Temná hrdinka podruhé

recenze

Růže podzimu (2014) 4 z 5 / Wendulka
Růže podzimu

Na Autumn není na první pohled nic až tak zvláštní. Na druhý však zjišťujeme, že má možnost zachránit svět a školu, ve které studuje, má chránit před temnými silami, které jsou všude okolo. Autumn má však plno otázek, na které zdánlivě nikdo nezná odpověď a od té doby, co jí před půl rokem zavraždili babičku, již nemá nikoho blízkého, s kterým by si mohla promluvit.

Znenadání se však ve škole objevuje chlapec jménem Fallon a Autumn ví, že se tady neobjevil jen tak. Snaží se zjistit, co tady dělá, proč její babičku zavraždili, a také hledá odpovědi na spousty dalších otázek, které jí nikdo nechce (nebo nemůže) zodpovědět.

Abigail Gibbsovou známe všichni jako autorku prvního dílu Temných hrdinek s názvem Večeře s vampýrem. Tak jen krátce. Abigail se narodila v roce 1994 v anglickém Brixhamu, ale vyrůstala v Devonu. Momentálně studuje anglistiku na Oxfordské univerzitě. Zajímavostí je, že je zastánkyní vegetariánství a děsí se krve, a právě to jí vedlo k napsání prvního dílu Temných hrdinek, již zmiňované Večeře s vampýrem. Text tohoto románu začala nejdříve zveřejňovat pod pseudonymem na internetu a po třech letech se příběh dočkal i papírového vydání.

Druhý díl Temných hrdinek zčásti navazuje na díl první. Tyto dvě zatím vydané knihy však nespojuje stejná hlavní postava. Postavy se zde prolínají, ty, které známe z prvního dílu, se v druhém objevují spíše jako postavy vedlejší. To, co knihy spojuje, je hlavní linie příběhu a hlavní téma - hrdinky.

Kniha zaujme tím, jak je propracovaná. Všechno do sebe dříve či později začne zapadat a vy se jen divíte, jak je to možné. Podobně jako hlavní osa příběhu je zajímavá a tak nějak neokoukaná. Objevují se zde typické postavy pro YA jako jsou vampýři a další, ale autorka jim ani zdaleka v knize nenechává tolik místa. Spíše dává důraz na linie více příběhů, které se po určitě době střetnou, aby se vzápětí opět rozpojily.

Co se týče hlavních postav, první místo zde zastává Autumn Roseová. I když je pravda, že kapitoly s názvem jejího jména převažují, objevuje se zde i sem tam kapitola s názvem Fallon, ke kterému se vrátím vzápětí. Autumn jako hlavní hrdinka si nepřipouští, že by byla nějakým způsobem výjimečná a snaží se to všemi možnými prostředky potlačit. Někdy čtenáři přijde toto její snažení až extrémní. Musím se přiznat, že mi jako hlavní postava příliš k srdci nepřirostla. Na druhou stranu se vždy snaží postavit nebezpečí a nepřátelům čelem, což ji sice šlechtí, ale ne vždy je vše takové, jak se na první pohled zdá.

Fallona bychom mohli považovat za druhou hlavní postavu knihy. Objeví se zčistajasna, ale postupem času zjišťujeme, že vše má svůj důvod, a také důsledek. Po počátečních nedorozuměních se Fallon s Autumn sbližuje, až postupem času zjistí, že spolu jsou daleko mocnější než každý zvlášť.
Violet Leeovou známe již z prvního dílu této série. A právě o ní má Autumn sny, které se zdají velmi živé. Ačkoliv se to nezdá, hraje i v této knize Violet důležitou roli. Autumn totiž musí najít způsob, jak Violet zachránit dříve, než se sny stanou skutečností a bude již příliš pozdě na záchranu nejen Violet, ale i spousty dalších.

Vzhled obálky Temné hrdinky 2 vás určitě zaujme na první pohled. Líbí se mi, že název koresponduje s barvami, které jsou výhradně podzimní. Obálka má podobný styl jako díl první a to je jen dobře. Čtenáři si pak rychleji tyto dvě knihy spojí. Vzhled obálky určitě zaujme, a když jsem ji viděla v knihkupectví, tak tuto vlastnost opravdu má.
Co bych knize vytkla je snad až přílišná rozvláčnost děje. Velice často se mi při čtení stávalo, že jsem se v příběhu ztratila a někdy zde bylo až moc informací najednou, které prostě nejde strávit všechny naráz. Nicméně musím podotknout, že to hlavní, zde poté bylo zdůrazněno, a také autorka nám tyto informace připomenula vícekrát.
Z toho všeho plyne, že druhá kniha Temných hrdinek je opět stejně zajímavá jako ta první a již se těším na třetí díl, který by měl vyjít v roce 2015. Tak se nechme překvapit.

KONEČNÉ HODNOCENÍ 8/10

(Recenze byla primárně zveřejněna na autorčině bývalém blogu.)