Rodney William Whitaker

Trevanian pseudonym

americká, 1931 - 2005

Nahrávám...

Životopis

Rodney Whitaker (* 12.6.1931, † 14.12.2005) byl americký spisovatel, který psal pod pseudonymy Trevanian a také Nicolas Seare a Benat LeCagot. Americký spisovatel, který začal dobývat, a pak na dlouho okupovat, žebříček bestsellerů na počátku 70. let, vydal pod jménem Trevanian všeho všudy sedm románů a vyzkoušel si na nich různé „pokleslé“ žánry.

Narodil se ve státě New York v chudé rodině. Vystudova drama na University of Washington, během čehož napsal a režírovak tříaktovou divadelní hru Eve of the Bursting, která byla jeho magisterským dílem. Pokračoval doktorátem v oboru komunikace a film na Northwestern University. Vyučoval na Dana College v Blair v Nebrasce, kde předseda komunikační divizi. Během korejské války sloužil u amerického námořnictva. Později obdržel stipendium pro studium v Anglii. Když napsal první dvě novely, byl vedoucím katedry radia, televize a filmu na University of Texas, kde vyučoval řadu let.
Oženil se s bývalou Dianou Brandon, s níž měl 4 děti (synové Lance a Christian, dcery Alexandra a Tomasin). Pět let žili na baskickém venkově. Zemřel 14.12.2005 v anglickém Somersetu a zanechal po sobě manželku a odrostlé děti.

„Bylo pro mě daleko zajímavější střídat žánry, ale chápu, že je to těžké pro čtenáře. Musím počítat s tím, že čtenáři, kteří mají rádi špionážnější román, asi nesáhnou po romanci, a některé své fanoušky zkrátka ztratím. Nicméně hodně čtenářů mi zůstalo věrných. Šlo mi vždycky jen o to trefit se přesně do daného žánru, ale dostat do příběhu také nějaký důležitý společensko-politický aspekt, nějaké existenciální poselství. Takže vždycky čtenářům trochu kážu, ale tak, aby o tom nevěděli a nehodili mi to na hlavu.“

Zdroj životopisu: přebal knihy; https://en.wikipedia.org/wiki/Trevanian