Jacques Bergier

francouzská, 1912 - 1978

Nahrávám...

Životopis

Jacques Bergier se narodil v Oděse v židovské rodině obchodníka Michaila Bergera a Etlie Krzeminické. Rodiče mu dali jméno Jakov Michajlovič. V době ruské občanské války museli v roce 1920 opustit Oděsu a žili v obci Krzemeiniec na severozápadě Ukrajiny. Po pěti letech se vystěhovali do Francie. Změna jeho jména vznikla tím, že francouzská podoba jména Jakov je Jacques a příjmení vzniklo chybou přepisu z Berger na Bergier.
Bergier vystudoval Vysokou chemickou školu v Paříži (École nationale supérieure de chimie). Po skončení studia se jako chemický inženýr věnoval výzkumu. Spolupracoval např. s jaderným fyzikem André Helbronnerem a zajímal se o alchymii.
Za druhé světové války působil Bergier ve francouzské špionážní skupině Marco Polo, která pátrala po nových německých zbraních. V roce 1943 byl zatčen gestapem a do konce války byl vězněn v koncentračním táboře.
Po válce spolupracoval Bergier se zpravodajskou službou, ale stále více se věnoval psaní sci-fi a populárně vědeckých publikací.
***************************************
JACQUES BERGIER (1912-1978), vzděláním chemik, vědec širokého záběru, proslavený několika významnými pracemi o chemii a elektronice. Po většinu života se však věnoval spíše publicistice a popularizaci - zabýval se především hranicemi a mezními oblastmi vědeckého poznání. Spolu s Louisem Pauwelsem vydával časopis Planeta a Encyklopedii Planety. Je autorem několika knih zabývajících se záhadami a tajemstvím. Bergier byl také jedním z největších francouzských odborníků na science-fiction, postupně řídil několik edičních řad této literatury a zasloužil se značně o její popularitu ve Francii.
****************************************

Zdroj životopisu: http://www.spisovatele.cz/jacques-bergier

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015
Karel Čapek

1890 - 1938