Papuánské (polo)pravdy zajímavosti

Papuánské (polo)pravdy
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112568/papuanske-polo-pravdy-112568.jpg 5 17 17

Největší tropický ostrov světa, Nová Guinea, je stále ještě pokryt téměř nedotčenými tropickými pralesy a osídlen tradičními kmenovými společnostmi, hovořícími více než tisícem jazyků. Nad výsledky nečekaných kombinací preindustriálních a postmoderních dějů v této zemi lze často jen žasnout – jak se snaží zprostředkovat tato kniha esejů, vycházející ze zkušeností autora, který strávil na Nové Guineji pět let studiem ekologie deštných pralesů. 1. vydání. ... celý text

Zajímavosti (6)

Novotný svým výzkumem vyvrátil celosvětově uznávaný odhad druhů hmyzu, který z počtu 30 milionů snížil na 4 - 6 milionů (článek byl publikovaný v impaktovaném časopise Nature, 2007), zatím je popsáno na 850 000 druhů hmyzu (Niky Coffee)


Benson Avea Bego - ilustrátor knihy pochází z PNG, je stejný ročník jako autor knihy (1964). Kreslí zejména tužkou a uhlem, jeho styl je inspirován tradičními vzory pro dřevořezbu a zdobení těla. Ilustroval kampaň za ochranu stromových klokanů (na PNG jich žije 10 druhů) v horách Finisterre. Jeho kresby jsou na pohlednicích prodávaných v zoo a muzeích v USA. (Niky Coffee)


na NG žije jedna dvacetina všech živočišných a rostlinných drhů (Niky Coffee)


na několika km čtverečních jakéhokoli tropického lesa žije více druhů motýlů než v celé střední Evropě (Niky Coffee)


roste tu na 20 000 druhů rostlin (Niky Coffee)


Papua Nová Guinea je největším tropickým ostrovem - je10x větší než ČR s pouze 6 miliony obyvatel mluvících 1043 jazyky = jednou šestinou jazyků světa zde mluví jedna tisícina světové populace (Niky Coffee)


Štítky knihy

eseje ekologie hmyz entomologie vykopávky, terénní výzkum Nová Guinea (ostrov)

Autorovy další knížky

Vojtěch Novotný
česká, 1964
2004  92%Papuánské (polo)pravdy
2024  87%Ohniště v obýváku
2024  100%Jak to chodí u opic