Zlověstné jaro: Na jaře i zločin kvete

recenze

Zlověstné jaro (2024) 4 z 5 / VasnivaCtenarka
Zlověstné jaro

Milovníci detektivek z pera Agathy Christie zbystří! Na trhu se objevila kniha Zlověstné jaro, která obsahuje hned 12 jejich povídek! Toužíte-li být svědky zákeřných vražd, krádeží šperků a mnoha dalších nekalostí, pak je tato kniha určená právě vám!

Společnost vám bude dělat nejen Hercule Poirot, ale také slečna Marplová a Tommy a Pentlička. Pokuste se spolu s nimi odkrýt zločince, kteří rozhodně nemají dobré úmysly a neměli by běhat volně po světě! Dávejte si pozor, koho si pouštíte do domu! A co jíte a pijete! Nikdy nevíte, který dobrák vám někde něco přisype. Agahta vám totiž ukáže, jak snadno můžete připravit někoho o život a nebo… jak snadno můžete být odhaleni?

Povídky v knize byly poměrně krátké a já si je dopřávala každý večer před usnutím. Některé mne bavily samozřejmě více, jiné méně, u některých jsem vraha odhalila, u některých ne.

Způsob, jakým byly napsány naprosto jednoznačně odpovídá stylu Agathy Christie. Jsou to takové ty poklidné povídky, které hřejí po duši, kde vraždy nejsou příliš krvavé, ale za to krásně promyšlené. Motivy jsou lidské a hlavní hrdinové jsou neskutečně chytří, že nám nezbývá, než před nimi smeknout klobouk. Vůbec nechápu dedukce slečny Marplové. Já si můžu lámat hlavu sebevíc a její vysvětlení mě zkrátka nikdy nenapadne!

Osobně nejsem zrovna povídkový typ. Mám ráda, když je detektivka skutečně dobře propracovaná, promyšlená, když se s hrdiny sžiji. U těch povídek, které jsou kratší, nemám tak úplně čas a prostor si vytvořit k hrdinům vztah. Než se nadáte, je konec. To mi tak úplně na knize nesedlo. Bylo to jako z rychlíku. Děj se rychle rozvinul a ještě rychleji vysvětlil. Kolikrát mi to ani mozek nebyl schopen pobrat.

Ocenila bych, kdyby povídky byly trošku delší. Takhle jsem měla spíše dojem, že si autorka psala náměty na své další knihy a někdo jí je vydal jako povídky. Kdyby je autorka rozvinula, asi bych si čtení užila trošku více. Ale tohle je čistě subjektivní názor někoho, kdo povídkám neholduje. Přesto však knihu hodnotím dobře. Mám ráda tu dobu, ve které příběhy vznikly. Je to takové milé, nenásilné – i když se tam samozřejmě nelítostně vraždí, tráví a krade.

Jestli máte rádi Agathu Christie, určitě vás kniha nezklame. Každá povídka je originální a byla radost je číst, i když bych ocenila jejich detailnější zpracování. Tempo povídek bylo skutečně rychlé, ale jinak to prostě nešlo.


Zlověstné jaro Zlověstné jaro Agatha Christie

Kolekce povídek s jarní tematikou od královny klasické krimi. Příroda se probouzí ze zimního spánku, mrazivé počasí střídají dešťové přeháňky, nastává čas klíčení – žel platí to i pro zločiny všeho druhu. Hercule Poirot, slečna Ma... více


Komentáře (0)

Přidat komentář