedná se totiž o docela depresivní čtení, které má s Vánocemi společného pouze to, že se děj jednotlivých povídek odehrává v čase vánočním. Pokud čekáte, že ve Vás čtení probudí tu správnou vánoční náladu, budete dost zklamaní. Pro navození vánoční atmosféry proto doporučuji sáhnout po jiné knize.

Pokud jste stejně jako já – člověk, který během Vánoc sleduje romantické filmy a rád si přečte romantické příběhy se šťastným koncem, přečtěte si Nejkrásnější dárek kdykoliv jindy, jen ne o Vánocích. A vzhledem k tomu, že Vánoce jsou již za námi, pokud jste knihu ještě nečetli, nyní je ten správný čas po ní sáhnout. To, že se všechny povídky více či méně vezou na depresivní vlně – téměř v každé někdo umře – ještě neznamená, že některé z nich nejsou vážně dobré. Některé jsou výborně napsané. Navíc v sobě nesou krásné poselství.

Určitě každý si v knize najde nějakého favorita, jen mě mrzí, že z dvanácti povídek se mi líbilo pouze šest. Ještě se mi nestalo, aby se mi v některé ze sbírek, které jsem četla, líbily všechny povídky , ale šest, to mi přijde málo.

Marian27
16.01.2021 5 z 5

Nádherná kniżka! Tak ako po vizuálnej stránke, tak aj po obsahovej. Myslīm, že ani jeden príbeh nie je vyslovene slabý alebo zlý. Naopak, bol som príjemne prekvapený z talentovaných mladých českých autorov a popozerám sa aj po inej ich tvorbe. Za mňa ūplný top boli: Maršmeloun pro Ráchel od Veroniky Burgerovej, Bezpečné místo od Katky Šardickej a Polička vyřazených knih od Klárky Novákovej. Veľmi ma upútal aj príbeh Zelená slunce, nevedel som sa od neho odtrhnúť, bol napīsaný veľmi čtivou formou a ten koniec... super! Ďakujem za Nejkrásnější dárek!

Selfinka
14.01.2021 2 z 5

Za mě teda spíš "Nejdepresivnější Vánoce". Většina povídek se nese v pochmurném duchu, smutný příběh hlavního hrdiny, tragédie v rodině.
Pro mě to tedy nebylo to pravé vánoční počtení, kterým si přivodím vánoční atmosféru, plnou klidu, vůní a štěstí.
Povídky, které se mi líbily (a nebyly tak moc depresivní): Marsmeloun pro Rachel, Okamžik v čase, Nejdelší noc v roce

pogmanka
13.01.2021 5 z 5

Sbírka povídek od českých autorů za mě byla velmi povedená. Už grafické zpracování mě dostalo a i jednotlivé povídky jsem četla nadšená. Nejvíc mě však dojala povídka Maršmeloun pro Ráchel, zatímco nejvíc jsem si vánoční atmosféru užila u Vánočního zločinu. Avšak také musím vyzdvihnout povídku Bezpečné místo, protože atmosféra této povídky byla opravdu mrazivá a skvěle zvládnutá. Avšak ze žádné povídky jsem nebyla zklamaná. Všechny povídky mi něco daly a já jsem si celou tuto vánoční knížku užila. Za mě povedený počin českých autorů.

Aprilek
13.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, přestože na povídky moc nejsem. Asi nejvíce se mi líbila povídka Zelená slunce, ale moc krásné a silné byly taky povídky: Od mámy z lásky, Vánoční zločin, Bratrské pouto a Polička vyřazených knih. Ostatní bych hodnotila jako průměrné, či jsem se s hlavními hrdiny nemohla moc ztotožnit. Přesto tuto knihu považuji za úžasnou.

Krchnaida
12.01.2021 3 z 5

Některé povídky byly povedené, moc hezké. Našly se však i takové, co mě vůbec neoslovily. Celkově knihu hodnotím jako lepší průměr. Milé počteníčko.

KatChiss
12.01.2021 3 z 5

Nejkrásnější dárek je sbírka 12 povídek, které spojuje vánoční tematika. Nenechte se však zmást, ne všichni si představují Vánoce jako dobu pohody a štěstí. Tyto povídky jsou spíše melancholické, nicméně mnoho z nich obsahuje naději na lepší zítřky.
Zprvu mi ta nešťastná témata vadila, ale pak jsem si uvědomila, že jsou vlastně reálná. Ukazují nám, jaké svátky mohou být v jiných rodinách. V rodinách, kde chybí láska a rodičovská péče. V rodinách, ve které ztratili někoho blízkého. Povídky nám umožnily podívat se na Vánoce jinýma očima a možná si díky nim začneme vážit toho, co máme. Nebudeme tolik řešit hodnotu a kvantitu dárků, jestli je salát a kapr, ale budeme rádi, že máme s kým ty Vánoce trávit.
Za nejlepší povídku v knize považuji tu od Aleše Novotného s názvem “Od mámy z lásky”, která ve mně vyvolala krásné pocity a dojala mě. V těsném závěsu jsou povídky od @alzbetabilkova a @kat.sardicka. I povídky od @anamusilova @radablazek a @klariny.knihy se mi líbily.
Za knihu děkuji @knizniklub #spoluprace

adevis
11.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Úplně nejvíc se mi líbila povídka Bezpečné místo a poslední povídka s názvem Polička vyřazených knih. Ta mě totálně pohladila po srdci. Opravdu jsem z ní měla krásný pocit! :)) povídka Nejdelší noc v roce je úsměvná, ostatní jsou jedna velká depka. Ale co už. Kniha je sama o sobě krásná. Krásně se na ni kouká :) Ve většině povídkách se objevuje úmrtí v rodině. A to je fakt depka. (SPOILER - ale to asi není tajný, nebo je?????)

