Vojnova romantika

recenze

Peter a Lucia (1979) 2 z 5 / tte35
Peter a Lucia

Peter a Lucia bola jednou z kníh na povinné čítanie, ktorú som vtedy samozrejme nečítal (asi prirodzený odpor k povinnému čítaniu) aj keď sa jedná o jedná asi o najkratší román čo som kedy čítal. Kniha z vydavateľstva SnowMouse Publishing (2019) ešte obsahuje esej Empedokles z Akraganta. Samotná kniha má celkom pekný obal a celok pôsobí vďaka štýlu ilustrácií a zvoleným farbám romanticky až žensky. Čo sa týka samotného románu tak sa neviem rozhodnúť či ide o prózu alebo poéziu, romantiku alebo tragédiu. Dej sa odohráva začiatkom roka 1918 v Paríži počas prvej svetovej vojny. Čo sa týka obsahu, viac sa jedná o opis rozpoloženia dvoch mladých zaľúbencov, počasia a vojnového Paríža ako o vážnejšiu dejovú linku, ktorá sa dá zhrnúť do pár viet. Dielo je kratučké, veľmi lyrické s krátkymi vetami. Pre mňa boli krátke vety jedným z rušivých prvkov, ďalším bol možno preklad alebo použité básnicke resp. archaické slová. Neviem to presne definovať, ale text pôsobil miestami "chaoticky" čo sťažovalo jeho čítanie a pochopenie. Dá sa to pochopiť vzhľadom k rozsahu knihy, ale napríklad Karol Čapek v R.U.R dokázal do podobného rozsahu vtesnať výrazne viac obsahu s hlbšou myšlienkou. Osobne ma knižka sklamala, keby som ju čítal za svojich stredoškolských čias najskôr by som ju po pár stranách odložil bokom a už sa k nej nevrátil.

Petr874
22.08.2023