Mašina zázraků zajímavosti
William Gibson , Bruce Sterling
1855: Průmyslová revoluce se blíží k svému neúprosnému vyvrcholení, hnaná parními kybernetickými Mašinami. Charles Babbage zdokonaluje svou zázračnou analytickou Mašinu a počítačový věk začne o století dřív. A tři mimořádné postavy spějí k nezadržitelnému setkání s dějinami – s budoucností. Sybil Gerardová – padlá žena, děvka pánů od politiky, dcera popraveného agitátora; Edward „Leviatan“ Mallory – cestovatel a paleontolog; Laurence Oliphant – diplomat, mystik a špion. Jejich dobrodružná pouť začíná objevením tajemné skříňky děrných štítků, používaných Mašinami. Tyto jsou však jiné, jejich původ je neznámý, jejich účel rovněž… Pro tyto štítky je však někdo ochoten zabíjet… Mašina zázraků je první společné dílo dvou nejskvělejších a zároveň nejkontroverznějších autorů sci-fi naší doby. Je to provokativní, podmanivé imaginativní, překvapující rozšíření jedinečných vizí Williama Gibsona a Bruce Sterliga – zcela neočekávaným a zcela novým směrem.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1999 , NávratOriginální název:
The Difference Engine, 1990
více info...
Zajímavosti (3)
"Lady Ada", královna mašin je další reálnou postavou. Ada Lovelace, dcera G.G.Byrona byla anglickou matematičkou a vynálezkyně strojního programování. Je označována jako autorka prvního počítačového programu. Spolupracovala a finančně podporovala Ch. Babbagea při jeho práci na Analytickém stroji, pro který vytvořila program aplikovaný pomocí děrných štítků. Bohužel, k realizaci stroje nikdy nedošlo. (Zlord Antiježíš)
Charles Babbage je jednou z mnoha reálných postav vystupujících v této knize. Je vynálezcem Diferenčního počítacího stroje. Jeho konstrukci ale i přes štědrou, především finanční, podporu britské vlády nikdy nedokončil a začal se věnovat Analytickému počítacímu stroji. Tento měl být univerzálnější a především programovatelný. (Zlord Antiježíš)
Kniha staví na reálném vynálezu Diferenčního počítacího stroje, který však nebyl ve své době úspěšně dokončen. Dokončení a zprovoznění se dočkal až po 182 letech - v roce 2002. (Zlord Antiježíš)