Z naivní dívenky se jednou stane silná žena

recenze

Carolina (2014) / evasamankova
Z naivní dívenky se jednou stane silná žena
První láska. Provdat se za ni po několika dnech známosti je sice romantické, leč i hodně nerozvážné. S první láskou, jak známo, kráčí ruku v ruce i první velké zklamání. Pokud se to děje na konci 19. století, s velkou pravděpodobností to znamená navíc i společenskou katastrofu a doživotní past...

Česká spisovatelka Hana Marie Körnerová je autorkou dlouhé řádky románů. Na svém kontě má tato litoměřická rodačka namátkou třeba historickou ságu Pán hor, nebo knihy Heřmánkové údolí, Stanice odložených lásek, Kočár do neznáma, Dům u Tří borovic, či román Carolina.

Právě Carolina vyšla poprvé v roce 2009 a v současné době se jí v nakladatelství Moba dostalo zaslouženého druhého vydání. Tento dramatický příběh líčí osud mladinké, sedmnáctileté dívky Caroliny, která tvrdě doplatila na kouzlo první lásky.

Román je situován do Francie druhé poloviny 19. století, kdy konzervativní upjatá společnost kladla stále ještě velký důraz na společenské postavení, ženy byly víceméně pouhou loutkou v rukách muže a svatby se uzavíraly spíše, než z lásky, tak pro věno a výhodné spojení rodů.

Mladé Carolině okouzlení první láskou doslova poplete hlavu, když se jí s velkou urputností začne dvořit pohledný mladík Simon. Toho z rodinných důvodů tlačí čas a zamilovanou Carolinu přemluví k rychlé svatbě. Dívka se tak ocitá před oltářem a říká své "ano" mnohem dříve, než plánovala, a navíc bez požehnání rodičů.

To, že to nebylo právě nejlepší rozhodnutí, si začne mladá dívka uvědomovat už velice krátce po svatbě. Nejenže se ukazuje, že Simon není úplně tím, za koho se vydával, navíc přichází i očekávané silné rozhořčení ze strany rodičů.

Tuto nemilosrdnost navíc přiživuje i fakt, že Simonova nevlastního otce a Carolininy rodiče pojí společná minulost. Je to sice už dvacet let, co se ve zlém rozešli, přesto šrámy na srdci úplně nezmizely. Svazek jejich dětí je pro ně zcela nemyslitelný.

Přepych a pohodlí tak Carolina vymění za neustálé harcování po Francii, za zimu, hlad a zlomené srdce. Cesty osudy jsou však nevyzpytatelné a příběh s lehkou předvídatelností stránku za stránkou pomalu směřuje na stejné místo, kde před mnoha lety začal. Do tmavé noci, na jeden obyčejný balkon...

Autorka vypráví jako vždy velice čtivě, s nábojem i bez zbytečné romantické růžové vaty. Tato historická romance je tak, spíše než červenou knihovnou, příjemným dramatem jedné naivní dívenky, kterou uštědřené životní facky přetvořily na silnou a rozhodnou ženu.

Knize nechybí spád, občasné překvapení, sympatická hrdinka, a ostatně ani trocha nepodbízivé romantiky. Celkově shrnuto - příjemný a výborně se čtoucí ženský román.

Komentáře (0)

kniha Carolina recenze