Ruth Laskier životopis

polská, 1929 - 1943

Životopis

Ruth (Rutka) Laskier se narodila v roce 1929 ve městě Gdaňsk (přístavní město v severním Polsku) a byla zavražděna v roce 1943 v Osvětmi. Její otec Jakov Laskier pracoval v Gdaňsku jako bankovní úředník. Rodina Rutky byla velmi dobře zajištěna, její dědeček byl spolumajitel firmy Laskier-Kleinberg a spol., která se zabývala mlynářstvím. Na počátku roku 1930 se s rodinou přestěhovala do jihopolského města Bedzin, odkud pocházel její otec. Během roku 1943, zde Rutka psala svůj deník (okolo 60 stran v polštině), kam zaznamenala několik měsíců svého život pod nacistickou vládou.
Rodina Laskierových se musela přestěhovat do židovské ghetta v Bedzinu, které zde bylo zřízeno během druhé světové války. Dlouhou dobu, se mělo za to, že Rutka Laskier zemřela v plynové komoře, spolu s matkou a bratrem, ihned po jejím příjezdu do koncentračního tábora Osvětim srpnu 1943. Nicméně v roce 2008 bylo zjištěno, že do plynových komor zaslána v srpnu 1943 nebyla. Ve zveřejněné dokumentu z Osvětimi, Zofia Minc, Rutčina spoluvězeňkyně, potvrdila, že Rutka spal v baráku vedle ní, dokud se nestala obětí vypuknutí cholerové epidemie v prosinci 1943. Zofia vezla na na trakaři umírajíci, ale stále ještě živou Rutku přímo do krematoria. Rutka prosila, aby ji Zofia odhodila na elektrický plot, ale voják SS je neustále hlídal a její plán se tak neuskutečnil.
Jediný, kdo přežil holokaust byl Rutčin otec Jakov. Po druhé světové válce emigroval do Izraele, kde se oženil a měl další dceru, Zahavu Scherz. Zemřel v roce 1986. Podle rozhovoru Zahavy Scherz v dokumentu BBC "Tajný deník holocaustu", jí otec nikdy neřekl o Rutce ani jejím malém bratrovi Jašovi. Ve svých 14 letech (ve stejném věku ve kterém zemřela Rutka) Zahava objevila staré fotoalbum s fotografiemi otce, jeho první ženy Dvory a jejích dvou dětí. Požádala otce o vysvětlení a poprvé v životě slyšela příběh otce a jeho první rodiny. Zahava se o existenci Rutčina deníku dozvěděla poprvé v roce 2006, první přečtení a další návštěva Bedzinského ghetta jí pomohli, jak sama říká lépe poznat její nevlastní sestru. (zdroj životopisu: wikipedia.org)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.