Vyšetřování ztráty třídní knihy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Divadelní hra dnes už legendárního Divadla Járy Cimrmana, jehož hlavními postavami jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Cimrman jako pedagog byl požádán, aby zpracoval do Kapesní učebnice c. k. poddůstojnického sboru heslo Země česká. V té době znal Čechy jen z mapy rakousko-uherského mocnářství v měřítku 1:500 000. Napsal: „Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovati jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známy lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost.“ Zůstává dodnes tajemstvím, zda Jára Cimrman přispěl takto do příručky z pouhé neznalosti, či zda byl veden úmyslem rozložit poddůstojnický sbor a znemožnit mu případné operace na českém území....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82004/vysetrovani-ztraty-tridni-knihy-LnU-82004.jpeg 4.5314
Série

Divadlo Járy Cimrmana 2.

Žánr
Divadelní hry, Humor, Literatura česká
Vydáno, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Do roku 1986 se uskutečnilo celkem 498 repríz. (Vlčice7)


Hra měla premiéru 4. října 1967 v Malostranské besedě v Praze, později obnovenou premiéru 14. listopadu 1973 v pražském divadle Reduta. (Vlčice7)


Ladislav Smoljak napsal hru sám. Stejně jako Zdeněk Svěrák napsal sám Akt. Společně psali od Hospody Na mýtince. (aginecka)

Štítky

divadelní hry

Autoři knihy

Zdeněk Svěrák
česká, 1936
Ladislav Smoljak
česká, 1931 - 2010

Kniha Vyšetřování ztráty třídní knihy je v

Přečtených484x
Čtenářské výzvě25x
Doporučených32x
Knihotéce51x
Chystám se číst24x
Chci si koupit7x
dalších seznamech6x