Bohuslav Reynek zajímavosti

Bohuslav Reynek
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104459/bohuslav-reynek-104459.peg 5 14 14

Monografie Bohuslava Reynka z pera znalkyně jeho básnického i grafického díla Dagmar Halasové. Knihu doprovází několik reprodukcí grafik.

Zajímavosti (1)

V Petrkově u Havlíčkova Brodu žije v rodném svém domě básník a malíř Bohuslav Reynek. Byl to kdysi velký a krásný selský dvůr, dnes je to smutná zřícenina, dvůr plný bahna a močůvky, bořící se zdi, vetché střechy, rozpadající se okna. Státní statek.
Po zabrání majetku zbylo mu jen stádo ovcí, jejichž pasením se živil. Nyní dožívá svůj život v tomto bědném zbytku domova, v chudobě, meditaci a modlitbách. Ryje své vidiny do měděných destiček a veršů.
Jak to ubohý a hloupý život, myslí si většina dnešních pokrokových lidí.
Nemají tušení, že pán Reynek by s nimi neměnil a že je velice šťasten-šťastnější než každý z nich. Protože žije v Královstvím Božím, zná jeho tajemství, niterního života věčného, zná jeho moudrost a spravedlivost. Bohat milostí raduje se z jeho krás a zpívá jeho slávu.

Jak je to divné – oba z Vysočiny, v ní narození, téměř stejně staří, ani na dvě hodiny cesty vzdáleni, v ní žijící, do nedávna se skoro neznajíce, máme stejnou touhu, cíl a poslání: Království Boží! A oba ho hledáme a dostihujeme skrz umění, kteréž není cílem, ale ukazatelem směru našim spolupracovníkům na cestě k němu. Je to divné. Nemá snad duch tohoto kusu naší české země na tom nějaký podíl? Byl a je mi vždy takový záhadný a tajemný.
Zápis malíře J A N A Z R Z A V É H O do pamětní knihy Domu umění v Hodoníně 1969 při výstavě prací Bohuslava Reynka (novecento)


Štítky knihy

Bohuslav Reynek, 1892-1971

Autorovy další knížky

Dagmar Halasová
česká, 1938 - 2024
1992  93%Bohuslav Reynek
2007  50%Snová existence aneb Nazývám kočku kočkou
2007  87%Druhý hlas
2014  80%Až přijde ten Mág
2021  60%Skryté krásy kořeny…