Koupit knihy

Bohumil Doležal

česká, 1940


Nahrávám...

Životopis

Bohumil Doležal, Ph.D., (* 7. ledna, 1940 v Praze) je český literární kritik, politolog, disident, signatář Charty 77, publicista a vysokoškolský učitel. Působil jako politický poradce Václava Klause v době, kdy byl Klaus ve funkci předsedy vlády České republiky. Byl blízkým spolupracovníkem Jana Lopatky a Emanuela Mandlera.

Narodil se v Praze, v roce 1962 ukončil studia germanistiky a německého jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1964 pak působil jako literární kritik v časopisu Tvář až do doby, kdy bylo vydávání tohoto časopisu v roce 1969 zastaveno v důsledku probíhající normalizace.

Nejprve pracoval v dělnických profesích a následně, a to až do roku 1989, jako počítačový programátor. Společně s Janem Lopatkou podepsal jako jeden z prvních již v prosinci 1976 dokument Charty 77.

Během sametové revoluce byl kooptován do Federálního shromáždění ČSSR.

V letech 1992–1993 pracoval jako šéf týmu poradců Václava Klause, jenž v té době působil ve funkci předsedy vlády České republiky. V současné době působí jakožto nezávislý publicista, v minulosti přednášel na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Od roku 2000 zveřejňuje komentáře k politickému dění ve vlastním internetovém zápisníku Události.

Často se zabývá kritikou Benešových dekretů, obhajobou nároků vysídlených sudetských Němců a kritikou některých rozšířených představ o české státnosti(zdroj životopisu: wikipedie)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři: