Saskia De Coster

belgická, 1976

Nahrávám...

Životopis

Narodila se v zimě roku 1976. Píše už od dětství. V letech 1994-1998 studovala germanistiku na katolické univerzitě v Lovani (KUL). O rok později pak absolvovala magisterský obor literární věda, na stejné univerzitě.

Debutovala v roce 2000 v časopisu Nieuw Wereldtijdschrift (který později zanikl) povídkou Onder elkaar (Mezi sebou), která pojednávala o úpadku podivné rodiny. Současně se věnovala výtvarnému umění a tvorbě videoartu. Vedle toho i přispívala do knižní přílohy vlámského deníku De Morgen.

V roce 2002 vyšel její první román pod názvem Vrije val (Volný pád). Román popisuje příběh obrynĕ Charlotte a hubeného chlapečka Atlantis, který si neví se sebou rady. Spolu procestují celý svět na lodi a prožijí různé zážitky. Kritika ho přijala téměř jednoznačně kladně.

Kromě toho, že píše romány, také pravidelné publikuje sloupky v periodickém tisku (mimo jiné přispívá do deníku De Morgen a De Standaard). Navíc píše scénáře pro divadelní společnosti a pracuje jako písňová textařka. Je členkou redakce literárního časopisu DWB (Dietsche Warande & Belfort), což je nejstarší vlámský literární časopis.

V roce 2004 představila svůj druhý román Jeuk (Svědění), který pojednává o bastardovi Borisovi a jeho mluvící kryse. Oba mají za cíl ztrpčovat Borisovu nevlastnímu bratru život. O dva roky později vyšel Eeuwige roem (Věčná sláva). V kterém se může čtenář seznámit s věštcem Lou a se zpěváčkou Julie. V roce 2007 měla pak velký úspěch se čtvrtým románem Held. Held se opírá o příběh dvou osamělých dětí, devítileté Lien a jejího nepřítele/kamaráda autistického chlapce Marcuse. I když Lien cítí k tomu chlapci odpor, současně ji přitahuje. V roce 2008 byl román Held přeložen do češtiny pod názvem Hrdina .

Jejími velkými vzory jsou spisovatelé Vladimir Nabokov a Virginia Woolfová. Nepřekvapuje proto, že se literární tvorba de Costerové vyznačuje důrazem na formu na úkor sevřeného příběhu či psychologického prokreslení postav. Bývá přirovnávána také k anglické spisovatelce Jeanette Wintersonové.

Bibliografie:
2002 De vrije val (Volný pád) román
2004 Jeuk (Svědění) román
2006 Eeuwige roem (Věčná sláva) román
2007 Held (Hrdina) román, č. 2008
2008 Dit is van mij (Tohle je moje) román

Zdroj životopisu: wikipedie.cz

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976
Charles Bukowski

1920 - 1994