Nejkrásnější dárek

Nejkrásnější dárek https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532747/bmid_nejkrasnejsi-darek-65d83ce700b5e.png 4 341 341

DVANÁCT AUTORŮ. DVANÁCT PŘÍBĚHŮ. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají. Vedle známých jmen české literatury pro mládež, jakými jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů. S jejími hrdiny se vydáte po stopách vánočního zločinu, uváznete v kavárně během sněhové kalamity nebo podniknete odvážný pokus o záchranu kaprů. Jenže Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Mnohdy jsou to svátky melancholie a smutku a naši hrdinové tak krom šťastných okamžiků prožijí i nejedno zklamání, bolest a ztrátu. Ale kdy jindy než o Vánocích lze doufat ve šťastné konce?... celý text

josef4551
31.12.2020 5 z 5

Vánoce většina vnímá jako svátky klidu, míru a pohody. Čeští autoři nás však přesvědčí o opaku. Vánoce v Nejkrásnějším dárku jsou melancholické, někdy smutné, ale často i takové mají pověstné světlo na konci tunelu. To zpracování je fakt krásné a občas je vám trochu i do breku, ať už dojetím nebo těžkostí dané situace. Rozhodně je to ale zajímavý náhled na Vánoce tak jak je mnoho z vás nezná. Doporučuji i audioknižní verzi, která je také moc povedená.

tadobra
30.12.2020 4 z 5

nektere povidky lepsi, nekde horsi- zde je moje hodnoceni:
-1/5 north finchley
-5/5 zbabelci
-2/5 marsmeloun pro rachel
-5/5 nejdelsi noc v roce
-2/5 policka vyrazenych knih
(top 2 jsou za me stejne ale zub casu a nejdelsi noc v roce!)

Anie94
29.12.2020 4 z 5

V této vánoční knížce rozhodně nečekejte sbírku vánočních feel good romantických povídek. Ve většině povídek hrají hlavní roli více či méně pochroumané rodinné vztahy. Hlavní hrdinové se musí vyrovnat se ztrátou, odmítnutím a dalšími ránami, které se jen tak nezahojí, a s časem Vánoc jakoby se rány a trápení ještě prohlubovali.

Ne všechny povídky se mi líbily a tak bych tu ráda vyzdvihla jen některé, například Zub času od Magdaleny Mintové, Od mámy z lásky od Aleše Novotného, dále Maršmeloun pro Ráchel, Nejdelší noc v roce od Radka Blažka a nakonecPolička vyřazených knih od Kláry Novákové. Rozsah povídky neumožňuje tolik do děje proniknout a proto pro některé autory bylo dost těžké vykreslit vše, co je potřeba aby byli povídky skutečně vynikající. Je to sbírka zkušených autorů i těch začínajících a někdy bylo až s podivem, že nevypsaní autoři dokázali napsat daleko lepší povídky než autoři světem literatury už protřelý. Ale není to tak, že bych mohla říct, že všechny povídky začínajících autorů jsou horší než ty těch už protřelých autorů a naopak. Každá povídka měla něco do sebe a každý si tak mohl najít to své kouzlo, které mají jedině Vánoce. Mě například donutilo k zamyšlení, že i když jsou tyto Vánoce díky covidu jiné, tak nezáleží na tom, že jsme nestihli koupit všechny dárky, ale že záleží na tom, kdo je s námi u toho vánočního stromku a že záleží na lidech, které milujeme a možná že je fajn vyměnit trošku toho vánočního shonu za trochu času navíc s našimi blízkými. Protože kdo ví, kdy mohou být Vánoce s nimi ty poslední.

Co ale musím rozhodně vyzdvihnout je čtivost knížky. Každá povídka měla cca 15 stran, takže jste si to mohli úplně s klidem dávkovat mezi například zdobením stromečku, či v přestávkách mezi oblíbenými pohádkami. Hrozně se mi líbilo grafické zpracování knížky, kdy před každou povídkou jsou krásné ilustrace a krásné zpracování krátkých informací o autorovi. A ta obálka, ořízka..no prostě úžasný. Jediné co mi vadilo byl divný smrad papíru.

Rozhodně mam v plánu si před příštími Vánocemi udělat re-reading této vánoční knížky.

Murasaki
28.12.2020 5 z 5

Knížku jsem dostala k vánocům a rozhodla jsem se ji přečíst hned, dokud byl ještě vánoční čas. Z každé povídky na mě dýchala vánoční atmosféra. Po dočtení každé povídky jsem si řekla: "Tak tahle byla nejlepší." Ovšem pokaždé mě ta další vyvedla z omylu. Poslední byla ovšem ze všech nejhezčí. Krásné oddechové čtení na zimní dny. Jen by to k tomu chtělo venku ještě ten sníh.

