Jaroslav Irovský

česká, 1985, statistiky, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Životopis

(* 7. 4. 1985) – Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, jenž byl Městskou knihovnou v Praze zařazen na seznam pozoruhodně píšících českých spisovatelů, "jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto", patří díky svému osobitému stylu psaní mezi nejvýraznější mladé olomoucké autory současnosti.
Svou nezávislou tvorbou navazuje na autory americké Beat Generation, Johna Fanteho či Charlese Bukowského.

Jeho debutem se v roce 2012 stala sbírka šestnácti povídek s názvem "Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky", jíž vzdává hold komikům Miloslavu Šimkovi a Jiřímu Grossmannovi.

O rok později (2013), inspirován tvorbou Charlese Bukowského, napsal a následně vydal pod hlavičkou pražského nakladatelství Jonathan Livingston sbírku "Příběhy sráče" obsahující dvacet autobiografických, dekadentně laděných povídek, ve kterých seznamuje čtenáře se svým hlavním hrdinou - titulním "sráčem" - a jeho problémy s opačným pohlavím, se zaměstnáním, s alkoholem, drogami, depresemi i s vlastním nitrem. Tato sbírka určila směr autorovy prozaické tvorby, v němž pokračuje dodnes.

V prosinci roku 2014 autor navázal na "Sráče" vydáním své třetí knihy s názvem "O(byčejný) ŽIVOT", čítající dvaadvacet povídek a dvě básně. Obě sbírky zařadil pražský literární bloger Petr Václavek mezi deset nejlepších knih, které v roce 2015 přečetl.

Na začátku května 2016 vyšla již čtvrtá autorova sbírka, premiérově básnická, s názvem "Střípky melancholie", obsahující šedesát básní a čtrnáct tématických obrázků.

Dalšího ocenění se Irovský dočkal v květnu 2017, kdy premiérovou účast v rámci celostátních literárních soutěží (konkrétně Literární Vysočina 2017) proměnil ve vítězství v kategorii Poezie. Oceněná díla jsou součástí básnické sbírky "Krásy na mé vadě", která vyšla na začátku října téhož roku.

Na konci března 2018 vydal svůj debutový román s názvem "... s duší beadníka", který je vyvrcholením dekadentní prozaické "Sráčské trilogie".

Obsáhlý rozhovor s autorem k přečtení na blogu literárního serveru knihy.cz: https://blog.knihy.cz/2018/05/27/povidani-o-knihach-jaroslav-irovsky/

Zdroj životopisu: www.spisovatele.cz