Ivan Hlas

česká, 1954

Nahrávám...

Životopis

Narozen 10.5.1954 v Praze na Vinohradech, ve čtyřech letech se přistěhoval na pražskou Hanspaulku. Vyučený knihkupec, po sedmileté praxi vystřídal řadu různých zaměstnání, (asi třiadvacet, namátkou - kulisák v ND, tamtéž čalouník, prodavač zeleniny, výstupní kontrolor u počítačů, dělník na lepičce v papírnách, odečítač vody, stavební dělník, topič, závozník u stavebního závodu, poštovní doručovatel atd.) po celou dobu především muzikant.
Absolvoval LŠU, obor klasická kytara u p. učitele M. Mizery.
První skupina The Mice v roce 1968, školní kapela, náznaky vlastní tvorby.
Do roku 1971 soukromý písničkář, zde už výhradně vlastní písničky.
V tomto roce spoluzakládá s Janem Velebou bluesovou skupinu Žízeň, (Oleg Langer, Ondřej Hejma, Jiří Malík), - první poloprofesionální hraní, (např. Malostranská beseda v Praze), různé festivaly a kluby. Skupina se orientovala na klasické městské blues. Po rozchodu kapely hraje chvíli s Yo - Yo bandem, poté duo s Ondřejem Hejmou. Spolu zakládají Žlutého psa, opět orientace na vlastní tvorbu. V roce 1980 zakládá vlastní kapelu Navi Papaya, (Jan Kalousek, Pavel Kučera, Richard Dvořák, Ivan Dvořák), hrají výhradně vlastní písničky, orientace na blues, reggae, písničkáře Dylana a jemu podobné. Po emigraci Jana Kalouska v roce 1983 zakládá s Jiřím Horálkem a Vlastou Voralem skupinu Nahlas. (Pavel Cingl, Jan Špička). Ze skupiny Marsyas přichází Pavel Skála a kapela v sestavě Hlas, Skála, Cingl, Voral, Pavel Kučera, Horálek, získává cenu Českého hudebního fondu na festivalu Vokalíza v Pražské Lucerně. Na základě tohoto úspěchu točí v roce 1985 první album. Skupina plnohodnotně koncertuje, dochází k personálním změnám (Pavel Skala, Petr Pištora), vydává druhé album. V roce 1989 úplná výměna hudebníků, potom konec tohoto období "Nahlasu". V r. 1990 Trio rychlého nasazení (TRN) s Pavlem Cinglem a Janem Ponocným, první zahraniční turné (Německo). Natáčení alba "Cesta tam a zase zpátky" - Volné sdružení hudebníků (Václav Veselý, Jan Ponocný, Petr Mašek, Petr Pištora, Richard Dvořák, Pavel Skala, Mirda Mirovský). Z této sestavy vznikl další "Nahlas" (Štěpán Albrecht, Martin Schneider). Rok 1992 - hudba k filmu "Šakalí léta" a další album L.P. 93. V roce 95 rozpuštění "Nahlasu", přichází zpět Ivan Dvořák, Richard Dvořák, nově František Kotva a Jiří Novotný, zvaný "Plech". Název - Ivan Hlas a His Boys, album "Tanec při svíčkách". Další pokračování Navi Papaya 1997, (Hlas, Ponocný, Albrecht, Dvořák R., Dvořák I., Novotný J., do konce roku 2002.) Alba - Den šťastného koně, Ivan Hlas 1999, Obrátíš mi naruby ráno

Od začátku roku 2003 skupina "Růžový brejle", album "Utek mi pes" (listopad 2004).

Od roku 2006 převážně komorní sestava "Ivan Hlas Trio" (Norbi Kovács - ak. kytara, Jaroslav Olin Nejezchleba - violoncello, Ivan Hlas - ak. kytara), v březnu 2008 album "Láska jako oliva".

Diskografie: - viz rubrika Diskografie


Filmová hudba:
Šakalí léta - muzikál
Jak si zasloužit princeznu
Báječná léta pod psa - (s Michalem Dvořákem)

Divadlo:
Fantom realistického divadla Zdeňka Nejedlého - Ladislav Smoljak
Studio Láďa, /I.H. jako muzikant a herec(2000 - 2001)

Zvláštní projekty:
Tragická dovolená Emana Venthyla - suita (Jazzové dny 79 s Danielem Fikejzem a Ondřejem Hejmou)
Slepá ulička - s Martinem Schulzem a Ondřejem Konrádem (1980)
Ouvej band - Zuzana Navarová, Vláďa Vytiska, Pavel Cingl (1983(
Aliaz - skupina s Ivanem Králem, Davidem Kollerem a Karlem Šůchou (1997)

Ivan Hlas spolupracuje s řadou hudebníků a interpretů naší populární hudby např. Yo-Yo band - (Velbloud ten to zná, Lehkou chůzí, Prachy na klobouk, Karviná aj.), BSP (Baláž, Střihavka, Pavlíček - spolupráce na angl. první desce, Země vzdálená a další), Kamil Střihavka (Kovboj z Teplic aj.), Věra Martinová (Sedím pod měsícem, Máš ho akorát aj.), Lenka Filipová (Čas je jen modrej dým, Noc je jak satén), Aleš Brichta (Malostranská), Pavel Bobek, Leona Machálková, Petr Janda, Anna K. a mnoho dalších, začínajících nebo méně známých souborů a jednotlivců, což by chtělo samostatné povídání.

Zdroj životopisu: http://www.ivanhlas.cz/

Populární autoři: