Papuánské (polo)pravdy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Největší tropický ostrov světa, Nová Guinea, je stále ještě pokryt téměř nedotčenými tropickými pralesy a osídlen tradičními kmenovými společnostmi, hovořícími více než tisícem jazyků. Nad výsledky nečekaných kombinací preindustriálních a postmoderních dějů v této zemi lze často jen žasnout – jak se snaží zprostředkovat tato kniha esejů, vycházející ze zkušeností autora, který strávil na Nové Guineji pět let studiem ekologie deštných pralesů. 1. vydání. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112568/papuanske-polo-pravdy-112568.jpg 4.616
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

Novotný svým výzkumem vyvrátil celosvětově uznávaný odhad druhů hmyzu, který z počtu 30 milionů snížil na 4 - 6 milionů (článek byl publikovaný v impaktovaném časopise Nature, 2007), zatím je popsáno na 850 000 druhů hmyzu (Niky Coffee)


Benson Avea Bego - ilustrátor knihy pochází z PNG, je stejný ročník jako autor knihy (1964). Kreslí zejména tužkou a uhlem, jeho styl je inspirován tradičními vzory pro dřevořezbu a zdobení těla. Ilustroval kampaň za ochranu stromových klokanů (na PNG jich žije 10 druhů) v horách Finisterre. Jeho kresby jsou na pohlednicích prodávaných v zoo a muzeích v USA. (Niky Coffee)


na NG žije jedna dvacetina všech živočišných a rostlinných drhů (Niky Coffee)


na několika km čtverečních jakéhokoli tropického lesa žije více druhů motýlů než v celé střední Evropě (Niky Coffee)


roste tu na 20 000 druhů rostlin (Niky Coffee)


Papua Nová Guinea je největším tropickým ostrovem - je10x větší než ČR s pouze 6 miliony obyvatel mluvících 1043 jazyky = jednou šestinou jazyků světa zde mluví jedna tisícina světové populace (Niky Coffee)