Zita Kabátová

česká, 1913 - 2012

Nahrávám...

Životopis

Zita Kabátová, vlastním jménem Zita Zavřelová se narodila 27.4. 1913 na Malé Straně, kde prožila mládí. Hrála ve více než 50 filmech, poprvé v roce 1936 ve filmu Světlo jeho očí, k nejznámějším patří Slavínského film Muži nestárnou nebo nezapomenutelný Přednosta stanice. V posledních letech hrála např. ve filmech Želary, Zapomenuté světlo nebo Babí léto. Byla stále velmi činorodá, optimistická a ráda vzpomínala
na svoji práci.

Vždycky jsem se někam doškrábala, a když už jsem byla nahoře, dostala jsem po hlavě a mohla začít zase od začátku, říkala prvorepubliková hvězda Zita Kabátová.

Slavná diva měla oproti jiným herečkám jednu zvláštnost. Zásadně filmovala ve vlastních šatech. Chtěla jsem se vdávat a dostala jsem od rodičů pět tisíc korun na americkou kredenc. Ale místo kredence jsem si koupila šaty. Stejně z té svatby sešlo vzpomíná Zita, která ve své největší slávě patřila mezi nejkrásnější herečky u nás. K nohám jí padaly desítky mužů a zažila filmová objetí mnoha přitažlivých mužů. Mezi její velké obdivovatele patřil herec Oldřich Nový nebo komik Vlasta Burian. Ten o ní kdysi prohlásil: Za hřích by ale stála! Ale Kabátová toužila po opravdové lásce, kterou bohužel nikdy doopravdy nepřišla.

Zemřela 27. 5. 2012. Pohřbena je na Vyšehradském hřbitově v Praze, v hrobě založeném Nadací Život umělce, kde jsou společně uloženy ostatky i dalších českých umělců např. Vlasty Fabianové, Ljuby Hermanové a Karla Vlacha.

Zdroj životopisu: osobnosti.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882