Za vším hledej peníze a rodinu

recenze

Cesta u řeky (2014) 3 z 5 / Thanyss
Cesta u řeky

Existují vody, ve kterých neplavu zase tak moc často. Jedním z takových případů jsou i knihy, jež žánrově spadají pod označení romány pro ženy. Ale sem tam pro osvěžení se ponořím i do těchto mnou příliš neprozkoumaných mělčin.

Amanda Quick není na tomto poli nováčkem a na svém kontě už má slušnou řádku knižních titulů. Pravda, jsou mezi nimi i takové, po nichž by mé oko pouze sklouzlo pohledem, jelikož by mě odradil už samotný název. Nemusím taky přečíst všechno, že?

Cesta u řeky mi přišla jako přiměřená volba, slibující dobré počtení, aniž by se mi u toho protáčely panenky o 360 stupňů. A anotace mě navnadila i na nějakou tu napínavou akci.

Naše hlavní hrdinka se jmenuje Lucy Sheridanová a živí se jako forenzní genealožka. Eh, že taky netušíte, co to vlastně je? Nic si z toho nedělejte, já jsem to taky četla prvně v životě. Ale žádnou vědu za tím nehledejte, Lucy prostě hledá ztracené dědice. Tahle mladá slečna je totiž machr na rodokmeny. A jednoho pěkného dne se stane dědička z ní. Lucy se tak vrací na místo, kde byla naposledy před třinácti lety.

No a vzhledem k tomu, že se jedná o román pro něžnější polovičku lidského druhu, musíme do příběhu zapojit i nějakého toho pořádného chlapa. Seznamte se s Masonem Fletcherem, alfa-samcem, kříženým se strážným andělem. Lucy by se nenadála, že v malém městečku Summer River, kam si přijela uspořádat dědictví, natrefí zrovna na svou teenegarovskou lásku. Cesty osudu jsou nevyzpytatelné co jiného k tomu dodat.

Dobře, dobře… A teď už k té akci. Abyste mohli dědit, je potřeba, aby předtím někdo umřel, to je jasné. V tomto případě je to Lucyina teta Sara, která zahynula při dopravní nehodě se svou přítelkyní Mary Colfaxovou. Mladá žena se tak stává majitelkou rozsáhlých pozemků, na nichž stojí Sařin dům a také pěkné řádky akcií v úspěšné a bohaté firmě rodiny Colfaxových.

Byla by to idylka, nebýt několika drobností. Předně mrtvoly nalezené v zazděném krbu tetina domu. A také toho, že v Colfaxově podniku jsou všichni na ostří nože kvůli připravované fůzi firmy. A Lucy drží rozhodující balíček akcií. A nesmím zapomenout ani na to, že nešťastná automobilová nehoda, možná vůbec žádná nehoda nebyla.

Takže to bychom měli probuzenou minulost v podobě třináct let mrtvého mladíka, jehož pravděpodobně zavraždila milá tetička Sara, naštvanou současnost v podobě mnohamilionového obchodu a bouři vášní mezi Lucy a Masonem. Celkem slušně rozjetá dějová linie. A celkem dobře se to čte.

I když musím podotknout, že z Masona Flatchera jsem byla poněkud rozpačitá. Ani mi tolik nevadilo, že ho autorka popisuje jako pomalu dokonalého muže z dívčích snů – to jsem koneckonců tak nějak čekala -, jako spíše ta neuvěřitelně neomylná a křišťálově jasná Masonova intuice. Stačí mu pár indicií a hned ví, jak to asi bylo, zatímco místní policie naprosto neschopně stojí na místě a vymýšlí si nepravděpodobné teorie o skutečných událostech, jen aby to náhodou nepřineslo práci navíc.

Cesta u řeky není akční thriller, k tomu má hodně daleko. Na druhou stranu to ani není přeslazený dívčí románek, u něhož by vám trnuly zuby. Je to příjemná kombinace obého a pokud občas přimhouříte očko nad heroickými výkony hlavních hrdinů, pravděpodobně vás kniha nijak nenaštve a strávíte s ní nějaké to pěkné odpoledne. A aspoň se dozvíte, kdo je to forenzní genealog!