Ladislav Filip

česká, 1928

Nahrávám...

Životopis

Prof. Ladislav Filip, přezdívaný též Zlatý Láďa, se narodil 8. srpna 1928 v Berouně.
Je zakladatelem prvního vzpěračského a později i kulturistického oddílu v Berouně, posléze i v Plzni, kde vyučoval na Vysoké škole strojní a elektrotechnické - fakulta sportu.

Po odchodu Emila Müllera (historicky prvního předsedy nově vzniklého Československého svazu kulturistiky) do Kanady převzal pan Filip v roce 1968 funkci předsedy svazu kulturistiky, tehdy vedeného při Svazu vzpírání ČSSR. Jako předseda svazu pak spolu s dalšími nadšenci zorganizoval mistrovství Československa v kulturistice v Brně v roce 1969, které bylo sice již druhým ročníkem kulturistické soutěže v ČSSR, historicky však první kulturistickou akcí pod záštitou mezinárodní IFBB. Tehdy se zúčastnil i Ben Weider, který byl profesionální organizací akce natolik nadšený, že jmenoval Ladislava Filipa supervisorem pro následující mistrovství světa amatérských kulturistů IFBB v Bělehradě v roce 1970. Důvodem nadšení byla inovace Čechoslováků - pózování na vybranou skladbu (IFBB do té doby využívalo hudbu jen jako pozadí). Na akci odjel pan Filip s tehdejším šéftrenérem Bačinským, který zde působil jako mezinárodní rozhodčí. Po nátlaku ČSTVS a tehdejších funkcionářů musel pan Filip odmítnout jak odborné angažmá a další studium při IFBB v Kanadě, tak i jmenování do pozice zástupce IFBB pro Evropu.

Ladislav Filip prošel postupně od svých dvanácti let atletikou, hokejem, košíkovou, odbíjenou a tenisem. Sedmiletou odmlku od závodního sportu si vyžádala klíšťová encefalitida a posléze i operace mandlí. Později se však pan Filip vrátil k běhu na lyžích, běhu přes překážky, hodu diskem a koulí. Vystudoval vysokou školu v Praze - Ústav pro vzdělání profesorů tělesné výchovy při Karlově univerzitě, později zařazený pod filozofickou fakultu. Od svých 60 let zahájil éru seniorského atleta, kdy po roce 1989 získal již v barvách USA tři tituly mistra světa, čtyři tituly olympijského vítěze a víc než pětkrát překonal světový rekord.

Po svém prvním mistrovství světa v Oregonu zůstal ve věku 62 let paradoxně v USA, kde s přestávkami strávil 14 let - postupně tak pracoval v pozicích umývače nádobí, uklízeče v městském divadle, osobního trenéra a nakonec jako zaměstnanec Mezinárodního institutu pro sport a lidskou výkonnost při oregonské univerzitě, kde posléze získal titul čestného docenta za svou dosavadní publikační činnost.

Prof. Ladislav Filip se podílel na vydání tří knih o kulturistice a publikoval na 40 odborných článků. Je držitelem nejvyššího vyznamenání ČSTV za významný a výjimečný přínos tělesné výchově a sportu. Syn pana Filipa nyní pracuje jako tělocvikář v Oregonu, kde žije se svojí rodinou.

Pan Filip ve svých nynějších 82 letech 4krát týdně trénuje - znovu v rodném městě Berouně - a zřejmě se chystá na některé z blízkých mistrovství světa seniorů v atletice.

Zdroj životopisu: http://kulturistika.ronnie.cz/c-6830-ing-arch-juraj-visny-a-

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019
Agatha Christie

1890 - 1976