Trochu jiná romantika

recenze

Ignorant (2019) 5 z 5 / Ssharlotte
Ignorant

Ke knize Ignorant jsem se dostala ještě na Wattpadu, kdy jsem si její čtení neskutečně užívala a čekala na každou kapitolu. Proto jsem po možnosti napsat recenzi skočila bez delšího přemýšlení.
Jedná se o příběh Kelly, která nachytá v bazénu svého manžela jazykem prozkoumávat prsa její kamarádky. Následuje rozvod, ztráta sebevědomí a jako bonus jí do života vstoupí nejhorší, nejnamyšlenější ignorant pod sluncem. A tady se nám děj začne pořádně rozjíždět.
Myslím, že tu máme spoustu romantických knih, kde najdeme hlavní postavy, které se nenávidí. Proto si určitě někdo může říct: „hm, nic nového, tohle už znám,“. A teď vás vyvedu z omylu. Takováto kniha tu ještě nebyla. U romantických knih bývá všechno růžové, romantické („překvapivě“), občas lehce naivní a přesně takové, jaké to ve skutečném životě nebude. Ignorant je, dle mého názoru, přímočará a upřímná kniha, skoro jako život sám. Několikrát jsem se zastavila a hlavou mi lítalo: „tý jo, úplně se v tom vidím,“. Bez problému jsem se vžila do hlavní hrdinky, což je u čtení dost podstatné. Děj plynule ubíhá, vše na sebe logicky navazuje, nenašla jsem žádná „hluchá“ místa, která by se táhla nebo mě nebavila. Za to tu máme spoustu vtipných scén, u kterých si dovolím tvrdit, že rozesmějí snad každého. Když budu konkrétní, konec kapitoly 12. jsem četla se slzami smíchu. Na druhou stranu tu jsou i zvraty, které jsou na romantickou knihu nečekané. Tím nechci znehodnocovat romantické knihy. Jen se mi moc nestává, že zůstanu koukat s otevřenou pusou, a ještě pro jistotu zkontroluju, jestli jsem to přečetla správně.
Když se podívám na postavy, jsem víc než spokojená. Každá postava je svá, má své vyjadřování a vystupování. Dají se od sebe odlišit, což je dost důležité. Taky tu můžeme najít vývoj postav. Není to tak, že na začátku dostaneme postavu a přesně se stejnou postavou skončíme. Hlavní hrdinové na sebe působí, ovlivňují se navzájem a každý něco získá a něco ztratí. Našla jsem také postavu, u které si nejsem jistá, jestli ji vnímat jako kladnou nebo zápornou. To považuji za takové osvěžení a opětovné přiblížení ke skutečnému životu. Protože nikdo není buď jen kladný nebo jen záporný, ne?
Co se týká závěru knihy, nemohla jsem být překvapenější. Jistě, určitý vývoj událostí jsem čekala, ale takovéto finále tedy ne. Je těžké to popsat bez vyzrazení děje, proto by bylo nejlepší si danou knihu prostě přečíst.
Mým cílem byla recenze, která bude upřímná, a ne pouze samá chvála. Proto jsem po dočtení uvažovala, co se mi nelíbilo. A došla jsem k závěru, že bych knize nevytkla nic. Dobře, někdo by možná označil chování hlavních postav za nezodpovědné nebo nepřiměřené, ale to by potom nebyla ta sranda a kniha by ztratila svůj ‚šmrnc‘. A kdybych já byla hlavní hrdinkou, některé věci, co jí ten nafoukaný ignorant provedl, bych mu tak lehce neodpustila. Ale můžu být ráda, že Kelly nemá moji povahu, protože pak bych si nemohla přečíst tuhle knihu.

Komentáře (0)

Přidat komentář