Robert Solomon Wistrich

izraelská, 1945 - 2015

Nahrávám...

Životopis

Robert Solomon Wistrich (*7. dubna 1945, Lenger, Kazachstán - †19. května 2015, Řím, Itálie).

Profesor moderních židovských dějin na jeruzalémské Hebrejské univerzitě, ředitel Vidal Sassoon International Center for the Study of Antisemitism (Mezinárodní centrum Vidala Sassoona pro studium antisemitismu, SICSA), jeden z nejvýznamnějších odborníků na historii antisemitismu.

Narodil se v Lengeru v Kazašské SSR. Jeho rodiči byli levicoví polští Židé, kteří se roku 1940 odstěhovali z domova kvůli antisemitismu do Lvova; sovětské poměry ale nebyly o mnoho lepší, a tak roku odešli do Kazachstánu, kde byl jeho otec dvakrát uvězněn NKVD. Po válce byli repatriováni do Polska, odkud – opět kvůli nebezpečnému antisemitismu – emigrovali do Francie. Vyrostl v Anglii, kde dostal stipendium na Cambridgi. Tam založil časopis Circuit. V letech 1969-70 se během studijního roku v Izraeli stal nejmladším redaktorem levicového měsíčníku New Outlook, který v Tel Avivu založil Martin Buber.

Doktorát získal na Londýnské universitě roku 1974. Tamtéž do roku 1980 působil ve Wienerově knihovně, tehdy největší evropské knihovně věnované Třetí říši. V roce 1982 získal definitivu na Hebrejské universitě v Jeruzalémě. Zde napsal několik oceňovaných knih a scénářů. Mezi lety 1991 a 1995 navíc zastával místo předsedy židovských studií na londýnské University College. V letech 1999 až 2001 byl jedním ze šesti odborníků zasedajících v International Catholic-Jewish Historical Commission zkoumající chování papeže Pia XII se zvláštním zřetelem k holokaustu.

Od roku 2002 byl ředitelem Mezinárodního centra Vidala Sassoona pro studium antisemitismu, SICSA a redaktorem jeho časopisu, Antisemitism International.

Zdroj životopisu: Wikipedia, nkp.cz

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938