Harriet Beecher Stowe

Christopher Crowfield pseudonym

americká, 1811 - 1896

Nahrávám...

Životopis

Harriet Beecher Stowe Elisabeth (*14.června 1811, Litchfield, Connecticut, USA - †1.červenec 1896, Hartford, Connecticut, USA) byla americká spisovatelka a abolicionistka. Publikovala také pod pseudonymem Christopher Crowfield.

Harriet vyrůstala v rodinném ovzduší staromódní puritánské zbožnosti. Její otec Lyman Beecher náležel k menšině duchovních přidržujících se tradičnímu kalvinismu. Harriet měla šest bratrů - pastorů, z nichž byl nejslavnější Henry Ward Beecher.

V roce 1832 přesídlila s otcem a sestrou do Cincinnati (Ohio) . Otec tam řídil teologický seminář. Měla šest dětí a zakusila mnohá strádání. Zlepšení životní úrovně nastalo až v roce 1850, kdy její manžel dostal lepší místo v Brunswicku na atlantickém pobřeží.

V té době vypukla v USA politická krize. Černí otroci, kteří se zachránili útěkem na Sever, měli být i tam zatýkáni a úředně vráceni na Jih svým pánům. Rozhořčení lidu na Severu bylo nesmírné.
Harrietin bratr Henry bouřil ze své kazatelny proti hanebnému ústupku federální vlády a proti otroctví. Vybídl svou sestru, aby svým perem přispěla k agitaci.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři: