Život z pohledu poezie

recenze

Život jedna báseň (2014) 5 z 5 / Andyx
Život jedna báseň

Před pár dny jsem dočetla lehce náročnější politickou detektivku, a proto jsem si řekla, že nyní sáhnu po něčem oddechovém. Zvolila jsem knihu Život jedna báseň a oddechovka to teda nebyla ani omylem! Tedy alespoň pro mé emoce ne. Opravdu jsem čekala příjemnou, relaxační, romantickou chvilku, ale místo toho jsem prožila emoční smršť – od smíchu, přes hněv až po pláč nebo možná spíš sprchu. Dá se říct, že svými slzami jsem si prakticky vyprala triko, takže teď ho tak týden prát nemusím a to se vyplatí.

Osmnáctileté Layken a jejímu devítiletému bratrovi Kelovi nečekaně zemře otec a od té chvíle je všechno jinak. Musí se i s mámou přestěhovat z Texasu do Michiganu do nového domu. Ještě se ani nestihnou vybalit a už je čeká překvapení v podobě dvou tmavovlasých fešáků z domu naproti, Willa a Cauldera. Přesně od této chvíle se spustí kolotoč lásky, zrady, poezie a čekaných i nečekaných zvratů. Will možná nebude tím jediným, kdo skrývá velká tajemství.

Jak už jsem se jednou zmínila, kniha mě posadila na prdel. Hlavní hrdinové Will a Layken mi oba byli moc sympatičtí a nemůžu se dočkat, až si přečtu i ostatní dva díly, které snad brzy vyjdou. Vypravěčkou příběhu byla Layken a Will tady hrál onu roli pana záhadného, jehož myšlenky a dojmy jsme mohli často jen a jen odhadovat. I proto se těším na třetí díl. Příběh by tam měl být vyprávěn z Willovy perspektivy i s ohledy na minulost (neboli tento díl), což může být hodně zajímavé. V tomto díle nás čeká představení hlavních hrdinů, vznik lásky, ale otázkou je, jestli dokáže jejich začínající vztah ustát všechny překážky, které se na ně valí ze všech světových stran.

Nedovedu si představit příběh bez Cauldera a Kela, kteří sloužili jako takové pojítko mezi dvěma milenci a zároveň v příběhu zastupovali nevinnost a křehkost dětských srdcí a také to, jak oči dítěte pohlíží na něco tak hrozného jako je smrt sama. A co teprve taková Eddie? Dodala knize barvitost a veselost, i když byla jedna z těch, na kterých život šetřil, když rozděloval balíčky se štěstím.

Příběh byl čtivý, výběr slov rozmanitý a poetické vsuvky velmi obohacující, pestré, ale mnohdy zdrcující víc než hlavní dějová linka, např. báseň o modrém svetru nebo růžovém balonku.
Hlavním tématem knihy je nepochybně láska, ale také rodinné vztahy a pouta, životní tragédie, osud, zrada, falešná očekávání, rozum, zodpovědnost, no jednoduše ŽIVOT sám.

Ke knize se určitě minimálně ještě jednou vrátím a vřele doporučuji všem, kdo o ní doposud nevěděli nebo z nějakého důvodu váhají. Dala bych ruku do ohně, že nejedno dívčí srdce zaplesá a pukne zároveň.