Zlo má mnoho podob

recenze

Černý jícen (2023) 4 z 5 / assa
Černý jícen

Jednou v létě, když mi bylo jedenáct, přišel do Černého jícnu netvor. Připlížil se v noci, když slušní lidé spali, a stanul na prahu mého mládí jako neoblomný osud.“

Jammie Warren se po smrti své matky vrací do rodného městečka, aby se postaral o mentálně zaostalého bratra Dennise.
Je pouze náhoda, že se ve stejnou dobu do Sutton´s Quay vrací i jeho dva přátelé z dětství, Mia a Clay? Tahle čtyřka si před pětadvaceti lety prošla něčím strašlivým. Něčím, co naprosto ovlivnilo jejich životy a s následky se potýkají dodnes. Psal se rok 1998 a do městečka přijela pouť...

Černý jícen je zatím poslední Malfiho román, který byl po vydání mimořádně dobře přijat kritikou.
Před četbou knihy jsem nejednou zaregistroval připodobňování k románu TO od Stephena Kinga. Jasně, je tu pár dospělých, kteří se vracejí do místa svého dětství, aby se postavili zákeřnému zlu. I dětští hrdinové jsou v návratech do minulosti vykreslováni podobně jako parta Smolařů. Tím však vekerá podobnost s Kingem končí. Malfi má svůj styl, o čemž jsme se mohli přesvědčit již knihou Pojď se mnou vydanou též pod značkou Fobos.

Hlavním tématem knihy je ztráta nevinnosti, traumata z dětství a alkoholismus, kterému propadla jedna z postav, stejně jako v minulosti její otec. Zlo je zde rafinované. Bere na sebe podobu přátelského cizince, kterého čtveřice zná pouze jako Kouzelníka, oplývajícího uměním neblaze působit na druhé. Tedy nebezpečnou dovedností, kterou v reálu nechvalně proslul například Adolf Hitler, Jim Jones či Charles Manson. Čtenář s napětí očekává, jaký osud hlavní postavy potká. Příjemná je i drobná zmínka o legendě jménem Slanderman a druhá dějová linka sledující počínání vyšinutého maniaka. Možná mírně nadbytečně může působit fantasy prvek připomínající výlet do Hillovy Vánoční říše.

Nicméně se opět jedná o nadprůměrný thriller, ve kterém se Malfi ničeho neštítí, ať už jde o vraždy dětí či týrání zvířat. Pokud máte rádi poněkud drsnější literaturu, Černý jícen je skvělou volbou.

Černý jícen Černý jícen Ronald Malfi

Dlouhých dvacet let utíká Jamie Warren před temnotou. Pronásleduje ho trauma z dětství a vyčítá si, že se otočil zády ke svému postiženému bratrovi. Jenže pak se díky sledu podivných událostí znovu setká nejen se svým bratrem, ale... více