Jean-Pierre Goiran

Jean-Pierre Garen · Hyde Garen pseudonymy

francouzská, 1932 - 2004

Nahrávám...

Životopis

Jean-Pierre Garen, vlastním jménem Jean-Pierre Goiran (10.11.1932 - 4.3.2004) byl francouzský gynekolog a spisovatel science-fiction. Pod pseudonymem Hyde Garen vydal 24 detektivních románů a 47 sci-fi knih.

Byl 40 let lékařem, jako jeho matka. Pracoval jako chirurg, gynekolog a porodník. Vzhledem ke svému zaměření, bojoval proti předsudkům ohledně antikoncepce. Také k tomu tématu vydal knihu: \"Průvodce antikoncepcí\" (1970). Jako lékař-nadporučík byl na vojně v Alžíru, kde jako lékař viděl veškeré hrůzy války a byl z toho vcelku zděšen. Před tím byl poslán jako lékař-pozorovatel na Saharu, do Reggane, kde probíhaly první dva francouzské nukleární experimenty. Brzy poté začal psát a využíval každé volné chvíle. Jeho romány byly překládány do němčiny, nizozemštiny, italštiny, španělštiny, srbochorvatštiny, portugalštiny, řečtiny i češtiny. V jeho knihách můžete najít jeho vlastní hodnoty: kuráž, oddanost a hluboký smysl pro přátelství. Sám se přirovnává k dr. Jekyllovi. Přes den pracuje jako chirurg (v okolí Paříže) a večer či o víkendu a dovolené se \\\'proměňuje\\\' v pana Hyde, který píše detektivní a sci-fi romány.

Působil jako hlavní vojenský lékař v polní nemocnici v Djelfě během války v Alžíru. V dobách mírových pracoval na klinice Hopitaux v Paříži jako primář porodního oddělení. V roce 1970 vydal příručku „Guide de la contraception“, která během osmi let způsobila velký převrat v antikoncepčních přípravcích a pohledu na ně. Za svůj přínos lékařské vědě získal roku 1992 řád „Ordre National du Mérite“ za zásluhy. Za zásluhy v literatuře na mezinárodním poli byl jmenován Rytířem literatury a umění (l’ordre des Arts et des Lettres). Garen byl autorem 24 detektivních knih ze série Zvláštní policie (Spécial Police, 1960–2004) a dvou SF sérií (Anticipation a Service de surveillance des planètes primitives).

U nás je znám svým knižním seriálem o příhodách kapitána Služby pro Dohled nad Primitivními Planetami, Marka Stonea. Klasický díl pojednává obyčejně o kapitánu Marku Stonovi a jeho příteli androidu Rayovi, občas se objeví i příběh, ve které vystupuje jenom Oliver Standman (Markův synovec). Další postavy, o kterých se mluví a nějak zasahují do děje jsou: sekretářka Peggy (jak ji autor nazval \\\"stará panna\\\"), generál Khov (dvoumetrový obr a Markův nadřízený), admirál Neuman (šéf Vesmírné policie), Elsa Swensonová (Markova bohatá přítelkyně). Více příběhů se odehrává bez Marka a Ray, jsou to příběhy z primintivních planet a hlavní hrdinové jsou nějakým způsobem \\\"zasaženi\\\" moderní civilizací.

Zdroj životopisu: http://www.legie.info; https://bit.ly/38Wnh0A

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973
Terry Pratchett

1948 - 2015