Slezské písně zajímavosti

Slezské písně https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499226/bmid_slezske-pisne-JcD-499226.jpeg 3 951 951

Druhé vydání třetího svazku Kritické hybridní edice — přináší v knižním čtenářském vydání nově revidovaný text této jediné Bezručovy sbírky a v online digitální vědecké edici veškeré varianty textu básní. Knižní čtenářské vydání se opírá o znění Slezských písní z prosince roku 1928, tedy o nejširší podobu sbírky z období před tím, než autor začal podrobovat text svých básní plošným úpravám, které vedly k jejich uměleckému znehodnocení. Básně ze Slezských písní, které nejsou součástí zvoleného základního vydání, nalezne čtenář v komentáři. — Digitální vědecké vydání obsahuje obrazovou podobu a přepis všech relevantních zjištěných rukopisů, jež byly dosud reprodukovány jen výběrově a nedostatečně, dále znění časopiseckých otisků, předcházejících zařazení básně do knižního celku, a znění básní v knižních vydáních Slezských písní od prvního souboru s titulem Slezské číslo (1903) do posledního vydání, na němž se autor ještě podílel (1958). Proměny kompozice sbírky, která v prvním knižním vydání obsahovala méně než tři desítky básní a ve své konečné podobě se rozrostla takřka trojnásobně, zachycuje samostatný přehled. Součástí edice je i shrnutí životních osudů a vydavatelské historie Slezských písní, přinášející množství dokumentárního obrazového materiálu. Edici doplňuje ediční komentář soustřeďující se primárně k historii textu. První vydání Slezských písní v nakladatelství Akropolis (vyšlo na začátku roku 2016) přineslo po bezmála padesáti letech nově pořízené čtenářské i vědecké kritické vydání sbírky. Čtenářské vydání Slezských písní vychází současně jako e-kniha — Projekt je realizován ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Památníkem národního písemnictví.... celý text

Zajímavosti (5)

V některých básních se objevují prvky písně a pravidelného veršového členění, které je řadí vedle tvorby nejmladsších básníků - Šrámek, Geller. (chaera)


Často zde vystupuje sám básník, stylizovaný do mytické role - "prvního a posledního barda z Beskyd", zpěváka a mstitele slezského lidu. (chaera)


Bezprostředním podnětem pro napsání většiny básní ve sbírce byla básníkova vážná nemoc - Bezruč se obával, že po jeho smrti se nenajde nikdo, kdo by na vážnou situaci v Slezsku upozornil (chaera)


Autorem je Vladimír Vašek, syn národního buditele Antonína Vaška. Nechtěl, aby byl prozrazen jeho pseudonym, básně měly o to víc působit. (chaera)


Poprvé vyšly r. 1903 pod názvem Slezské číslo. (chaera)