Lauren Groff

americká, 1978

Nahrávám...

Životopis

Lauren Groff se narodila roku 1978 v Cooperstownu, vystudovala literaturu na univerzitě ve Wisconsin-Madison. Je autorkou bezpočtu povídek, které byly publikovány ve významných periodikách (za všechny jmenujme například New Yorker) a několikrát také zařazeny do prestižních antologií Nejlepší americká povídka.
Svou románovou prvotinu Příšery templetonské vydala v roce 2008, čtyři roky po ní následoval román Arcadia. Obě knihy byly nominovány na řadu cen.
Doposud největšího úspěchu dosáhl její román Osudy a běsy, který byl Amazonem vyhlášen za knihu roku 2015. V anglicky hovořících zemích se staly Osudy a běsy zřejmě nejdiskutovanějším titulem uplynulých dvanácti měsíců, kritici nalézali jen slova chvály, prezident Obama prohlásil, „že nic lepšího za celý rok nečetl", a hollywoodské celebrity dávaly na Instagram fotky, na nichž čtou tuto knihu.
Úspěch je to vskutku pozoruhodný a plně zasloužený. Autorce se podařilo napsat mnohovrstevnaté dílo, které sice zpracovává stejné téma jako mainstreamové bestsellery (například Zmizelá či Dívka ve vlaku), zde je však uchopeno literárněji, originálněji, hlouběji. Příběh dvacetiletého manželství, jehož aktéři zjišťují, že se vlastně vůbec neznají, je v podání Lauren Groff oním velkým románem, na který nejen americká literatura tak dlouho čekala.


PŮVODNÍ ROZHOVOR S LAUREN GROFF

Vzpomínáte si na okamžik, kdy se zrodil příběh Lotta a Mathildy?

Prvotní inspirace ke mně dorazila v roce 2006, krátce poté, co jsem se vdala. Probudila jsem se tenkrát uprostřed noci, pohlédla na svého manžela a na jeden hrozivý okamžik jsem podlehla myšlence, že vlastně nemám tušení, kým můj manžel opravdu je. Byla to temná chvíle existenciální hrůzy, která s ránem pominula, ale samotná myšlenka přežívala dál, ukrytá po tři roky kdesi vzadu v mé mysli. Zůstala tam zasutá až do doby, kdy jsem pracovala na knize Arcadia a potřebovala se pustit do něčeho naprosto odlišného od toho, o čem jsem momentálně psala: tedy do něčeho vzletného, v čem bude spousta barev a sexu.

Jsou v románu Osudy a běsy zakomponovány i nějaké autobiografické prvky?

Je jich tam celá řada, ale ty nejosobnější zmínit nemohu, obávám se. Většina autobiografických prvků čerpá z pozorování lidí a prostředí: bydlím teď na Floridě a způsob, jakým v knize tento stát popisuju, odráží mé vlastní zkušenosti se zdejším životem. A za zcela osobní můžu označit také všechny jízlivé komentáře, které v knize najdete.

Která z postav je vám lidsky blížší, Lotto, nebo Mathilda?

Nejspíše mám raději Lotta, který je pro vnější svět naprosto okouzlující, avšak uvnitř skrývá temné stránky; líbí se mi do jisté míry i jeho narcismus. Mathildu obdivuju pro její nadhled a obdivuhodnou schopnost rozpoznat, jak i drobná změna v současnosti může ovlivnit to, kam se budou věci ubírat v budoucnu. Oba jsou blízcí mému srdci a teď, když je už kniha v rukách čtenářů, mě rozesmutňuje, že se s Lottem a Mathildou nemůžu dále setkávat.

Kdybyste ze všech autorů, kteří vás inspirovali (a které zmiňujete v závěru) měla vyslovit jméno autora, jenž vás inspiroval nejvíce, kdo by jím byl?

Autorkou, která se mě udělala spisovatelku, je George Eliot. Jí prezentovaná idea, že svět postupně a pozvolna spěje k lepšímu, je pro mě nadějeplným protikladem devastace a cynismu, kterým jsme proti vlastní vůli vystaveni.

Pojďme se vzdálit od světa literatury. Co jako první vytane na mysli Lauren Groff, když se řekne Česká republika?

Jsem spisovatelka, takže se světu literatury příliš nevzdálíme. Ze všeho nejdříve mi přišel na mysl Bohumil Hrabal (kterého nade všechno miluju) a Franz Kafka, jehož odkaz je nesmírně silný a všudepřítomný. Bylo by nepochybně velmi zajímavé přečíst si díla obou těchto autorů, která by napsali v současném politickém klimatu. A vzápětí mě napadá Praha, kterou jsem navštívila sice už před dvaceti let, ale jejíž uhrančivá krása dál přežívá v mém srdci.

Při citacích prosím uveďte jako zdroj: Nakladatelství DOMINO, www.dominoknihy.cz

Zdroj životopisu: http://www.dominoknihy.cz/autori/lauren-groff

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015
George Gamow

1904 - 1968