Michel de Montaigne

francouzská, 1533 - 1592

Nahrávám...

Životopis

Michel Eyquem de Montaigne byl francouzský renesanční myslitel, humanista, skeptik. Dal vzniknout novému
literárnímu žánru – eseji.
Narodil se na zámku Montaigne v provincii Périgordu v jihozápadní Francii do
bohaté šlechtické rodiny. Jeho otec, Pierre Eyquem de Montaigne, byl dlouholetým starostou Bordeaux, nějaký čas také působil v Itálii jako voják. Matka, Antoine de Louppes, pocházela z bohaté židovské španělské rodiny.

Velký důraz, především ze strany otce, byl kladen na Michelovu výchovu. První tři roky svého života prožil v obyčejné venkovské rodině, poté byl převezen zpět na zámek, kde na něho bylo mluveno pouze latinsky. Až když plynně tímto jazykem hovořil - tedy v šesti letech, začal se učit svému rodnému jazyku.

Kolem roku 1539 byl poslán do prestižní bordeauxské internátní školy - Collège de Guyenne, poté vystudoval v Toulouse práva a roku 1556 byl jmenován radou soudního dvora v Périgueux. Rok poté se stal radou v bordeauxském parlamentu.
V roce 1566 se oženil s Františkou de la Chassaigne, z jejichž manželství vzešlo 5 dětí. Avšak pouze jediná dcera svého otce přežila.
O otce přišel roku 1568 a o dva roky později se uchýlil na svůj zděděný zámek, kde se věnoval studiu klasických antických autorů a spisování. A v roce 1580 vyšlo první vydání jeho Essayí.
Od roku 1580 začal se oddávat cestování. Navštívil Německo, Rakousko, Švýcarsko i Itálii. A byl právě v Římě – roku 1581, když zastihla ho zpráva, že byl zvolen starostou Bordeaux. Na žádost krále Jindřicha III. čtyři roky opravdu tento úřad zastával.

Michel de Montaigne zemřel v září 1592 a byl pochován poblíž svého zámku. Později byly jeho ostatky převezeny do Bordeaux.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015