Králík je bohatý

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je to již třetí kniha o Králíkovi Angstromovi. 46letý Harry je vedoucím prodeje automobilů Toyota, členem prestižního golfového klubu a bezpečná ulita maloměšťáka mu náramně vyhovuje. Problém nastane, když se vrátí domů 23letý syn Nelson a odmítne se vrátit na univerzitu. Přijede s kamarádkou Melánií. Harry netuší, jaké vztahy mezi nimi panují. Netuší, že Melánie Nelsona pouze hlídá kvůli Pru, aby příliš nevyváděl. Na naléhání manželky a tchyně Nelsona nerad zaměstná v prodejně. Konflikt mezi nimi se stává hlavní osou příběhu. Stejně jako kdysi Harry chová se i Nelson nezodpovědně, těkavě, prostě nedospěle. Propaguje prodej kabrioletů, ale Harry je proti tomu. Nelson v afektu auta nabourá. Mezitím přijede do Brewsteru Pru, která čeká s Nelsonem dítě. Tuto zprávu Harry snáší velmi dobře, doufá totiž, že Nelson dospěje. Vystrojí jim svatbu, ale konflikty přetrvávají. Aby přiměl Nelsona k zodpovědnosti, rozhodne se s Janice koupit si vlastní domek a starost o tchyni přenechat Nelsonovi. Kvůli koupi se Harry vrhne do spekulací se zlatem, později se stříbrem. Nelson tuto situaci řeší jako kdysi Harry - útěkem, vrací se zpátky na univerzitu a zanechá Pru v Brewsteru. To právě v době vánoc, kdy Harry spolu s přáteli odjíždí na rekreaci za teplem. Harry doufá ve sblížení se Cindy, která ho velice vzrušuje. Dohodnou se navzájem na hromadné výměně partnerů, jednu noc ji provedou, ale než se mu splní jeho sen, musí se vrátit – kvůli Nelsonovu útěku. Harry rovněž pátrá po své domnělé dceři, která se u něj objevila v prodejně a připomněla mu jeho bývalou lásku. Tu nakonec najde, ale ona jeho otcovství rozhodně popírá......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51021/big_kralik-je-bohaty-ZtJ-51021.JPG 4.246
Série:

Harry Králík Angstrom 3.


Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Rabbit is Rich, 1981


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Králík je bohatý

Marianna496
26.09.2021

Ako som to začala čítať pomyslela som si - Amerika po 40 rokoch už prišla na Slovensko.Podobne dobrý život strednej vrstvy, túžba rodičov mať vysokoškolsky vzdelané deti,nepodarené dospelé deti ktoré sú závislé na rodičoch ..atď..Updike je dobrý rozprávač,dobre sa číta ale pre mňa boli sexistické detaily hlavných hrdinov moc.Preto dávam "len"3 hviezdičky

intelektuálka
07.01.2021

Tak jsem se vrátila k tomuto titulu, o Králíkovi, který rád utíkal....

Kniha v podstatě mapuje 80. léta v Americe a životy střední vrstvy - občas pojaté trochu cynicky ....

Ale vzhledem k autorovým spisovatelským kvalitám jsem dočetla, jen už mi to připadalo trochu za zenitem.


terimila
06.07.2020

Přečteno kdysi začátkem mládí. Updike mi byl nějak povědomý, tak jsem po knížce sáhla, když jsem ji objevila v knihovně u rodičů. Ale asi to na mě tehdy bylo moc dospělé, nebo se to odehrávalo v takovém tom vážném nudném seriózním světě nezajímavých dospělých, kteréžto knihy mě vlastně těžce nebaví dodnes? Nevím. Dočetla jsem, ale nelíbilo se mi to.

ArwenAragorn
13.06.2019

Tak tohle mě moc neoslovilo.

Alex_Jura
07.12.2018

Myslím, že Marbo to v komentáři níže vyjádřil dokonale. Tenhle díl mě oslovil nejmíň. Místy už to bylo přitažené za vlasy. Nepomohl ani nový, leckde dost zpackaný překlad (četla jsem v reedici, ne tuhle odeonskou od Přidala). Při vší úctě k autorovi - ještě že čtvrtého dílu už se bát nemusíme...

MC87
12.06.2018

Králík je bohatý,ale…prožívá krizi středního věku.Pozdně středního věku. Díky úmrtí otce své ženy se stal vedoucím autosalonu vozů, které zrovna jdou na odbyt, protože mají velmi nízkou spotřebu a Amerika se v rámci druhé ropné krize (1979) chtěla změnit k lepšímu(a nemít osobní auta,která žerou jako autobusy) a …snaží se o to doteď.

Trable v jeho bezstarostném životě plném golfu a popíjení koktejlů mu přivede jeho syn, který se díky přízni babičky může angažovat v rodinném podniku a zároveň řešit menší nepříjemnosti jako očekávání potomka, kterého spíše nechce než chce a frustraci si vybíjí například poničením aut,které mu otec dodatečně neschválil k nákupu.

Román se kupodivu tolik nezabývá automobily, čekal jsem více Haileyho „Auta“…ale o americké zhýralosti (v té době nebyl totálně běžný orální sex nebo vyndávání tampónů) se čte taky velmi dobře.

Marbo
07.10.2014

Jak Králík k noře přišel. Hrdina stárne, syn se potatil.

gretka
05.03.2012

Králík mě irituje už od prvního dílu. Tady se k němu přidal jeho dospělý syn, který je Králíkovou méně zdařilou kopií. Přesto nejsem schopná knihu odložit a vypadá to, že i ji budu muset přečíst do konce.