Octavia Estelle Butler

americká, 1947 - 2006

Nahrávám...

Životopis

Octavia Estelle Butlerová zemřela doma v městě Seattle, Washington v pátek 24. února 2006 v Lake Forest Park po pádu na zem a následného úderu do hlavy.
Narodila se 22. června 1947 v kalifornské Pasadeně. Její otec zemřel, když byla velmi malá, přesto měla několik sourozenců. Po absolvování městské vysoké školy v Pasadeně si vzdělání rozšířila na California State University v Los Angeles a na UCLA.
Spolupodílela se na známém SF workshopu Clarion Science Fiction Writers Workshop a její první povídka "Crossover" se objevila v roce 1971 v antologii Clarion. Během svého života publikovala na 20 románů a knih.
Byla a je považována za nejúspěšnější afroamerickou spisovatelku SF.

Získané ceny
Octavia Butlerová se stala bezpochyby nejúspěšnější afroameričankou mezi autory SF, dvakrát získala cenu Hugo - v roce 1984 za krátkou povídku Speech Sounds a v roce 1985 za novelu Bloodchild, a dvakrát i Nebulu - s Bloodchild patří k mála autorům, kteří získali za tutéž práci obě hlavní ceny žánru, v roce 1999 k tomu přidala román Parable of Talents. Zároveň - a dost výjimečně - byla vysoce hodnocena i mimo SFFH. V roce 1995 získala cenu MacArthurovy nadace za svoji jedinečnou syntézu SF, mysticismu, mytologie a afro-amerického spiritualismu, a v roce 2000 dostala cenu prestižního Mezinárodního PEN klubu za celoživotní zásluhy.

Zdroj životopisu: http://www.scifiworld.cz/author.php?AuthorID=334&PHPSESSID=4

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938