Kája_95
28.12.2020 4 z 5

Spokojenost. Příjemné počtení pro zimní večery. Pár povídek bylo skvěle napsaných, jelikož vtáhly čtenáře do děje. Odpočinkové čtení. Nečekejte jen zamilovné, romantické příběhy. :)

Lenny33
27.12.2020 3 z 5

V knize se našlo pár povídek, které mě zaujaly - North Finchley, Vánoční zločin (protože D&K), Bratrské pouto či Nejdelší den v roce. Bohužel, velká většina povídek byla naprosto nezajímavá a přesně ten typ, které po zavření knihy ihned zapomenete a nic ve vás nezanechají.
Ovšem co bych knize vytkla především je fakt, že od "vánočních povídek" jako čtenář očekávám mnohé, ale rozhodně ne to, co je napsáno v této knize. Většinově jsou to smutné, depresivní příběhy, které s Vánocemi mají společného možná tak to, že je tam slovo Vánoce jednou zmíněno. Vánoční náladu po přečtení rozhodně nedostanete. 2,5*

lištička123
27.12.2020 5 z 5

Pro někoho možná zklamání, za mě moc povedené povídky. Hlavně ta poslední.

Schmetti
27.12.2020 3 z 5

Musím přiznat, ze jsem očekávala něco jiného, něco, co bude mít takzvané příjemné vánoční vibes, lehčí témata a probudí ve vás vánoční atmosféru, těšení se a vykouzlí vám úsměv na tváři. Moje pocity celkově z knížky si můžete přečíst v recenzi na mém blogu, ale také tam najdete, které jsou mé oblíbené povídky a co k nim říkám.

Bar16
26.12.2020 5 z 5

Za mě skvělá kombinace povídek, každá měla něco do sebe a všechny se mi líbily. Už několikrát se mi ale stalo, že ta nejlepší čekala na konci a tato kniha nebyla výjimkou. Jak jsem již psala, každá povídka byla čtivá a pěkná, ale nejvíce mě za srdce chytla ta od Klárky Novákové. Doufám, že se od Yoli ještě nějaké povídkové sbírky dočkáme!

lily_maleckova
26.12.2020 4 z 5

Takhle knížka není jako většina vánočních knih, není plná optimismu a lásky. Je zde spousta smutku a lidí, kteří přišli o své milované.
Nejvíce se mi líbily povídky Bratrské pouto, Nejdelší noc v roce, Polička vyřazených knih a Zub času ❤️
Povídky jsou krátké, většina má míň než 15 stránek, takže se kniha rychle čte. Taky se mi líbily části, kde jsme se mohli dozvědět něco málo o autorovi dané povídky ❤️
Za mě kniha stojí za přečtení, jen by člověk neměl čekat sladkou vánoční romantiku ????

LucySmile
26.12.2020 3 z 5

Tak nevím... Jsem trochu zklamaná. Ze začátku to vypadalo slibně a povídky byly přesně takové, jaké jsem si představovala - s vánoční náladou. Ale pak se tam začaly objevovat ty, které s Vánocemi měly společného jen ten den, kdy se příběh odehrává. Domácí násilí a smrt si úplně nepředstavuju pod pojmem vánoční knížka. Škoda... Musím vyzvyhnout povídky autorů: A. Musilová, J. Hanáková, M. Mintová, S. Xabyssus, T. Addair a K. Nováková :) Líbilo se mi, že u každé povídky bylo něco málo o autorovi a ráda si něco přečtu od nově objevených autorů. Ostatní povídky kazily dojem z celé knihy, proto dávám jen 3*

BetyN.
25.12.2020 3 z 5

Kniha Nejkrásnější dárek bohužel nenaplnila má velká očekávání. Překvapila mě ta melancholie a smutek. Já jsem myslela, že se jedná o feel-good povídky. Moje chyba. I přesto se mi některé líbily, ale jiné mi připadaly postavené na velkém klišé či příliš depresivní. Mrzelo mě, že v knize není tolik vánoční atmosféry. Většina povídek se Vánoc týkala jen okrajově. Vypíchla bych poslední povídku Polička vyřazených knih. Stále na ni nemohu přestat myslet, ta je výborná. Ale můj celkový dojem z knihy je průměrný.

Janinkniznisvet
24.12.2020 5 z 5

Nejhezčí knížka kterou jsem o Vánocích četla. Nejvíc mě dostali tyto povídky: Od mámy z lásky, Bratrské pouto, Zbabělci, Polička vyřazených knih
Knížka je po grafické stránce moc hezký zpracována.

Pitbullka
24.12.2020 4 z 5

Povídky byly rozhodně čtivé, některé víc a některé míň. I když rozhodně nečekejte přeslazené vánoční čtení.