rysavas
10.01.2021 3 z 5

Za mě povídka, která by si zasloužila za to, aby z ní vznikla kniha, neboť opravdu chci vědět, jak to dopadne je povídka od Šardické Bezpečné místo....
Co se týče ostatních povídek, tak super je Nejdelší noc v roce (takhle nějak si představuji takovou tu sladkou vánoční náladu...povídka, která vám vykouzlí úsměv na rtech)....
Polička vyřazených knih rozhodně také stojí za povšimnutí a nebo Bratrské pouto, to se mi také moc líbilo...(i tady by možná stálo za to, mít celou knihu)....
...ale jinak povídky splývaly...a možná škoda, že skoro všechny jsou tak smutné...někdy, když jste sami smutní (navíc o Vánocích)...tak o tom nechcete (o Vánocích) číst ještě něco dalšího....stačí když si to zažíváte.... ale stále myslím, že to je super nápad....young adult povídky....chci další :)

bookcase
05.01.2021 4 z 5

Příjemná sbírka mladých českých autorů. I když jsou některé povídky hodně smutné, čtou se dobře a vánoční atmosféru mají. Ne vždy jsou tyto svátky veselé a optimisticky laděné, není špatné ukázat, že pro některé majá nádech smutku či melancholie.

Damonka12
03.01.2021 3 z 5

3,5 Povídky jsou samy o sobě moc hezké, ale dle mého názoru se nehodí na Vánoce. Z knihy jsem byla dost zklamaná, nedostala jsem, to co jsem očekávala. Všechny povídky jsou skvěle napsané, ale rozhodně už je nebudu číst na Vánoce, není to, žádné milé vánoční čtení a místo, aby mi to přivodilo vánoční atmosféru, tak mi ji to spíše zkazilo.

Verys58
02.01.2021 4 z 5

Na Nejkrásnější dárek jsem se velice těšila, neboť mě uchvátila nádherná obálka a dobré recenze. Povídky hodnotím jakým si průměrem. Nejvíc se mi líbily povídky Od mámy z lásky a Bratrské pouto.

Adelína_čte
02.01.2021 3 z 5

Spojit 12 nejen young adult autorů a autorek byl opravdu výborný nápad, zejména pak samozřejmě oceňuji vánoční tématiku, protože Vánoc není nikdy dost :)
Povídka od Katky Šardické, Bezpečné místo, patřila opravdu k těm nejlepším z této sbírky, perfektně popsaná atmosféra, postavy, volba slov, celou jsem ji četla s velkým knedlíkem v krku. Společně s ní pak na vrchol řadím Zbabělce od Bětky Bílkové. Také ale rozhodně nezapadlo Bratrské pouto od Martiny Mátlové, Zelená slunce od Sam Xabyssus a Polička vyřazených knih od Klárky Novákové.
Všechny tyto příběhy jsem četla až ke konci, takže jsem po dočtení měla dojem, že vlastně celá sbírka byla skvělá. No, úplně se tak nestalo.
Zbylých sedm povídek mě nijak zvlášť neokouzlilo, připadaly mi průměrné, některé bez nápadu, příliš klišoidní...
Docela zklamaná jsem byla třeba konkrétně z Vánočního zločinu od Thea Addaira, na jeho povídku jsem se totiž obzvlášť těšila, protože tu měly být Vánoce s Kitem a Danielem z Muffinu a čaje, ale tak nějak jsem pak po dočtení měla pocit, že nebýt jich dvou, příběh by sám o sobě pro mě nefungoval. Povídka Od mámy z lásky od Aleše Novotného mi přišla jako příliš velké klišé, mnohé texty měly vskutku skvělý nápad, ale pak jejich potenciál nebyl využit.
Celkově když vyprůměruji má hodnocení jednotlivých příběhů, vychází mi 3,5 hvězdičky, což vlastně přesně sedí na to, jaký mám ve finále ze sbírky pocit...

ElikaS
01.01.2021 5 z 5

Tahle knížka je pro mě obrovské překvapení. Před Vánocemi jsem si připravila pár knížek s vánoční tématikou a většinou jsem byla zklamaná, od této knížky jsem po přečtení některých zdejších komentářů nic moc neočekávala a o to více jsem byla překvapená, jak mě tahle knížka dostala. Jasně ne všechny příběhy jsou veselé, bezstarostné, ale vždyť ne každý tráví Vánoce s nadšením a navíc v každém příběhu podle mého názoru bylo něco pozitivního. Tohle jsem si fakt užila.

Tereza035
01.01.2021 4 z 5

Nejkrásnější dárek, je krásný povedený kousek od českých mladých autorů, kteří tu měli šanci ukázat svůj talent. Každá povídka má něco do sebe, některé se mi líbily více, některé méně. Za mě nejlepší byly určitě Zub času od Magdaleny Mintové - jako jedna z mála feel good - a Zbabělci od Alžběty Bíkové, stejně tak i smutné povídky Bezpečné místo od Káti Šardické a Bratrské pouto od Martiny Mátlové, si zaslouží pozornost. Naopak povídka, která mi sedla nejméně byla Nejdelší noc v roce od Radka Blažka, na které mi vadilo nespočet věcí. Ze všech povídek dýchá vánoční atmosféra, takže na prosinec je sbírka nejideálnější. Popravdě mě mrzelo, že většina byla smutná... Celkově doporučuju!

Matita310
01.01.2021 5 z 5

Krásné vánoční povídky. ????