John Updike

americká, 1932 - 2009

Nahrávám...

Životopis

John Hoyer Updike byl americký básník a prozaik, nositel četných cen včetně dvou Pulitzerových, jemuž vyšlo přes 40 knih.

Updike se narodil 18. března 1932 v Readingu v Pensylvánii jako jediné dítě Lindy Grace Hoyerové a Wesleyho Russella Updikea a vyrůstal v blízkém městě Shillingtonu. Rodina se později přestěhovala do vesnice Plowville. Matčiny snahy stát se vydávanou spisovatelkou na mladého Updikea značně zapůsobily. „V jedné z nejranějších vzpomínek ji vidím sedět u psacího stolu,“ vzpomínal později. „Obdivoval jsem spisovatelské nástroje, psací stroj, papírky na přepisování překlepů, krabice nepopsaného papíru. Vybavuji si hnědé obálky, v nichž se povídky odesílaly - a v nichž se také vracely.“ Dětství strávené v okrese Berks v Pensylvánii mělo ovlivnit prostředí, v němž se odehrává tetralogie o Králíku Angstromovi stejně jako mnoho jeho prvních románů a povídek. Updike ukončil s vynikajícím prospěchem střední školu v Shillingtonu a byl přijat s plným stipendiem na Harvard. Na univerzitě si získal proslulost jako talentovaný a plodný přispěvatel do časopisu Harvard Lampoon, jehož byl také šéfredaktorem.
Updike se ještě jako student na Harvardu roku 1953 oženil s Mary E. Penningtonovou, studentkou výtvarného umění na Radcliffe College.
Po ukončení studií na Harvardu odešel s manželkou do anglického Oxfordu, kde studoval Ruskinovu školu výtvarného umění (výtvarnou akademii), protože se chtěl stát kreslířem a karikaturistou.
Roku 1955 se manželům v Oxfordu narodilo jejich první dítě. V roce 1955 se Updike vrátil zpět do USA, s rodinou se přestěhoval do New Yorku. Tvůrčí dráhu zahájil v prestižním časopise The New Yorker – nejprve jako zpravodaj a posléze pravidelně přispíval recenzemi, básněmi a povídkami.
V roce 1957 se usídlil v Ipswichi ve státě Massachusetts a věnoval se plně literatuře. S manželkou Mary měl ještě další tři děti: spisovatele Davida (*1957), Michaela (*1959) a Mirandu (*1960). Rozvedli se v roce 1974.
Roku 1977 se Updike oženil s Marthou Ruggles Bernhardovou, s níž žil přes třicet let v Beverly Farms ve státě Massachusetts.
Zemřel na rakovinu plic 27. ledna 2009 ve věku 76 let. Měl sedm vnoučat.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz; wikipedia

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994
Agatha Christie

1890 - 1976
Terry Pratchett

1948 - 2015