Jindřiška Smetanová

česká, 1923 - 2012

Nahrávám...

Životopis

Jindřiška Smetanová, rozená Jindřiška Macháčková (* 26. října 1923 v Rosicích u Brna – 24. prosince 2012) byla česká spisovatelka, scenáristka, autorka televizních inscenací a překladatelka. Jedná se o jednu z postav legendárního rozhlasového pořadu Sedmilháři, kde, kromě jiných, vystupovala např. s humoristou Zdeňkem Jirotkou.

Po studiích na gymnáziu studovala obchodní akademii. Po maturitě pak pracovala jako úřednicev Archeologickém ústavu, dále v Zeměměřičském ústavu a po druhé světové válce jako knihovnice. Od roku 1960 působila coby scenáristka, dramatička a dramaturgyně, pracovala nejprve u Československého státního filmu a posléze i v Československé televizi. Své povídky a fejetony uveřejňovala v různých novinách a časopisech, např. Literární noviny, Vlasta, Nové knihy, Květen, Host do domu a mnohé další.

V období normalizace byla politicky perzekvována a nesměla pracovat v médiích a nemohla ani publikovat, pracovala v různých pomocných a dělnických profesích.

Po svém odchodu do důchodu v roce 1977 pracovala také jako překladatelka, překládala z polštiny, angličtiny a ruštiny. Kvůli perzekuci komunistického režimu publikovala překlady pod cizími jmény: Zdenka Koutenská, Anna Nováková, E. Králová a Eva Jelínková, a rovněž pod svým dívčím jménem.

Zemřela ve věku 89 let dne 24. prosince 2012 po dlouhé a těžké nemoci.

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015