Jiří Pehe
česká, 1955 |
Životopis
JUDr. Jiří Pehe (* 26. srpna 1955, Rokycany) je český politolog. Vystudoval gymnázium a Právnickou a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1981 emigroval z ČSSR přes Jugoslávii do Itálie a posléze do USA, kde dostal politický azyl.
V emigraci pracoval nejdříve jako číšník a vrátný. Později přispíval do New York Times.Pracoval v rádiu Svobodná Evropa. V roce 1985 ukončil studia na Škole mezinárodních vztahů na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. V letech 1997 až 1999 byl ředitelem Politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. V politice se angažoval jako spoluzakladatel občanského hnutí Impuls 99.
V současnosti je ředitelem New York University v Praze a přednáší na Fakultě sociálnich věd Univerzity Karlovy. Vede Pražský institut pro demokracii a kulturu Newyorské univerzity (PIDEC). Dále je členem programového výboru a správní rady Nadace Forum 2000, která organizuje pravidelné mezinárodní konference. Od roku 2005 je členem správní rady Open Society Fund.
Píše články a analytické studie o vývoji ve východní Evropě pro americké, české a německé deníky a vědecké časopisy. Přispívá do českých deníků. Je předsedou redakční rady čtvrtletníku Přítomnost, který se zaměřuje na politický a kulturní vývoj ve střední Evropě.
Zdroj životopisu: cs.wikipedia.org
Jiří Pehe - knihy
- Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme 2018
- Intelektuál ve veřejném prostoru 2012
- Tři tváře anděla 2016
- Krize, nebo konec kapitalismu? 2012
- Klaus : Portrét politika ve dvaceti obrazech 2010
- Demokracie bez demokratů 2010
- Na okraji zmizelého 2006
- Průsečík 2017
- Mimořádná událost 2013
- Na konci světa: Úvahy a glosy o povaze naší současnosti 2015
Žánry autora
Literatura česká Politologie, mezinárodní vztahy Literatura naučná Historické romány Fejetony, eseje Literatura faktu Romány Sociologie Biografie a memoáry
Štítky z knih
psychologie 21. století Česko, Česká republika ekonomie kultura politika osobnosti sociologie úvahy a zamyšlení politologické eseje