Imago

Jediné dítě má moc zničit Zemi - prostě tím, že zůstane naživu... Dlouhé křížení mezi pozemšťany a Oankali je skoro dokončeno - a náhle je ohroženo - dítětem. Ale není to chlapeček ani holčička. Jadahs je lidské óloi, třetí pohlaví Oankali. Jadahs by mohl být spojovacím článkem mezi vším, co je lidské a co lidské není: dokáže měnit podobu, uzdravovat znetvořené a měnit DNA pouhým dotekem. Ale jediné vadné óloi může zničit celý svět, zmutovat zemi, po které kráčí, rozsévat mor pouhým dechem. Ve svém vyhnanství v džungli musí dítě zvládnout síly mimo lidské chápání, jinak se stane šílenou živou zkázou. A aby Jodahs přežil, musí najít to jediné, co úžasná věda Oankali nikdy nedokázala. Zázrak... Třetí kniha trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29387/xenogenesis-3-imago-IZF-29387.jpg 4.122

Xenogenesis 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Polaris

Imago, 1989

Kniha Imago

ludek.n
16.11.2020

Plány mimozemských genetických tvůrců jsou v ohrožení. Na Zemi se totiž objevilo zcela nové, nikým neočekávané, a proto obávané třetí oankalské pohlaví - lidské óloi. Jodahs bude muset přesvědčit všechny kolem sebe, že má právo na svobodnou existenci. Potřetí vstupujeme s Octavií Butlerovou do stejné řeky, a přesto je to zcela nový a originální příběh. Měli jsme už sice dostatek času zvyknout si na podivuhodné uspořádání pozemské společnosti, rodiny i na novou podobu vzájemných vztahů jak mezi pozemšťany a Onkali, tak i mezi lidmi navzájem, ale těžko nás něco mohlo připravit na naprosto cizí lidskou entitu, jakou je Jodahs. Butlerová opět ukazuje svou sílu, ani ne tak v úrovni dějové, jako spíš emoční. Ve svém líčení touhy po partnerském sblížení neváhá jít až do extrémů, ale současně si přitom nezaujatě hlídá hladinu adrenalinu v krvi. Dá vám pocítit nepoznané, přičemž to udělá natolik lidsky a neokázale, že ji věříte každé slovo a klidně se s ní sklouznete i do pekel. Její metoda je vyztužena nápady a podněty, které málokoho nechají netknutým a lhostejným.

yaoiyuri
04.02.2017

Pochopila jsem, co se nám autorka celou ságou snažila sdělit, i když občas byl problém v tom, jak se to snažila sdělit. A ne ve všem s ní souhlasím. Upřímně jsem od posledního dílu čekala něco jiného.
Na scéně se objevuje další dítě Lilith, které se během svého dospívání potýká s konfliktem svého lidského a oankálského dědictví a ještě něčeho navíc. Problém s nalezením vhodných partnerů vyřeší díky „náhodnému“ objevení „skryté“ komunity, která celou dobu unikala pozornosti přepečlivých a přeopatrných Oankali, což v konečném důsledku působilo značně nepřesvědčivě. Podobně jako následná reakce objevených lidí.

Samozřejmě, že pro ty, kteří se rozhodli žít v multipartnerském svazku s Oankali celý příběh vlastně skončil happyendem. Víc mě ale zajímalo, jak si vedli na Marsu ti, kteří se toho už dále odmítali účastnit – v celé knize o nich byla jen letmá zmínka. Nezbývá než doufat, že potlačili své sebedestrukčních choutky a vytřeli Oankali zrak.

Nakonec musím pochválit originální české obálky všech tří knih, co jsem viděla zahraniční, naše jsou opravdu povedené a krásně korespondují s dějem knih.

Octavia Estelle Butler
americká, 1947 - 2006