Útěky před realitou

recenze

Průvodce ztracených (2014) / herdekfilek
Útěky před realitou
Smutný jest člověk ten, jenž nedokáže pohroužit svůj život do soukolí věcí vymyšlených, věcí jatých magickou přičinlivostí. Smutný jest člověk ten, jenž s pohrdlivým okem zahlíží na boj dobra se zlem. Smutný jest člověk ten, jenž nemravné v knihách hrdiny vyhledává a v nich snaží se nalézti svůj vzor. Krása jest člověku dána, jen krásou je člověk živ a krásu tvořit je mu dáno. V ošklivost kdos se halí, jako halil by se do morové rány, jako halil by se do praskajícího vředu.
M’braq Ku’rg, Duševní porno


Lidé z planety Země. Mluví k vám fantasie. Zavřete oči. Pokuste se zapomenout na skutečnost, že zítra je den, kdy zase prohrajete, kdy zase projdete kolem píchaček, kdy se zase budete třást před zrakem učitele, kde budete zase a znova bezvýznamnou a tolik nudnou součástí plytkého a mdlého světa. Zavřete oči a s mou pomocí ulétněte z šedého podhoubí věčné poroby. Jste lidé fantasie, které zlý černokněžník uvrhl do koloběhu peněz a jejich věčného nedostatku. Vymaňte se z kouzla a padněte tak do kouzel skutečných, krásných a uchvacujících.

Ilka Pacovská si přečetla Harryho Pottera. Líbil se jí. Komu ovšem ne. Malý obrýlený s velkým holohlavým na kordy, příběh, jemuž nejde nepodlehnout. Ilka Pacovská podlehla. Po zjištění, že osmý díl skutečně nebude, si sedla a začla psát svou sérii s kouzly a s přátelstvím a láskou a Bůh ví čím ještě. Výtvor umístila na internety, na ty mocné. První kniha byla krásná, ale slohově místy kostrbatá. Příliš rychlé skoky v ději byly provázeny rozpačitým řešením větného spojení. Ovšem příběh měl skutečně sílu. Chytil, nepustil a když už, tak jen k druhému dílu. Ten pokračoval v načaté linii, rychlé skoky v ději nezamaskované omáčkou. Ale zase, ten příběh, výborný. V třetím dílu nastala radikální změna. Ilka Pacovská se dokonale vypsala a rozpačité skoky zmizely, uchvacující příběh zůstal, zuby při čtení trnuly napětím a touhou číst dál, jen dál, číst, nechat se spolykat písmeny, dravými, hravými, děsuplnými. Čtvrtým a pátým dílem série už Ilka Pacovská jen zarazila do čtenářovy hlavy další kolík výborného čtení. Ne, ne, na dobrou noc ne. Se Sedmým smyslem se neusíná, s ním se bdí až do ranních hodin. No báječné, tak to má být. Na internetu se Sedmý smysl stal legendou, vyhledávanou, a i přes nepohodlí čtení přes počítač, mohutně čtenou. Čehož si všiml Albatros a začal Sedmý smysl vydávat i knižně. Opět s úspěchem.

Pátý díl série Sedmý smysl nazývající se Průvodce ztracených je temný. Nejtemnější z možných. Jeho ústředním bodem je, kupodivu, touha po sebevraždě. Touha utéct z tohoto světa (potažmo ze světa Sedmého smyslu) a oddat se lákavé nabídce pojišťováka, který se zajímá o personu hned po hrobníkovi. Je libo blaženství věčnosti? Zní otázka, na kterou je nesmírně těžké odpovědět záporně. A přesto…

Nedostatečná lákavost života ve fyzickém světě, kde duchovno se musí hledat a těžce vydobývat z nepřístupných proudů, doslova odpuzuje. Obzvláště člověka, který ví, viděl, že tam, někde, je skutečný ráj. Ústřední trojici hrdinů, kteréžto je možné potkat v předchozích čtyřech dílech, na moment vystřídá dvojice hrdinů, kteří v předchozích knihách hráli jen druhé housle, housle tak zvaně zábavné. Pátým dílem se ovšem dostávají do situací těžko řešitelných, pátým dílem se dostávají do osidel smrti a touhy po ní.

Sedmý smysl Harryho Pottera v lecčems překonává. Jeho svět je funkčnější, magie je skutečnější, hrdinové si své opravdu oddřou, nenechají za sebe jednat vyšší, šikovnější, moudřejší. V Sedmém smyslu ovšem chybí ústřední ohrožení nějakým Voldemortem, knihy série nemají jednotící linii, nemají jednu úhlavní záplatku, jejíž řešení se táhne a bude táhnout až do závěrečného gongu. Vy víte, o čem mluvím, chybí vy víte kdo, takže se může zdát, že Ilka Pacovská se může světem Sedmého smyslu courat kam se jí zamane a protahovat děj do nekonečna. Jistým způsobem to beru jako výhodu Sedmého smyslu. Nikdo z nás se nemusí prát zrovna s Hitlerem a to po celý život. Sem tam narážíme na Hitlery lokální, kterým jednorázově rozbijeme držku a nazdar, zemřel Hitler, ať žije Hitler, že.

Přijměte mé vzácné doporučení, série Sedmý smysl je tuze pěkné čtení.

Komentáře (0)

kniha Průvodce ztracených recenze