Luccinda
23.12.2020 4 z 5

Nejkrásnější dárek je sbírka dvanácti vánočních povídek mladých českých autorů, která se může pyšnit opravdu krásným grafickým zpracováním – obálkou počínaje a ilustracemi před jednotlivými povídkami konče. Ale přejděme raději k obsahu. Knížka jako celek působí melancholicky a určitě bych jí nedoporučovala číst přímo na Vánoce, některé povídky jsou dost smutné. Přesto se všem autorům podařilo vytvořit ve svých příbězích hezkou vánoční atmosféru. Celá sbírka nám ukazuje, že Vánoce nemusí být vždy jen svátky klidu a pohody. Pro někoho jsou bohužel spojeny s tragickými událostmi nebo pocity smutku a osamělosti. Ale právě proto se mi Nejkrásnější dárek tolik líbil.

Největším překvapením pro mě byla úplně poslední povídka s názvem Polička vyřazených knih od Klárky Novákové. Příběh měl skvělé a pro mě velmi překvapivé zakončení a nádherné poselství. Dále tu určitě musím zmínit Bratrské pouto od Martiny Mátlové, což byla asi nejsmutnější povídka ze všech, hlavně byla ale vážně dobře napsaná. A mou top trojku uzavírá Ráďa Blažek se svou povídkou Nejdelší noc v roce. Záchrana kaprů byl neskutečně originální a vtipný námět a moc se mi líbila také myšlenka, že si dva lidé můžou rozumět i navzdory svým odlišným názorům. Vždycky je to jenom o toleranci a občas mi přijde, že zrovna mezi masožravci a vegetariány / vegany jí moc není.

Naopak nejméně se mi líbila povídka Zub času od Magdaleny Mintové. Od takto známé autorky jsem čekala trošku víc, tohle byl naprosto průměrný a tisíckrát ohraný příběh, který mi do celé sbírky ani moc nezapadal. Od mámy z lásky mi zas nesedla stylem psaní a bylo to opět strašné klišé. Zklamáním byl pro mě také Vánoční zločin od Theo Addaira, námět téhle povídky mě ani příliš nenadchl.

Hodnocení jednotlivých povídek:
Nejdelší noc v roce ⭐⭐⭐⭐⭐
Polička vyřazených knih ⭐⭐⭐⭐⭐

bari_be
23.12.2020 4 z 5

Přiznám se, že jsem čekala víc milých a kouzelných povídek, jako byl třeba Vánoční zločin. Některé z nich pohladily mou duši více, některé méně. Ale každá měla v sobě nějaké poselství, díky kterému mi utkvěly v paměti všechny.

Ocásek
23.12.2020 4 z 5

Knížka v sobě ukrývá celkem dvanáct povídek s vánoční tématikou od dvanácti různých českých autorů. Některé povídky byly absolutně skvělé, některé byly trošku slabší. Každá povídka je jiná a myslím, že si v knížce každý najde to své.

4,5/5⭐️

clare01
22.12.2020 4 z 5

Hořkosladká kniha young adult povídek. Její grafické zpracování je prostě fenomenální. Všechny z povídek mají něco do sebe a každá z nich je originál. Nelíbily se mi všechny, ale v tom je právě kouzlo této knihy - každý si v ní najde povídku, která s ním bude rezonovat. Nejvíce se mi líbila "Polička vyřazených knih" od mé nejoblíbenější jmenovkyně Klárky, která je za mě nejlepší a zároveň nejmilejší česká knižní influencerka. Dále se mnou velmi rezonovala povídka od Aničky Musilové - "North Finchley" a "Maršmeloun pro Ráchel" od Veroniky Burgerové. Knihu bych doporučila úplně všem věkovým kategoriím. Já sama už nějaký ten pátek nejsem cílovka a kniha mě okouzlila.

Danago
16.12.2020 4 z 5

Některé povídky jsou naprosto skvělé, jiné mě nebavily a zklamaly. Asi nejsem ta správná cílová skupina. Jsem starší a moc povídky nepreferuju. Ale k vánočnímu pečení se dala dobře poslouchat i několikrát dokola. Pro mladé čtenáře je to podle mě ideální kniha jak obsahem tak grafickým zpracováním. Celkově byla knížka fajn. Není třeba žádné velké přemýšlení a soustředění se. Povídky jsou spíše smutné a dojemné.

lena.o.knihach
16.12.2020 4 z 5

Sbírka vánočních povídek od českých současných autorů pro mě byla nutností. Nádherná kniha na pohled s ještě krásnějším názvem mi v knihovně nemohla chybět. A vám by také neměla.

Já jsem myslela, že mě na Vánoce čeká milé a veselé čtení, kdy se budu uculovat od první strany až po tu poslední a šeredně jsem se spletla. Ale víte co? Myslím si, že mi přesně takovéhle hořkosladké povídky udělaly mnohem větší radost. Byly upřímné, já si pár z nich užila víc a pár z nich zase míň. Žádnou z nich bych ale nevyškrtla.

Neustále vzpomínám na tyto povídky: Bezpečné místo, Bratrské pouto, Nejdelší noc v roce a Vánoční zločin. Za mě byly úplně nejlepší.